Student – korepetytor: dlaczego to dobry pomysł?

Czas studiów to okres wytężonej pracy, która przygotowuje Cię do późniejszej kariery zawodowej. Jednak jeszcze uczęszczając na zajęcia na uniwersytecie możesz zacząć zarabiać na siebie, i to tak, aby jednocześnie zainwestować w swój rozwój. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będą korepetycje. Zobacz, co możesz zyskać, decydując się na tę formę pracy i w jaki sposób rozliczać się z korepetycji.

Jako student z całą pewnością potrzebujesz dodatkowych środków finansowych. Nawet jeśli otrzymujesz stypendium za dobre wyniki w nauce czy inne formy wsparcia, te pieniądze mogą Ci nie wystarczyć, aby komfortowo utrzymać się podczas studiowania. Koszty materiałów dydaktycznych, dojazdy na uczelnię, wyżywienie, inwestycja w samorozwój… wydatki mnożą się z miesiąca na miesiąc. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć dobry sposób na zyskanie dodatkowego źródła przychodów.

Jakie opcje masz przed sobą? Część studentów decyduje się na dorabianie pracą w kawiarniach, restauracjach, sklepach i podobnych punktach. To jedno z możliwych rozwiązań. Musisz jednak pamiętać, że wówczas masz dość ograniczony wpływ na swój grafik, stawki godzinowe nie należą do najwyższych, a z uwagi na zamknięcie sklepów w niedzielę zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze zmalało.

Doskonałą alternatywą dla Ciebie będą korepetycje – zainteresowanych korzystaniem z dodatkowej pomocy w nauce jest coraz więcej.

Dlaczego korepetycje to dobry pomysł na zarabianie dla studenta?

Powodów, dla których korepetycje będą odpowiednim zajęciem dla Ciebie, jest wiele. Poznaj te najistotniejsze.

  1. Możesz udzielać korepetycji z wielu dziedzin

Najłatwiej będzie Ci prowadzić lekcje z przedmiotów powiązanych z kierunkiem Twoich studiów. Pamiętaj jednak, że ich zakres jest szeroki. Przykładowo, jeśli studiujesz fizykę czy informatykę, z pewnością bez trudu poradzisz sobie z udzielaniem lekcji z matematyki. Gdy zaś jesteś na jednym z kierunków humanistycznych – możesz pomyśleć o pomaganiu uczniom z językiem polskim, historią, WOS-em czy filozofią. Szerokie pole do popisu mają również studenci kierunków językowych.

Nawet jeśli Twój kierunek nie jest powiązany z przedmiotami szkolnymi, możesz udzielać lekcji z zakresu tych zagadnień, w których byłeś dobry w liceum – zwłaszcza, jeśli wyniki matury potwierdziły Twoje kompetencje.

To nie wszystko. Pomocy mogą potrzebować również Twoi koledzy-studenci z niższych lat studiów. Jeśli poszło Ci dobrze na egzaminie z trudnego przedmiotu, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś pomógł z przygotowaniem się do niego w odpłatnej formie.

  1. Status studenta zapewnia Ci przewagę marketingową

Zwłaszcza wówczas, kiedy prowadzisz lekcje z przedmiotu powiązanego z kierunkiem Twoich studiów. Wówczas masz w ręku gotowy argument – jesteś na bieżąco z omawianym zakresem tematycznym, przez co lekcje z Tobą będą efektywne.

  1. Możesz pracować w dowolnych godzinach

Korepetycji możesz udzielać o dowolnej porze – np. wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, a nawet podczas okienek w planie zajęć. To możliwe do wykonania zwłaszcza wówczas, gdy pracujesz on-line. Wystarczy Ci dobre łącze internetowe, laptop i spokojne miejsce, aby móc porozmawiać z uczniem przez 45-60 min i zarobić.

Grafik lekcji dopasujesz z łatwością do swojego planu studiów – bez obaw o to, że Twoja zmiana w pracy nałoży się na godzinę ćwiczeń na uniwersytecie.

  1. Ty decydujesz, ile zarabiasz

Oczywiście musisz pamiętać, aby ustalić stawkę godzinową lekcję tak, aby odpowiadała warunkom rynkowym (zbyt wysoka może odstraszyć kursantów), jednak to Ty masz wpływ na to, ile godzin tygodniowo pracujesz. A skoro tak, możesz dokładnie przeliczyć, jaki będzie Twój miesięczny zarobek i – zgodnie z potrzebami – zmniejszyć lub zwiększyć liczbę prowadzonych lekcji.

  1. Jesteś swoim szefem

Zyskujesz pełne poczucie niezależności. Sam planujesz swoją pracę i jesteś odpowiedzialny za jej rezultaty. Uczysz się więc odpowiedzialności, a przy okazji… zyskujesz doświadczenie, które w przyszłości ułatwi Ci ewentualne rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej na większą skalę.

Student-korepetytor: jak rozliczyć się z udzielania lekcji?

Jako student korepetycji możesz udzielać:

  • w ramach działalności prowadzonej osobiście, a więc umów cywilnoprawnych zawieranych z klientami,

  • w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – aby ograniczyć koszty jej prowadzenia oraz zyskać dodatkowe wsparcie merytoryczne i biznesowe, możesz skorzystać ze wsparcia akademickich inkubatorów przedsiębiorczości.

Gdy zaś chodzi o podatek, jaki odprowadzisz od przychodów z korepetycji, zależy on zarówno od wysokości zysków (łączne przychody ze wszystkich źródeł do kwoty 8 000 zł są zwolnione z podatku dochodowego), jak i wybranej formy opodatkowania. Jako student możesz skorzystać m.in. z rozliczenia na zasadach ogólnych lub z karty podatkowej.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu się z korepetycji jako student

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Korepetytor freelancer

Spore grono korepetytorów postanawia porzucić ciepłą posadę na etacie i rozpocząć działalność korepetytora freelancera. Jak każda praca, tak i praca freelancera, ma swoje wady i zalety. Których jest więcej?

Pracę i wychowanie dziecka da radę połączyć – rozmawiamy z Mamą Korepetytorką

Jak połączyć wychowanie dziecka z pracą korepetytorki? Jak ważne jest wsparcie rodziny? O to, ale też o inne rzeczy pytamy Ingę, która od 10 lat udziela korepetycji z matematyki.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024