Dwudziestolecie międzywojenne (1918-1939) - charakterystyka epoki

Literacki alfabet dwudziestolecia międzywojennego (1918-1939)

Nigdy przedtem i nigdy potem nie zdarzył się w polskiej kulturze fenomen tak bujnego życia literackiego. Lata 1918-1939 były w dziejach naszej kultury wyjątkiem. Barwnym, radosnym i złożonym. Między kolejnymi trudnymi lekcjami historia podarowała nam pauzę, podczas której mogliśmy zabawić się w normalność.”

Andrzej Zawada, polski krytyk literacki, tłumacz, badacz dwudziestolecia literackiego.

A jak Awangarda (z franc. avant-garde – straż przednia)

Awangarda to nurt w sztuce i w literaturze powstały około 1910 roku, który zrywa z wszelką tradycją i szuka nowych, oryginalnych rozwiązań tematycznych i formalnych. Wyróżnia go niezależność, elitarność i nowatorstwo, uparte i przekorne poszukiwanie własnych środków wyrazu. Zdecydowanie odrzuca on założenia sztuki naśladującej rzeczywistość – literacka praktyka realizmu i naturalizmu odchodzą w niej więc do lamusa. Awangarda nie polega wszakże na zerwaniu z rzeczywistością – nieustannie usiłuje nadążyć za przemianami współczesności, a czasem stara się je wręcz projektować, czego najbardziej jaskrawym przykładem jest włoski futuryzm. Do innych prądów awangardowych w literaturze zaliczyć można: dadaizm, ekspresjonizm,surrealizm (nadrealizm). Obok dominującego w poezji dwudziestolecia międzywojennego awangardyzmu powstały także nurty czerpiące z tradycji klasycyzujących, na przykład neoklasycyzm czy akmeizm. Literatura, a w szczególności poezja tego relatywnie krótkiego okresu rozwijała się zatem w bardzo różnych, niejednorodnych, czasem wzajemnie sprzecznych kierunkach artystycznych.

B jak Behawioryzm (z ang. behaviour – zachowanie się)

Na początku XX stulecia amerykański psycholog John B. Watson (1878-1958) zaprezentował swoją koncepcję badania osobowości człowieka. Ponieważ – jak twierdził – niemożliwe jest poznanie ludzkiej psychiki, psycholog powinien interesować się tylko zewnętrznymi, obiektywnymi zachowaniami jednostki. Według behawiorystów człowiek cały czas reaguje na dochodzące z zewnątrz bodźce, które wpływają na jego ciało, myśli i uczucia. Pod ich wpływem kształtuje się też cała osobowość.

W skutek teorii Watsona w literaturze wyodrębnił się nowy typ narracji, zwany również behawioryzmem. Wewnętrzna analiza psychologiczna ustąpiła miejsca zewnętrznej obserwacji postaci oraz opisowi relacji interpersonalnych. Poza tym, w prozie behawiorystycznej w opozycji do monologu wewnętrznego i strumienia świadomości istotną rolę odgrywały potoczne wypowiedzi bohaterów. Do przedstawicieli behawioryzmu w literaturze należeli przede wszystkim pisarze amerykańcy – Ernest Hemingway („Pożegnanie z bronią”, 1929, „Komu bije dzwon”, 1940), John Steinbeck („Grona gniewu”, 1939) czy William Faulkner („Wściekłość i wrzask”, 1929, „Światłość w sierpniu”, 1932). Wszystkim trzem przyznano literacką Nagrodę Nobla. W prozie europejskiej behawioryzm spopularyzował się dopiero po II wojnie światowej.

C jak Cezary Baryka

Jedną z najpoczytniejszych polskich powieści dwudziestolecia jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Autor zastosował w niej schemat Entwicklungsroman (powieść o dojrzewaniu, rozwoju, edukacji). Trzem etapom życia głównego bohatera, Cezarego Baryki, odpowiadają trzy części utworu: „Szklane domy”, „Nawłoć” oraz „Wiatr od wschodu”. W biografii tej postaci odzwierciedlają się losy społeczeństwa polskiego oraz pierwsze lata niepodległości II Rzeczypospolitej. Urodzony w Baku Cezary zna Polskę tylko z wyidealizowanych opowieści ojca (wątek szklanych domów). Po dramatycznym zetknięciu się z rewolucją rosyjską (1917) i uczestnictwie w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-1921) Baryka konfrontuje wzniosłe idee z twardą rzeczywistością. Jest rozdarty pomiędzy programem stopniowych, ewolucyjnych reform socjalisty i członka ekipy rządzącej, Szymona Gajowca, a radykalnymi hasłami rewolucji proletariackiej, które uosabia postać studenta Antoniego Lulka. W finałowej scenie powieści Cezary desperacko przyłącza się do maszerujących na Belweder robotników, ale nie idzie wśród nich –„prze oddzielnie”. Zupełnie jakby rozumiał ich racje, lecz nie do końca zgadzał się z ideologią rewolucyjną. Czytelnik nie otrzymuje jasnej odpowiedzi co do dalszych losów bohatera jak i przyszłości całego państwa.

D jak Drohobycz

Chociaż Drohobycz to z pozoru małe, leżące na prowincji miasto galicyjskie, to właśnie tutaj przyszedł na świat i spędził większość życia znakomity i niezwykle oryginalny prozaik dwudziestolecia – Bruno Schulz (1892-1942). Miejsce akcji jego dwóch zbiorów opowiadań – „Sklepów cynamonowych” (1933) oraz „Sanatorium pod klepsydrą” (1937) do złudzenia przypomina jego rodzinne miasto. Dzięki jego prozie Drohobycz przeistoczył się w wyjątkowe, cudowne, mityczne wręcz miejsce, w którym rozegrały się dzieje rodziny pisarza.

Bruno Schulz wierzył, że sens świata zaszyfrowany jest w dawnych, mitycznych opowieściach. W nich też zakodowane są informacje o indywidualnej i zbiorowej nieświadomości człowieka. To dlatego w swoich utworach pisarz z Drohobycza wszystko poddaje mityzacji. Nawet najbanalniejsze rzeczy i zdarzenia urastają w jego prozie do rangi mitów. Czas ulega deformacji, służąca Adela przybiera postać niebezpiecznego bóstwa, a ojciec głównego bohatera jest kolejno Noem, prorokiem Izajaszem, a w końcu Demiurgiem. Inspiracji do Schulzowskiej mitologizacji można doszukiwać się w modnej podówczas psychoanalizie – dziełach Sigmunda Freuda (1856-1939) i Carla Junga (1875-1961), a także w twórczości Franza Kafki (1883-1924), którego utwory cechuje oniryczność, metaforyczność oraz niepewność co do ludzkich losów.

E jak Ekspresjonizm (z łac. expressio – wyraz)

Ekspresjonizm narodził się w Niemczech mniej więcej w 1910 roku jako sprzeciw wobec sztuki z przełomu wieków – negował zarówno naturalizm jak i modernizm. Swoją obecność zaznacza wszędzie tam, gdzie artysta wzmacnia siłę oddziaływania, gdzie rolę nadrzędną pełnią emocje i napięcie. Ekspresjoniści nie chcieli imitować, naśladować rzeczywistości – za cel postawili sobie wyrażanie „wewnętrznych światów” człowieka. To w jego duszy pragnęli odnaleźć odwieczne prawdy, mity i archetypy, dlatego często odwoływali się do mitologii, Biblii czy traktatów filozoficznych. Ekstatyczna wymowa ich dzieł wynikała z próby uchwycenia tajemnicy życia. Opowiadali się za sztuką zaangażowaną – wierzyli, że może ona zmieniać świat, oczyszczając go ze zła. Z tego powodu brali czynny udział w polityce i angażowali się społecznie. Swoją działalnością objęli wiele dziedzin sztuki: literaturę, malarstwo, teatr, film, muzykę.

W utworach literackich ekspresjonizm objawia się dominacją funkcji ekspresywnej języka, wyraźnie zaznaczoną obecnością podmiotu „ja”, emfazą, hiperbolizacją, kontrastem, słowną imitacją ekstazy i rozpaczy. Na gruncie poezji implikuje to upowszechnienie gatunków patetycznych (hymn, psalm), w prozie zaś subiektywizację narracji i występowanie poetyki snu (oniryzmu). Motywy ekspresjonistyczne w polskim dwudziestoleciu literackim zaznaczają się w ludycznej poezji Bolesława Leśmiana oraz katastroficznej – Władysława Sebyły czy Jerzego Czechowicza.

F jak futuryzm (z łac.futurum – przyszłość)

Futuryzm, tak jak większość kierunków awangardowych w poezji XX wieku, nie wywodzi się z Polski. Za pomysłodawcę tego nurtu uznaje się włoskiego poetę Filippo Tommaso Marinettiego (1876-1944). Włoski futuryzm wiązał się z faszyzmem, rosyjski zaś, którego najsławniejszym przedstawicielem był Władimir Majakowski, korespondował z rewolucją i socjalizmem. Futuryzm polski ideologicznie zabarwiony był lewicowo. Do jego najwybitniejszych twórców należą reprezentanci grupy krakowskiej, Bruno Jasieński i Tytus Czyżewski, oraz Warszawy – Anatol Stern i Aleksander Wat.

Futuryzm postulował zerwanie z tradycją i zwrot ku cywilizacji współczesnej. „Chcemy zburzyć muzea, biblioteki, akademie wszystkich rodzajów, chcemy zwalczać moralizm, feminizm, i wszelką oportunistyczną lub utylitarną podłość.” – brzmiało groźnie dziesiąte hasło z manifestu Marinettiego (1909). Jego przedstawiciele sławili kult wojny, militaryzmu, siły – „Chcemy sławić wojnę – jedyną higienę świata – militaryzm, patriotyzm, gest niszczycielski anarchistów, piękne idee, za które się umiera, oraz pogardę dla kobiet.” Wraz futuryzmem wykrystalizowała się nowa, awangardowa poezja, w której miało już nie być tematów tabu – „Wielka tęczowa małpa zwana dionisem dawno już zdechła. wyrzucamy jej zgniłą spuściznę” – grzmieli z kolei Wat i Stern w swojej programowej odezwie. Poezję futurystyczną cechowała ponadto fascynacja zbiorowością (hasło: „sztuki dla mas”), szybkością i techniką, czego symbol stanowić może opiewanie, zachwyt nad samochodem czy aeroplanem. Jej poeci posługiwali się skandalem obyczajowym, atakując konserwatywną część publiczności – w ich wyobrażeniu tradycjonaliści tacy jak Mickiewicz, Słowacki bądź lirycy młodopolskich należeli już do zamierzchłej przeszłości. Twórcy futurystyczni zrywali również z zasadami ortografii i gramatyki – „Pszekreślamy zdańe jako antypoezyjny dźiwoląg” albo „Bezwględna wartość dźeła sztuki waha śę pomiędzy 24 godźinami a mieśącem”. Ich wiersze odznaczały się często nietypową, oryginalną, daleką od klasycystycznej wersyfikacją. Chaos w składni, leksyce, nawet w ortografii wyrażać miał twórczy chaos życia. W wierszach futurystów można odnaleźć także różnego rodzaju eksperymenty językowe i przewrotną zabawę słowami – obce wyrazy rymowane z polskimi, awangardowe neologizmy, zaskakujące sformułowania czy paralelizmy dźwiękowe jak „But w butonierce”. Słowem, poezja futurystów sama przez się manifestowała bunt i wyrażała kontestację dotychczasowego porządku świata.

G jak Groteska

Groteska polega na przedstawieniu świata niezgodnie z zasadami mimetyzmu. Rzeczywistość groteskowa ulega deformacji, podporządkowana jest logice absurdu, konstytuuje się z pierwiastków antynomicznych, sprzecznych i dysonansowych. Równocześnie występują w niej fantastyka i realność, komizm i tragizm, piękno i brzydota, wzniosłość i trywialność, mieszają się w niej sfery sacrum i profanum, style potoczny i podniosły, elementy różnych gatunków i konwencji literackich (często zresztą parodiowanych). W świecie groteskowym żyją formy dziwaczne, monstrualne, karykaturalne, kreowane na zasadzie przejaskrawień, poddawane są przy tym zdumiewającym metamorfozom (np. hybrydy – postaci składające się z obcych sobie elementów, części ludzi, zwierząt, roślin czy przedmiotów). Ten obcy i przerażający świat groteski jest zarazem śmieszny, nosi znamiona humoru i błazenady.

Pisarze awangardowi dwudziestolecia międzywojennego sięgali po groteskę chcąc uwypuklić sprzeczność i tragizm ludzkiej egzystencji, a także unaocznić wyalienowanie jednostki w społeczeństwie masowym i technokratycznym świecie. W międzywojniu tę kategorię estetyczną szczególnie upodobali sobie Stanisław Ignacy Witkiewicz, Konstanty Ildefons-Gałczyński oraz Witold Gombrowicz. Powieść tego ostatniego – „Ferdydurke” (1937) – pełna jest oryginalnych i wieloznacznych określeń o groteskowym znaczeniu takich jak: upupianie, gęba, łydka czy ciotki kulturalne.

H jak Hemingway

Jednym z najsławniejszych prozaików światowych międzywojnia był amerykański pisarz – Ernest Hemingway (1899-1961). Jego wypełnione przygodami życie silnie sprzęgło się z jego pisarstwem – walczył na froncie I wojny światowej, a w hiszpańskiej wojnie domowej i podczas II wojny światowej pełnił rolę korespondenta i reportera. Poza tym dużo podróżował, uczestniczył w polowaniach i wyprawach rybackich. Tworzył przede wszystkim długie formy prozatorskie – opublikował powieści „Słońce też wschodzi” (1926), „Pożegnanie z bronią” (1927) czy „Komu bije dzwon” (1940). Ważne miejsce w jego dorobku literackim zajmują także opowiadania: „Stary człowiek i morze”, „Śniegi Kilimandżaro” czy „Rzeka dwóch serc”. W 1954 roku Hemingway otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny literatury.

Bohater prozy Hemingwaya to niemal zawsze osoba borykająca się z alienacją i swoimi ograniczeniami. Jej życie stanowi nieustanną walkę z sobą samym. Zdarza się, że finalnie przegrywa, ale nigdy w sensie moralnym – jej sumienie zawsze pozostaje nieskażone. Styl Hemingwaya jest iście reporterski – charakteryzuje go lapidarność, oszczędność, brak ozdobników. Na uwagę zasługują również banalne i prozaiczne dialogi, pełne powtórzeń i niedopowiedzeń. Niekiedy utwory tego noblisty określa się mianem prozy męskiej – kreowane przez niego postaci są w pewnym sensie twarde, silne, nieugięte. W literaturze ów męski typ bohatera bywa określany hemingwayowskim.

J jak Joyce

Pisarzem, który zrewolucjonizował współczesną powieść, czyniąc z niej narzędzie wiwisekcji ludzkiej psychiki, był Irlandczyk, James Joyce (1882-1941). Opublikowany przez niego w 1922 roku „Ulisses” niemal pod każdym względem zrywa ze strukturą tradycyjnej epiki. Utwór zbudowany jest na kanwie „Odysei” Homera. Stanowi opowieść o przeciętnym mieszkańcu Dublina, Żydzie, Leopoldzie Bloomie, rozgrywającą się na przestrzeni osiemnastu godzin. Każdy z osiemnastu wątków odpowiada wątkowi homeryckiemu, swoje analogie mają także bohaterowie powieści: Bloom to Odyseusz, nauczyciel historii Stefan jest Telemachem, a żona Blooma Molly to Penelopa. Zabieg kompozycyjny Joyce’a jest wyraźną aluzją do symbolicznej historii Odyseusza jako metafory ludzkiego życia pełnej przygód, pragnień i poszukiwań. W dziele Joyce’a próżno szukać tradycyjnych form prozatorskich, zarówno tych fabularnych jak i formalnych. Epizody wypełniają zapisane w formie strumienia świadomości monologi wewnętrzne bohaterów. Narrator za pomocą ciągu niepowiązanych ze sobą słów stara się wiernie odtworzyć tok myśli, skojarzeń i wspomnień bohatera. Co ciekawe, pełen chaosu strumień świadomości odsłania psychikę bohatera – obnaża jego lęki, obsesje, fantazje i żądze. Wprawdzie narracja „Ulissesa” to przede wszystkim monolog wewnętrzny głównej postaci, ale miejscami jest też dialogiem, prozą archaizowaną czy tekstem bez interpunkcji i akapitów. Przybiera ona również formę wywiadu, protokołu śledztwa czy kwestionariusza osobowego. Inne prekursorskie rozwiązanie w powieści nosi miano „symultanizmu”. Polega on na ukazaniu wydarzeń rozgrywających się w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. Na rozwinięcie tego sposobu narracji doniosły wpływ miało kino.

K jak Kawiarnia

W XX wieku kawiarnia awansowała do rangi salonu literackiego. To tutaj swoje wiersze deklamowali poeci, mogąc na bieżąco skonfrontować się z reakcją publiczności. W kawiarniach tworzono rankingi najlepszych utworów, urządzano zawody liryczne. Krystalizowały się tu hierarchie literackie, kształtowały mody i gusta literackie. Pisarze namiętnie oddawali się tam pracy twórczej – niektórzy miewali w nich nawet swoje stoliki. Jedną z najbardziej znanych polskich kawiarni dwudziestolecia była słynna „Ziemiańska” w Warszawie, która mieściła się przy ulicy Mazowieckiej i działała w latach 1918-1944. Spotykała się w niej cała śmietanka towarzyska stolicy – literaci, malarze, aktorzy. dziennikarze. Z kolei w Krakowie wielką popularnością cieszyła „Katarynka”, w której zradzała się polska awangardowa myśl futurystyczna. Kawiarnie literackie działały także w wielu innych stolicach europejskich – w Moskwie, Paryżu, Pradze, Berlinie. Wystąpienia publiczne w kawiarniach literackich przybierały często postać kabaretu, z zaimprowizowanymi bądź zaplanowanymi przedstawieniami, przeważnie o charakterze rozrywkowym, humorystycznym, czasem karykaturalnym.

M jak Miłosz

 

W międzywojniu zadebiutował laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury za rok 1980, polski poeta, eseista, powieściopisarz i tłumacz, Czesław Miłosz (1911-2004). Urodzony na Litwie, studiował prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W trakcie studiów należał do wileńskiej grupy poetyckiej –„Żagary”. Wraz z żagarystami, Aleksandrem Rymkiewiczem i Jerzy Zagórskim, współtworzył nurt katastroficzny w poezji polskiej lat 30. Publikował w najważniejszych czasopismach dwudziestolecia międzywojennego: w „Po prostu”, „Pionie”, „Skamandrze”, „Ateneum”. W latach 30. XX wieku wydał pierwsze tomiki poezji – „Poemat o czasie zastygłym” (1933), oraz „Trzy zimy” (1936), które zdobyły wielkie uznanie krytyków i poetów. Chociaż zapowiadały one nietuzinkowego twórcę w polskiej literaturze, pełen rozkwit twórczości Miłosza nastąpił po II wojnie światowej. Warto wspomnieć, że noblista ten jest także autorem obszernego, wnikliwego szkicu o okresie lat 1918-1939 – „Moje dwudziestolecie” (1999).

N jak Neoklasycyzm

Neoklasycyzm to obecne w literaturze i sztuce nawiązania do tradycji klasycyzmu, w szczególności do wartości ukształtowanych w kulturze starożytnej Grecji i Rzymu. Przez wiele stuleci tradycja klasyczna ustalała normy literackości, gatunkowości, estetyzmu. Dominację tę przerwała epoka romantyzmu, a później awangardowe prądy dwudziestolecia – dadaizm, ekspresjonizm, futuryzm czy surrealizm (nadrealizm). Począwszy od XIX wieku klasycyzm odżywa w okresach przejściowych – momentach gdy obumierają stare konwencje, a zaczynają rodzić się nowe prądy i myśli.

Znaczenie neoklasycyzmu wzrosło w drugiej dekadzie okresu międzywojennego na skutek osłabienia kierunków nowatorskich. Poezję neoklasycystyczną cechuje ład, umiar i harmonia, intelektualizm słowa, poczucie smaku, tendencja do stylizacji, podejmowanie problemów moralnych, odwołania do postaci i idei antyku. Zaliczyć można do niej twórczość Jana Lechonia, Leopolda Staffa czy Jarosława Iwaszkiewicza. Niemniej jednak, neoklasycyzm, noszący także zaszczytne miano „poezji czystej” swoje wyżyny osiągnął za granicą – za jego najwybitniejszych przedstawicieli uważa się Francuza Paula Ambroise’a Valéry’ego i Amerykanina Thomasa Stearnsa Eliota.

