Jaką szkołę podstawową wybrać dla dziecka?

Stoisz przed wyborem szkoły podstawowej dla swojego dziecka? Zastanawiasz się jaką szkołę najlepiej wybrać i na co zwrócić uwagę? Spieszymy z podpowiedzią. 

Wybór szkoły podstawowej dla dziecka to jedna z ważniejszych decyzji, przed jaką musimy stanąć. Nasza pociecha wkracza w inny etap samodzielności, a my w inny etap rodzicielstwa. Dlatego tak ważne jest, aby zrobić to mądrze, biorąc pod uwagę kilka znaczących aspektów.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając szkołę podstawową? 

Odległość od miejsca zamieszkania i pracy

Dawniej istotna była odległość od szkoły. W dzisiejszych czasach dostęp do komunikacji jest o wiele prostszy zatem odległość od szkoły, choć istotna może zostać zepchnięta na drugi plan, jeśli inne czynniki wydadzą się ważniejsze. 

W zależności od tego, czy będzie to szkoła obwodowa (rejonowa) - gdzie jesteśmy przypisani z urzędu, czy też szkoła nieobwodowa - którą wybieramy sami, inna będzie jej odległość od miejsca zamieszkania, ale i od pracy. Oczywiście możemy złożyć papiery do szkoły nieobwodowej, do której nie jesteśmy przypisani z automatu, o ile będą tam wolne miejsca. Wybór takiej szkoły często podyktowany jest innymi aspektami niż odległość, a czasami rodzice wybierają też szkoły, które są blisko ich miejsca pracy. Tutaj trzeba się również zastanowić, czy dziecko będzie miało gdzie iść po skończonych zajęciach. Czy będzie to świetlica, czy może babcia, która zajmie się wnukiem podczas nieobecności rodziców? W każdym razie dojazdy mogą na dłuższą metę okazać się męczące. Drugą sprawą jest też kontakt z osobami ze szkoły. Jeśli decydujemy się na szkołę z rejonizacją blisko domu, dajemy dziecku możliwość kontaktu ze szkolną społecznością także poza jej murami. Przy wyborze innej, oddalonej od miejsca zamieszkania szkoły, dziecko będzie miało utrudniony kontakt z rówieśnikami. A gdy podrośnie i samo będzie mogło wracać ze szkoły do domu - odległość również będzie miała tu znaczący wpływ. 

Tak czy inaczej, w dobie chaosu i ciągłego pośpiechu, nadprogramowe godziny w korkach mogą doszczętnie odstraszyć nas od takiego wyboru. 

Miejsce w rankingu

Choć wysokie miejsce w rankingu jest ważne, należy zadać sobie pytanie, czy najważniejsze? Na pewno ma ono wpływ na poziom przygotowania do egzaminów, natomiast to, co jest równie ważne, to atmosfera panująca w szkole i kadra nauczycielska, która poza poziomem nauczania, jaki reprezentuje, będzie również wsparciem, szczególnie na początku przygody z nauczaniem. Pierwszy etap to zaznajomienie się z nowym środowiskiem, nauka nowych reguł, jakie obowiązują w szkole. Zatem ranking, mimo że istotny, nie powinien przysłonić też innych wartości. 

Kadra nauczycielska

Nauczyciel - jeden z ważniejszych aspektów przy wyborze szkoły. Choć nie mamy wpływu na jego wybór, to od wychowawcy i kadry nauczycielskiej zależy, jak w głównej mierze potoczą się losy szkolne młodego adepta. Jeśli nauczyciel zarazi dziecko bakcylem do nauki, swoim podejściem i wiedzą, bardzo prawdopodobne, że stanie się dla pociechy autorytetem, a to może okazać się pomocne w zdobywaniu i przyswajaniu wiedzy. Niezwykle istotne jest, aby nauczyciele potrafili dostrzec mocne strony dziecka i jednocześnie wskazać te słabsze, nad którymi będzie należało popracować. Wsparcie merytoryczne rodziców i emocjonalne szkolniaka jest niezwykle ważne w początkowej fazie edukacji szkolnej.

Dobry nauczyciel to połowa sukcesu.

Wielkość szkoły i jej zaplecze 

Większa szkoła to więcej możliwości - więcej sal, większe zaplecze sportowe i przestrzeń, ale też trudniej jest się zaklimatyzować w takim miejscu i poczuć kameralnie. W dużej szkole jesteśmy często anonimowi, w małej możemy liczyć na bardziej indywidualne podejście. Liczba uczniów, kadry dydaktycznej i sal lekcyjnych warunkuje również sposób ułożenia planu lekcji. W wielu szkołach dzieci chodzą na dwie, a czasem i trzy zmiany. 

Kuchnia

Warto zorientować się, czy szkoła ma własną kuchnię, czy korzysta z cateringu. To istotna sprawa, jeśli dziecko spędza w szkole długie godziny. Dobrze, jeśli będzie miało możliwość skorzystania ze zbilansowanych, zdrowych posiłków, podczas gdy rodzice pracują.

Świetlica

Zwróćmy uwagę na świetlicę, która dla wielu dzieci pełnić będzie ważną rolę po skończonych zajęciach lekcyjnych. To, w jakich godzinach jest otwarta, kto może na nią uczęszczać, to również ważny aspekt przy wyborze szkoły. Dobra świetlica oprócz odpowiednio przygotowanego miejsca, w którym można odrobić lekcje czy zjeść posiłek, to również dobrze wyszkolona kadra.

Zajęcia dodatkowe

Kolejny istotny czynnik wpływający na wybór danej szkoły. Jeśli placówka prowadzi zajęcia, które mogą rozwijać pasję Twojego dziecka, to warto się jej przyjrzeć. Mogą to być zajęcia sportowe, artystyczne, czy kółka zainteresowań. W każdym z tych przypadków taka oferta to niewątpliwie dodatkowy plus, który pozwoli ograniczyć Ci spędzanie popołudnia w rozjazdach, kiedy odwozisz swoją pociechę na zajęcia pozalekcyjne. 

Znajomi

Pomocne może okazać się również towarzystwo z przedszkola, czy osiedla, na którym dzieci wspólnie się bawią. To na pewno pomoże przełamać pierwsze lody i sprawi, że Twoja pociecha nie będzie czuła się osamotniona wśród nowych rówieśników. 

Opinie innych

Istotną sprawą są także opinie innych rodziców lub te zamieszczone na stronie internetowej czy Facebooku. Opinia innego rodzica jest niezmiernie istotna, bo oparta na doświadczeniach i własnych przeżyciach. Opinie starszych kolegów czy koleżanek to również cenna wskazówka, bo zaczerpnięta u źródła. 

Gdzie szukać informacji?

Informacji na temat rekrutacji oraz wymaganych dokumentów należy szukać w danej placówce lub na stronie internetowej. Często szkoły prowadzą elektroniczną rejestrację, można wtedy wypełnić wniosek przez Internet, albo zanieść wydrukowany i wypełniony dokument do placówki. 

 

O autorze

MP
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Edukacja domowa w czasach koronawirusa [wywiad]

W ciągu zaledwie kilku tygodni, nasz tryb życia zmienił się całkowicie. Jedną z grup, która najbardziej odczuła te zmiany – byli rodzice. W krótkim czasie musieli przestawić swoje życie zawodowe. Zapytaliśmy rodziców, jak wygląda u nich edukacja domowa i codzienne życie. Prawie jednogłośnie przyznają – bywa ciężko.

Edukacja domowa krok po kroku - formalności do spełnienia

Edukacja domowa - pisaliśmy o niej niejednokrotnie na naszych łamach. Wracamy do tematu ponownie, ponieważ w czasach pandemii wielu rodziców na nowo zaczyna się zastanawiać nad tym systemem edukacji. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie formalności trzeba spełnić, aby móc przejść na pozaszkolny system nauczania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2022