7 rzeczy, które warto mówić uczniom

Praca z uczniem to nie lada wyzwanie. Nawet korepetytorzy z wieloletnim doświadczeniem spotykają się z sytuacjami, w których trudno jest przełamać zniechęcenie, brak motywacji czy negatywne nastawienie. Zastanawiasz się, jak sobie z nimi radzić? Oto kilka wskazówek, które pozytywnie wpłyną zarówno na atmosferę, jak i na efektywność lekcji.

Są takie przedmioty, o których z góry mówi się, że są „nudne” albo „za trudne”. Czy zauważyłeś jednak, że zestaw tych przedmiotów zmienia się w zależności od osoby? Choć znaczenie w tym kontekście mają indywidualne preferencje i predyspozycje ucznia, równie ważna jest sama atmosfera lekcji. Pomyśl: czy zdarzyło Ci się bardziej zainteresować jakimś przedmiotem w szkole po prostu dlatego, że uczył go „fajny nauczyciel” – taki, z którym chciało się spędzać czas? No właśnie... Dlatego Twoja postawa, jako korepetytora, również odgrywa bardzo ważną rolę w tym, jak będą wyglądały efekty lekcji.

Jaka powinna to być postawa? Dobrego korepetytora cechuje:

  • otwartość i wysoki poziom tolerancji – doceń nietuzinkowe opinie swoich uczniów, zachęcaj ich do wyrażania swojego zdania i nie krytykuj ich za to, jacy są,

  • entuzjazm – jeśli uczysz tego, co kochasz robić, na pewno Ci go nie zabraknie. Zarażaj uczniów pasją, a zobaczysz efekty,

  • umiejętność konstruktywnego krytykowania – wskazywania błędów, ale w atmosferze zrozumienia, aby uczeń nie zniechęcił się tym, że czegoś nie umie.

Jak jednak tę teorię przełożyć na praktykę? Oto kilka rzeczy, które warto mówić uczniom.

1. „Widzę, że bardzo się napracowałeś”

Spójrzmy prawdzie w oczy: nie każdy uczeń wkłada w korepetycje podobną ilość pasji oraz serca. Są tacy, którzy nieustannie „zapominają” odrobić pracy domowej czy przygotować się do lekcji. Jeśli jednak Twój uczeń wykazuje choć odrobinę inicjatywy, koniecznie go za to pochwal. Poczuje się dumny i będzie zachęcony do bardziej wytężonej pracy.

2. „Każdy popełnia błędy”

Twój uczeń popełnił błąd? Jeśli jest poważny, koniecznie go skoryguj. Zrób to jednak delikatnie, wskazując jednocześnie poprawne rozwiązanie. Warto również podkreślić, że robienie błędów jest zupełnie normalne. To kluczowy element procesu uczenia się. W końcu to właśnie te pomyłki pozostaną w umyśle ucznia na dłużej i pozwolą się mu nauczyć czegoś nowego.

Nie pozwól swojemu uczniowi wstydzić się błędów. Postaraj się rozładować napięcie jakimś żartem i przypomnij, że pomyłki to nie koniec świata.

3. „Wierzę w Ciebie”

Stres przed klasówką lub egzaminem? W takich sytuacjach uczniowie chętnie kontaktują się z korepetytorami – zwłaszcza, jeśli mają do nich zaufanie i zbudowali z nimi nieco głębszą relację. W takich sytuacjach bądź wsparciem dla swoich podopiecznych i powiedz im, że w nich wierzysz. Choć wydaje się to banalne, może bardzo pomóc wzmocnić poczucie własnej wartości, a ono owocuje podczas sprawdzianów wiedzy.

4. „To ciekawa opinia”

Zachęcaj swoich uczniów do wyrażania własnego zdania – nawet jeśli nie do końca się z nim zgadzasz. Dzięki temu podopieczny poczuje się na zajęciach z Tobą swobodniej i nie będzie się obawiał wchodzić w dyskusje na temat przedmiotu lekcji. To ważne, ponieważ uczeń zyska wrażenie, że jest traktowany poważnie – jako partner w dyskusji.

5. „Świetnie sobie poradziłeś”

Chwal, chwal i jeszcze raz chwal – zwłaszcza, jeżeli Twój uczeń powoli przezwycięża trudności. Jeśli zauważyłeś, że np. wreszcie udało mu się rozwiązać zadanie, z którym wcześniej sobie nie radził – podkreśl to wyraźnie. Dzięki temu podopieczny będzie widział, że robi postępy i zyska motywację.

6. „Dlaczego Ci się nie chce?”

Wsłuchaj się w powody, dla których uczeń odczuwa zniechęcenie do lekcji. Być może faktycznie jest przeciążony nadmiarem zajęć? Może ma zły dzień albo jest chory? Pozwól mu się otworzyć i powiedzieć „co mu leży na sercu”, a potem wspólnie poszukajcie rozwiązania. Może dobrym pomysłem będzie zmiana terminu lekcji dodatkowych albo ich formuły (np. pominięcie pracy domowej, zmiana stylu pracy)?

7. „Jakie rozwiązanie znajdziemy w tej sytuacji?”

Podczas lekcji pojawił się problem? Uczeń nie może „przebrnąć” przez jakąś partię materiału? A może po raz kolejny nie odrobił lekcji? Zamiast wytykać błędy, przekieruj rozmowę w kierunku poszukiwania rozwiązań problemu. Zachęć go do myślenia i uczestniczenia w tym procesie. Spraw, aby poczuł się odpowiedzialny za to, co się dzieje i „uaktywnił się”, ale bez poczucia winy.

Lekcje indywidualne sprzyjają budowaniu otwartej atmosfery – a to ona sprzyja najlepszym efektom dydaktycznym. Zadbaj o nią, zarówno z myślą o uczniach, jak i o sobie. Im lepszy klimat zajęć, tym większa będzie również Twoja motywacja do działania. Warto więc postawić na komunikację opartą na pozytywnych wzmocnieniach. W indywidualnej pracy z uczniem to po prostu działa.

 

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Płatna reklama korepetytora - koszt czy inwestycja?

Rozpoczynając lub już prowadząc korepetycje, musisz zadbać o pozyskiwanie nowych klientów. Dobry produkt, w tym przypadku dobrej jakości korepetycje, będą na rynku broniły się same. Ale w pierwszej kolejności zainteresowani muszą się dowiedzieć, że je prowadzisz.

Nie tylko Facebook, czyli o „profesjonalnych” mediach społecznościowych

O tym, że dobrze prowadzony fanpage na Facebooku może wspomóc działalność korepetytora, nie trzeba nikogo przekonywać. Co jednak w sytuacji, gdy chcesz pozyskać klientów biznesowych? Wówczas również możesz skorzystać z mediów społecznościowych. Jakich? O tym w artykule.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024