O jak Oniryzm (grec. oneiros – marzenie senne)

Oniryzm to upowszechniona przez surrealizm konwencja literacka polegająca na ukazywaniu świata przedstawionego na kształt snu, marzenia sennego, czasem koszmaru. Jego popularyzacja w literaturze w XX wieku wiązała się z odkryciem przez psychoanalizę podświadomości tak i kryzysem mimetycznej koncepcji sztuki. Utwór oniryczny charakteryzuje się irracjonalnością, absurdalnością, sprzecznością z zasadami prawdopodobieństwa, zatarciem związków przyczynowo-skutkowych. Onirycznym nastrojem spowite są dzieła Franza Kafki – na przykład „Proces” (1914-1915), „Przemiana” (1915) czy „Zamek” (1922). Na polu literatury polskiej prekursorem techniki onirycznej był Bruno Schulz. W międzywojniu sięgali po nią również poeci katastroficzni – Józef Czechowicz i Władysław Sebyła.

P jak Powieść Psychologiczna

W okresie dwudziestolecia międzywojennego swój rozkwit przeżyła także powieść psychologiczna. Na pierwszy plan wysunęła się w niej problematyka psychologiczna – emocje, tok myślenia, wspomnienia i psychiczne motywy czynów bohaterów, a więc wszystko to, co składa się na wewnętrzny świat przeżyć postaci. Powieść psychologiczna rozwijała się pod wpływem najnowszych odkryć w dziedzinie filozofii, psychologii i psychiatrii, a przełomowe znaczenie miało powstanie psychoanalizy. Znakami rozpoznawczymi tego utworu literackiego są nowatorskie techniki prozatorskie: subiektywizacja narracji, monolog wewnętrzny, strumień świadomości, luźna kompozycja, asocjacjonizm jako zasada przywoływania wspomnień, inwersje czasowe, zachwianie porządku chronologicznego i przyczynowo-skutkowego. Za jej prekursorów uznaje się Marcela Prousta i jego siedmiotomowe, monumentalne dzieło w „Poszukiwaniu straconego czasu” (1913-1927) oraz Jamesa Joyce’a, autora „Ulissesa” (1922). Do najsłynniejszych polskich powieści psychologicznych należą między innymi: „Noce i dnie” (1931-1934) Marii Dąbrowskiej, „Niedobra miłość” (1928) Zofii Nałkowskiej czy „Cudzoziemka” (1936) Marii Kuncewiczowej. Na miano prozy psychologicznej zasługują również opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza – „Panny z Wilka”, „Brzezina” (1934), „Młyn nad Utratą” (1936).

R jak Radio

Początki radia datuje się na rok 1914 kiedy to w Belgii wyemitowano pierwszą publiczną audycję radiową – w Polsce stało się to dopiero jedenaście lat później, w roku 1925. Oprócz błyskawicznej transmisji informacji radio zaczęło pełnić ważną rolę kulturotwórczą – za jego pośrednictwem spopularyzowała się muzyka. Nadzieje z nim wiązali także poeci. Konwencja radiowego przekazu przywracała wierszowi jego dawną postać. Ponieważ to nowe medium dawało niespotykane dotąd możliwości komunikacji, jego wynalazkiem żywo interesowali się polscy ekspresjoniści. W pierwszej dekadzie dwudziestolecia międzywojennego powstał zupełnie nowy gatunek literacki – słuchowisko radiowe.

S jak „Skamander”

W 1920 roku w Warszawie pięciu słynnych poetów dwudziestolecia – Julian Tuwim, Jan Lechoń, Antoni Słomiński, Jarosław Iwaszkiewicz i Kazimierz Wierzyński – zawiązało literacką grupę: „Skamander”. Redagowali oni wspólnie miesięcznik literacki o tej samej nazwie ukazujący się w latach 1920-1928 oraz 1935-1939. Ponieważ skamandryci w przeciwieństwie do innych grup międzywojnia nie stworzyli nigdy jednego, spójnego programu poetyckiego, badacze literatury skłonni są uważać „Skamander” bardziej za grupę towarzyską niż literacką. „Chcemy być poetami dnia dzisiejszego, i w tym nasza wiara i cały nasz program” – widniało w ich pierwszym numerze.

Skamandryci odrzucali narodowe obowiązki romantyków i mieli negatywny stosunek do dziedzictwa młodopolskiego. Propagowali tak zwaną poetykę codzienności, cechującą się sensualizmem, witalizmem i optymizmem. Ich żywy, bezpośredni styl zjednywał im rzesze czytelników, których zarażali młodzieńczym entuzjazmem oraz wielkomiejskim kultem nowoczesności. W sposób znaczący wpłynęli na życie kulturalne i społeczne dwudziestolecia, także poprzez inne pisma: ukazujący się od 1924 do 1939 roku tygodnik „Wiadomości literackie” oraz satyryczny „Cyrulik Warszawski” (1926-1934). W kręgu ich wpływów znalazło się również wielu poetów XX-stolecia: Kazimiera Iłłakowiczówna, Konstanty Ildefons-Gałczyński, Józef Wittlin, Jerzy Liebert czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Miejscem spotkań grupy i jej przyjaciół była kawiarnia „Ziemiańska” w Warszawie. Ich stolik zwany „górką” znajdował się na półpiętrze.

U jak Urbanistyka

Urbanistyka to nauka o planowaniu miast i osiedli. Po pierwszej wojnie światowej zarysowały się w tej dziedzinie przełomowe tendencje. Doprowadziły one do odrzucenia dotychczasowego modelu zwartej i zagęszczonej zabudowy miejskiej. Za cel przyjęto zapewnienie szerokim rzeszom społeczeństwa korzystnych warunków zdrowotnych i higienicznych środowiska mieszkaniowego. Zaczęto zwracać uwagę na dostęp światła słonecznego do wszystkich mieszkań, na zapewnienie im nowoczesnego wyposażenia oraz dostępu do handlu i usług, ograniczenie uciążliwości arterii komunikacyjnych i ośrodków przemysłu. Stopniowo rozpowszechniono model osiedlowy, w którym dobrze nasłonecznione i nowocześnie zaplanowane domy stoją oddzielnie w otoczeniu zieleni. Postulowano odpowiednie nasycenie usługami, w tym bliskość i dostępność przedszkoli, szkół, terenów sportowych i rekreacyjnych.

W dwudziestoleciu międzywojennym miasto było jednym z głównych tematów powieściowych. W latach 20. stanowiło wręcz źródło inspiracji estetycznej, co odzwierciedla chociażby manifest Tadeusza Peipera – „Miasto, masa, maszyna” (1922). W latach 30. na skutek kryzysów polityczno-społecznych literacki obraz miasta przeobraził się w bardziej realistyczny i pesymistyczny – miasto stało się przestrzenią potrafiącą nawet budzić grozę.

W jak Wojna

Dwudziestoleciem międzywojennym (1918-1939) nazwano epokę literacką między końcem a początkiem dwóch wielkich wojen – I i II wojny światowej. 11 listopada 1918 roku wraz z ustaniem działań wojennych w Europie, po 123 latach zaborów powstało nowe, niepodległe państwo: II Rzeczypospolita. Od tej chwili zaczęły zawiązywać się nowe grupy literackie – na przykład „Skamander” (1920) czy „Awangarda Krakowska” (1922). Po wybuchu II wojny światowej doszło do rychłego upadku państwa polskiego, który wyznacza również kres tego okresu literackiego. W praktyce oznaczał on brutalne i bezwzględne rozwiązanie wielu literackich stowarzyszeń oraz zaprzestanie ich działalności.

Podczas dwudziestolecia zadebiutowały dwie zasadniczo różniące się generacje. Twórczość pierwszej, debiutującej w latach 20. wyróżniała się dynamizmem i optymizmem. Z utworów pokolenia lat 30. wyzierał zaś pesymizm, katastrofizm i lęk przed nadciągającą zagładą. Nie bez powodu, Kazimierz Wyka, nazwał pierwszą dekadę epoki „jasną”, a drugą – „ciemną”.

Autor: Maciej Popiński

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Cechy dobrego stylu wypowiedzi

Twój styl wypowiedzi nie jest najlepszy? Poniżej prezentujemy cztery obszary, nad którymi powinieneś popracować, aby stać się mistrzem języka.

Terminy próbnych matur 2021

Próbne egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone w dniach 3 -16 marca 2021.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023