FCE, CAE i CPE - Certyfikaty językowe Cambridge z angielskiego

W życiu każdego ucznia języka obcego nadchodzi moment, kiedy swoją wiedzę i umiejętności musi on zweryfikować poprzez podejście do odpowiedniego egzaminu. Dla niektórych jest to egzamin gimnazjalny, dla innych matura, a dla innych egzamin umożliwiający uzyskanie certyfikatu.

Dla studentów języka angielskiego dostępna jest cała gama egzaminów potwierdzających znajomość języka na określonym poziomie. Wszystkie one określają poziom biegłości językowej zgodnie ze Skalą Poziomów Rady Europy (CEFR) i weryfikują znajomość języka w mówieniu, słuchaniu, czytaniu oraz pisaniu. Poziomy A1 oraz A2 oznaczają znajomość języka na poziomie podstawowym, B1 oraz B2 na poziomie samodzielności językowej, natomiast zdobycie umiejętności na poziomie C1 i C2 oznacza zaawansowanie językowe. Aby porównać poszczególne poziomy możemy przyjąć, iż matura podstawowa z języka angielskiego w Polsce jest na pograniczu poziomów A2 i B1, natomiast matura rozszerzona - na pograniczu poziomów B1 i B2. Przygotowując się do egzaminu umożliwiającego zdobycie certyfikatu warto zapoznać się z powyższymi poziomami, aby mieć świadomość, jaki jest nasz poziom języka oraz ile jeszcze musimy się uczyć, by osiągnąć wyższy.

Najbardziej popularne nie tylko w Polsce, ale i na świecie egzaminy z języka angielskiego organizowane są przez Cambridge. Oferuje się tam egzaminy w najszerszym zakresie, zarówno dla uczniów początkujących, zaawansowanych, jak i tych, którzy chcą potwierdzenia znajomości angielskiego na poziomie zawodowym. Egzaminy Cambridge uznawane są przez niezliczoną liczbę instytucji na całym świecie: pracodawców, uczelnie wyższe i instytucje rządowe. Na rysunku widzimy poziomy biegłości egzaminów Cambridge.

Poziomy egzaminów Cambridge

Źródło: opracowanie własne na podstawie www.cambridgeenglish.org/

Wśród całej gamy dostępnych egzaminów najpopularniejsze są First Certificate in English (FCE) potwierdzający znajomość języka na poziomie B2 oraz Advanced (CAE) na poziomie C1. Od początku 2015 roku nastąpiły zmiany w formule egzaminów FCE i CAE, zmieniając nieznacznie podział punktów i części, z których się składają.

Egzaminy Cambridge

Do niedawna posiadanie certyfikatu FCE wyróżniało nas od innych np. podczas starania się o pracę. Obecnie jednak znajomość języka na poziomie B2 jest tak popularna, że aby się wyróżniać zdecydowanie musimy osiągnąć poziom C1.

Jeśli zdamy wybrany egzamin, naszym wynikiem będzie literka Grade A, B lub C. Grade A oznacza najlepszą ocenę, Grade C natomiast najniższą, która pozwala nam zdać egzamin. Może też zdarzyć się tak, iż nie otrzymamy wystarczającej do wystawienia certyfikatu liczby punktów, ale zdobyte oczka pozwolą nam uzyskać zaświadczenie o poziomie naszego języka (np. w przypadku zdawania FCE uzyskamy potwierdzenie, że nasz poziom biegłości językowej to B1, czyli poziom niżej niż FCE).

Poza najbardziej popularnymi FCE i CAE Cambridge English proponuje wiele innych egzaminów na różnych poziomach. Oferowane są egzaminy dla dzieci do lat 12: Starters, Movers, Flyers, egzaminy KET i PET oraz ich odpowiedniki dla młodzieży. Egzaminem na najwyższym poziomie jest Proficiency (CPE), którego zdanie oznacza osiągnięcie poziomu językowego C2. Kandydaci do niego przystępujący powinni rozumieć niemal wszystko w języku pisanym i mówionym, a także używać biegle zarówno języka potocznego jak i oficjalnego. Tak jak w przypadku FCE i CAE składa się on z czterech części (Reading i Use of English, Writing, Listening oraz Speaking) jednak poziom zadań jest zdecydowanie wyższy i obejmuje min. teksty specjalistyczne, wykłady naukowe, instrukcje czy też fragmenty książek. Zdanie egzaminu Proficiency oznacza, że jesteśmy językowo przygotowani na podjęcie studiów podyplomowych czy doktoranckich na anglojęzycznych uczelniach.

W centrum Cambridge organizowane są również egzaminy w zakresie angielskiego biznesowego, prawniczego oraz finansowego, obejmujące tematykę specjalistyczną z danej branży. Egzaminy z angielskiego biznesowego możemy zdawać na trzech różnych poziomach B1, B2 oraz C1, natomiast egzaminy z angielskiego prawniczego i finansowego obejmują poziomy B2 i C1.

Jaki jest minus wszystkich wymienionych egzaminów? Ich cena. Opłaty wahają się od 260 zł (za egzamin na najniższym poziomie dla dzieci) do 710 zł za egzamin specjalistyczny. Najbardziej popularne FCE kosztuje 590 zł, CAE 610 zł, a CPE aż 630 zł. Niestety, jeśli nie uda nam się zdać egzaminu pieniądze przepadają, a my jeśli chcemy podejść do niego ponownie znów musimy uiścić opłatę. Warto jednak solidnie się do nich przygotować, bo posiadanie certyfikatu zdecydowanie zwiększa naszą atrakcyjność na rynku pracy, w szczególności w obecnych czasach, kiedy znajomość języka na wysokim poziomie jest ogromnym atutem w oczach niemal każdego pracodawcy.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak utrzymać motywację do nauki języka obcego

Najważniejszą kwestią w wytrwałej nauce języka jest motywacja. Jeśli stracisz motywację, to będzie początek końca nauki. Poniżej kilka sposobów na to, aby nauka trwała cały czas i aby nie stracić motywacji - podpowiada Mateusz Grzywiński - nauczyciel języka angielskiego.

Terminy egzaminów IELTS 2021 w Polsce

Zapraszamy do sprawdzania harmonogramu testów IELTS. Artykuł będzie na bieżąco uaktualniany wraz z podaniem terminów na drugą połowę roku.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
DzienNauczyciela2021-sidebar
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji