Senior korepetytor, czyli jak zarabiać na uczeniu, będąc na emeryturze

Kariera zawodowa już za Tobą i udało Ci się przejść na zasłużoną emeryturę? Jeśli nadal chcesz pozostać osobą aktywną, a w przeszłości byłeś np. nauczycielem, możesz rozważyć rozpoczęcie udzielania korepetycji. To zajęcie, które przyniesie Ci dodatkowe dochody i wiele innych korzyści. O czym warto pamiętać, rozpoczynając pracę w tym zawodzie już jako senior? Oto najważniejsze informacje.

Często mówi się, że uczymy się przez całe życie. Ale powiedzenie to można również nieco odwrócić – bo przecież i innych można uczyć bez względu na wiek, także w jesieni życia! Być może właśnie zakończyłeś karierę zawodową i przeszedłeś na emeryturę, ale nadal chcesz pozostać osobą aktywną. Praca korepetytora może być zajęciem odpowiednim dla Ciebie. Stań się mentorem dla młodszego pokolenia!

Dlaczego praca korepetytora jest odpowiednia dla seniora?

Powodów, dla których emerytowany nauczyciel może podjąć pracę jako korepetytor jest sporo.

 • Wykorzystasz swoje doświadczenie

Jeśli przez lata uczyłeś w szkole, zdobyłeś niezwykle cenną wiedzę praktyczną. Masz w małym palcu nie tylko wszystkie informacje warte przekazania uczniom, ale wiesz również, jak tłumaczyć i jak reagować na potrzeby ucznia, aby skutecznie mu pomóc. To doświadczenie zaprocentuje podczas korepetycji. Pamiętaj: nawet jeśli wcześniej nie uczyłeś, cenne jest Twoje doświadczenie praktyczne – nim również możesz się podzielić.

 • Indywidualne korepetycje są mniej obciążające niż lekcje z całą klasą

Jeśli przez lata pracowałeś przy tablicy w klasie, doskonale wiesz, że opanowanie kilkunastu-kilkudziesięciu uczniów jednocześnie jest sporym wyzwaniem – obciąża zarówno „psychicznie”, jak i fizycznie (problemy ze strunami głosowymi to przecież choroba zawodowa nauczycieli!). Korepetycje są jednak zupełnie inne. Najczęściej pojawiają się na nich uczniowie z wysoką motywacją do pracy, a jednocześnie mierzysz się tylko z jedną osobą. To pozwala Ci się znacznie lepiej skoncentrować na materiale i efektywniej przekazywać wiedzę.

 • Samodzielnie decydujesz o tym, ile i kiedy pracujesz

W pewnym wieku praca na pełny etat może być sporym wyzwaniem. Korepetycje możesz jednak potraktować jako zajęcie dorywcze i udzielać tylu lekcji, ile chcesz. Oznacza to, że możesz prowadzić np. jednego czy dwóch uczniów i mieć tylko kilka lekcji tygodniowo, a możesz znacznie rozszerzyć swoją działalność.

 • Możesz pracować bez wychodzenia z domu

Możesz pracować zarówno jako korepetytor „stacjonarny” (wystarczy, że zaprosisz uczniów do siebie), jak i internetowy. Bez obaw – aby udzielać lekcji online, potrzebujesz jedynie komputera z kamerką i mikrofonem oraz podstawowej umiejętności obsługiwania go. Poradzisz sobie z nią bez trudu.

Senior-korepetytor: zajęcie nie tylko dla byłych nauczycieli

Choć zdecydowanie największe grono seniorów-korepetytorów stanowią emerytowani nauczyciele, nie tylko oni mogą się podzielić z innymi swoją wiedzą. „Korepetycje” to bardzo szerokie pojęcie. Kryć się mogą pod nim również zajęcia o bardziej praktycznym wymiarze. Pamiętaj, że obecnie panuje moda m.in. na lekcje:

 • szydełkowania i wykonywania innych „robótek ręcznych” – to umiejętność, której chce się nauczyć wielu młodych ludzi,
 • gotowania – szczególną popularnością cieszą się domowe, tradycyjne przepisy,
 • majsterkowania,
 • kaligrafii,
 • ogrodnictwa.

Zastanów się więc, w czym jesteś dobry – może właśnie w gotowaniu, uprawianiu warzyw czy krawiectwie. Znalezienie uczniów zainteresowanych pogłębieniem wiedzy w tych obszarach (i wielu innych!) będzie prostsze niż Ci się wydaje. Znajdź swoją niszę i zacznij uczyć!

Senior korepetytor: jak się rozliczać z fiskusem?

Udzielanie korepetycje przyniesie Ci przychód. Musisz zatem od niego odprowadzić podatek. Jak zatem rozliczać korepetycje i jaki wpływ ma na to świadczenie, które otrzymujesz z ZUS?

Czekają na Ciebie dwie opcje:

 1. Rozliczanie korepetycji jako działalności wykonywanej osobiście

… a więc w ramach umowy cywilno-prawnej (np. umowa zlecenie). Jeśli wybierzesz tę formę rozliczenia, jesteś zobowiązany do wpłacania zaliczki na podatek do 20-go każdego miesiąca (po miesiącu, w którym był uzyskany przychód), stosując stawkę 18% (po odliczeniu 20% kosztów uzyskania przychodów). Decydując się na tę formę, jesteś zobowiązany do odprowadzania wszystkich składek, tj. na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Objęte są nią wszystkie umowy cywilno-prawne – jeśli suma wszystkich tytułów do ubezpieczeń nie przekracza minimalnego wynagrodzenia.

 1. Rozliczanie korepetycji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

W ten sposób należy rozliczać przychody z korepetycji, jeśli są uzyskiwane „w sposób zorganizowany i ciągły”. Pamiętaj, że prowadzenie firmy na emeryturze wiąże się z mniejszymi obciążeniami finansowymi. Jeśli bowiem otrzymujesz świadczenie emerytalne, jesteś zwolniony z obowiązku płacenia składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Musisz jedynie odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale jej wysokość można niemal w całości odjąć od podatku dochodowego przy rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym.

Rozliczenie korepetycji w ramach działalności gospodarczej najwygodniej jest prowadzić przy pomocy karty podatkowej. Stawki są uzależnione od liczby godzin lekcji, jakie udzielisz w miesiącu:

 • do 48 godzin to 4,80 zł za każdą godzinę,
 • od 48 do 96 godzin – 235,20 zł + 10,20 za każdą godzinę powyżej 48.,
 • powyżej 96 godzin – 724,80 zł.

Możliwe jest również rozliczenie w ramach ryczałtu ewidencjonowanego oraz na zasadach ogólnych.

Uwaga! Pamiętaj, że opisane powyżej zasady dotyczą osób, które przeszły już na „właściwą”
emeryturę, czyli osiągnęły ustawowy wiek emerytalny (dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat). Inaczej sytuacja wygląda, gdy świadczeniem, które otrzymujesz, jest:

 • renta – w tym renta rodzinna (np. po zmarłym małżonku, która zastępuje Twoją emeryturę),
 • świadczenia przedemerytalne (np. takie jak emerytura pomostowa),
 • emerytury wcześniejsze (przysługujące np. górnikom).

Wówczas, jeśli Twoje przychody z korepetycji przekroczą 70% przeciętnego wynagrodzenia
za miniony kwartał wskazanego przez GUS (w II kwartale 2018 roku wynosiło ono 4521,08
zł), świadczenie z ZUS może zostać zmniejszone. Jeżeli zaś przychody z prowadzonej
działalności przekroczą 130% przeciętnego wynagrodzenia, renta czy emerytura pomostowa
może zostać zawieszona.

Z aspektami finansowo-podatkowymi pomoże Ci np. biuro rachunkowe – to prostsze niż się wydaje.

Wniosek? Nauczycielem możesz być również na emeryturze – także jeśli wcześniej nim nie byłeś. Spróbuj i zacznij przekazywać swoją wiedzę innym. To zajęcie, które przyniesie Ci nie tylko dodatkowy dochód, ale i wiele satysfakcji.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

15 rzeczy, których unika dobry korepetytor

Zawód korepetytora wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od jakości Twojej pracy w dużym stopniu zależy to, jak uczniowie przyswoją potrzebne im informacje – bez względu na przedmiot, z którego udzielasz lekcji. Jakich błędów unikać? Poznaj te najbardziej typowe.

Lekcje grupowe – czy warto i jak je przeprowadzać?

Myślisz o podniesieniu stawek za lekcje, ale Twoi uczniowie nie reagują zbyt entuzjastycznie? A może chętnych na zajęcia z Tobą jest więcej niż doba ma godzin? To tylko kilka powodów, które mogą Cię skłonić do wprowadzenia lekcji grupowych. Kiedy i dlaczego takie rozwiązanie może się opłacać? Kogo łączyć w grupy i jak zorganizować zajęcia? Oto nasze podpowiedzi.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji