Jaką szkołę podstawową wybrać dla dziecka?

Stoisz przed wyborem szkoły podstawowej dla swojego dziecka? Zastanawiasz się, jaką szkołę najlepiej wybrać i na co zwrócić uwagę? Spieszymy z podpowiedzią. 

Wybór szkoły podstawowej dla dziecka to jedna z ważniejszych decyzji, przed jaką musimy stanąć. Nasza pociecha wkracza w nowy etap samodzielności, a my w kolejny etap rodzicielstwa. Dlatego tak istotne jest, aby zrobić to mądrze, uwzględniając kilka znaczących aspektów.

Na co zatem należy zwrócić uwagę wybierając szkołę podstawową? 

Odległość od miejsca zamieszkania i pracy

Dawniej odległość od szkoły była istotna. W dzisiejszych czasach dostęp do komunikacji jest o wiele łatwiejszy i lokalizacja szkoły może zostać zepchnięta na dalszy plan, jeśli inne czynniki wydadzą się ważniejsze. 

W zależności od tego, czy będzie to szkoła obwodowa (rejonowa), do której jesteśmy przypisani z urzędu, czy też szkoła nieobwodowa, którą wybieramy sami, różna będzie jej odległość zarówno od miejsca zamieszkania, jak i od pracy. Oczywiście możemy złożyć dokumenty do szkoły nieobwodowej, do której nie jesteśmy przydzieleni automatycznie, pod warunkiem, że będą tam wolne miejsca. Wybór takiej szkoły często podyktowany jest innymi aspektami niż tylko odległość. Czasami rodzice decydują się na szkoły usytuowane blisko swojego miejsca pracy. Warto zastanowić się, czy po skończonych zajęciach dziecko będzie miało opiekę. Czy będzie mogło iść na świetlicę, czy może do babci, która zajmie się wnukiem podczas nieobecności rodziców?

Kolejną kwestią jest również kontakt z osobami ze szkoły. Jeśli decydujemy się na szkołę z rejonizacją blisko domu, dajemy dziecku możliwość kontaktu z członkami szkolnej społeczności także poza jej murami. Wybierając szkołę, oddaloną od miejsca zamieszkania, dziecko będzie miało utrudniony kontakt z rówieśnikami. A gdy podrośnie i samo będzie mogło wracać ze szkoły do domu, odległość również będzie miała znaczący wpływ. 

Bez względu na wszystko, dojazdy mogą na dłuższą metę okazać się męczące. W czasach, w których towarzyszy nam ciągły pośpiech i chaos, nadprogramowe godziny spędzone w korkach mogą całkowicie zniechęcić nas do takiego wyboru.

Miejsce w rankingu

Choć wysoka pozycja w rankingu szkół jest ważna, należy zadać sobie pytanie, czy jest najważniejsza? Na pewno ma ona wpływ na poziom przygotowania uczniów do egzaminów, jednak równie istotne są atmosfera w szkole i kadra nauczycielska. Nauczyciele, poza reprezentowaniem poziomu nauczania, powinni być również wsparciem, szczególnie na początku przygody z nauką. Pierwszy etap to adaptacja do nowego środowiska oraz nauka reguł obowiązujących w szkole. Zatem ranking, mimo że jest znaczący, nie powinien przysłonić innych wartości.

Kadra nauczycielska

Nauczyciele – to jeden z ważniejszych aspektów przy wyborze szkoły. Chociaż nie mamy wpływu na ich wybór, to od wychowawcy i kadry nauczycielskiej zależy rozwój i przyszłe sukcesy młodego adepta. Jeśli nauczyciel, swoim podejściem i wiedzą, zarazi dziecko pasją do nauki, może stać się dla niego autorytetem, co z kolei będzie pomocne w zdobywaniu i przyswajaniu wiedzy. Niezwykle istotne jest, aby nauczyciele potrafili dostrzec mocne strony dziecka, jednocześnie wskazując te słabsze, nad którymi warto popracować. Wsparcie merytoryczne rodziców i emocjonalne dla ucznia jest niezwykle ważne w początkowej fazie edukacji szkolnej. Dlatego też, dobry nauczyciel to połowa sukcesu

Wielkość szkoły i jej zaplecze 

Większa szkoła to więcej możliwości – więcej sal lekcyjnych, większe zaplecze sportowe i przestrzeń. Jednak w większych placówkach trudniej jest się poczuć kameralnie i zaaklimatyzować. W dużej szkole często jesteśmy anonimowi, podczas gdy w małej możemy liczyć na bardziej indywidualne podejście. Liczba uczniów, kadry dydaktycznej i sal lekcyjnych wpływa również na sposób ułożenia planu lekcji. W wielu szkołach dzieci chodzą na dwie, a czasem nawet trzy zmiany.

Kuchnia

Warto zorientować się, czy szkoła posiada własną kuchnię, czy korzysta z cateringu. To kluczowa sprawa, zwłaszcza gdy dziecko spędza w szkole długie godziny. Ważne jest, aby miało możliwość skorzystania ze zbilansowanych, zdrowych posiłków, gdy rodzice pracują.

Świetlica

Zwróćmy uwagę na świetlicę, która dla wielu dzieci pełnić będzie znaczącą rolę po skończonych zajęciach lekcyjnych. To, w jakich godzinach jest otwarta oraz kto może z niej korzystać, również jest ważnym aspektem przy wyborze szkoły. Dobra świetlica oferuje nie tylko odpowiednio przygotowane miejsce, w którym można odrobić lekcje czy zjeść posiłek, ale również właściwie wyszkoloną kadrę.

Zajęcia dodatkowe

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wybór danej szkoły są zajęcia fakultatywne. Jeśli placówka prowadzi zajęcia, które mogą rozwijać pasję dziecka, warto zwrócić na nią uwagę. Mogą to być zajęcia sportowe, artystyczne czy kółka zainteresowań. W każdym z tych przypadków taka oferta to niewątpliwie dodatkowy plus, który pozwoli ograniczyć czas spędzony w rozjazdach podczas odwożenia pociechy na zajęcia pozalekcyjne.

Znajomi

Pomocne mogą okazać się również znajomości z przedszkola lub z osiedla, gdzie dzieci wspólnie się bawią. Z pewnością pomogą przełamać pierwsze lody i sprawią, że maluch nie będzie czuł się osamotniony wśród nowych rówieśników.

Opinie innych

Istotną kwestią są także opinie innych rodziców lub te zamieszczone na stronach internetowych, czy Facebooku. Opinia innego rodzica jest niezmiernie wartościowa, ponieważ jest oparta na własnych doświadczeniach i przeżyciach. Opinie te stanowią cenną wskazówkę, gdyż są zaczerpnięte bezpośrednio u źródła.

Gdzie szukać informacji?

Informacji na temat rekrutacji oraz wymaganych dokumentów należy szukać w danej placówce lub na stronie internetowej. Często szkoły prowadzą elektroniczną rejestrację, dzięki czemu można wypełnić wniosek online lub dostarczyć wydrukowany i wypełniony dokument do placówki.

O autorze

MP
„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Plan dnia ucznia

Ile czasu powinno poświęcać się na odrabianie lekcji, a ile na odpoczynek? Czy oglądanie telewizji faktycznie relaksuje?

Jak zachęcić zdolne dziecko do szlifowania talentu?

Zdolne dziecko to prawdziwy skarb dla rodziców, ale też niebagatelna misja do wypełnienia.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024