3 piętra edukacji językowej, wybierz dla siebie najlepszą metodę.

Nauka języka obcego najczęściej podobna jest do jazdy drogą, która jest stara, z dziurami, wąska, długa, trudna, niebezpieczna i pokonywana z ogromnym wysiłkiem oraz z nadmiernym kosztem czasu i finansów. Droga taka powoduje zmęczenie, rozdrażnienie, bóle, lęk, stres, agresję, które kreują regres.

Trudności podczas nauki angielskiego też powodują zmęczenie, rozdrażnienie, bóle, lęk, stres, agresję, które kreują regres. Uczący się języka obcego stoi przed trudnościami, i ma do wyboru dwie drogi: albo nadal nauka będzie trudna albo będzie łatwa.

Pomimo dobrych chęci, podczas uczenia się języka obcego występują trudności. Trudności mają związek z rodzajem metody uczenia się. Dlaczego nauka jest trudna? Dlatego, że przebiega trudną metodą. Co należy zrobić, że nauka języka angielskiego było łatwa? To proste, należy odłożyć na bok metodę trudną.

Wstęp do łatwego aktywnego uczenia się języka angielskiego oferują TRZY PIĘTERA, na których odbywa się edukacja językowa. Istnieje wiele metod nauki języka angielskiego. Z jednej strony są metody trudne, z drugiej łatwe, z jednej bardziej i bardzo popularne formalne czyli szkolne, a z drugiej mało znane, nieformalne czyli pozaszkolne. Wszystkie one zawierają się w dwóch pierwszych piętrach z TRZECH PIĘTER edukacji językowej.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na TRZY PIĘTRA? Dlatego, że to TRZY PIĘTRA pomagają poznać trudne i łatwe  metod nauki. TRZY PIĘTRA pomagają wyjść z ograniczeń edukacji językowej, dają nową perspektywę, sprawiają większą wiarę i umożliwiają sięgnięcie po większy potencjał w uczeniu się angielskiego. TRZY PIĘTRA edukacji językowej też ułatwiają podjęcie decyzji czy chcemy uczyć się szybciej, ciekawiej z łatwością, przyjemnością, motywacją czy dłużej, wolniej, nudniej, z trudnością, złością, frustracją, bez motywacji. Oto TRZY PIĘTRA:

PIĘTRO PIERWSZE

Do pierwszego piętra edukacji językowej należą metody nauki języka znane z dzieciństwa. Po urodzeniu zaczęliśmy uczyć się języka polskiego, który był, jest i będzie naszym pierwszym językiem. Język ojczysty był dla nas pierwszym językiem obcym i w prawidłowo funkcjonującej rodzinie nauczyliśmy się rozumieć i używać go w rozmowie już przed pójściem do szkoły. Pierwsi nauczyciele, nasi rodzice nauczyli nas rozmawiać w języku polskim bez tłumaczenia gramatyki polskiej. Bez tłumaczenia zasad gramatyki polskiej w dzieciństwie nauczyliśmy się języka polskiego i posługujemy się nim w sposób gramatycznie poprawny! Wtedy, nauka była połączona z zabawą. Nauka języka była skutkiem ubocznym zabawy, aktywność ruchowa przekładała się na aktywność umysłową, obecny był nacisk na podobieństwa czyli "tożsamy" i budowane były mosty. Podczas zabawo-nauki popełnianie błędów było elementem koniecznym do nauczenia się języka, bo im więcej popełniamy błędów,  tym szybciej się uczymy. Również, podczas zabawo-nauki używaliśmy dwóch półkul mózgowych.

Język ojczysty były i jest przedmiotem badań psychologii kształcenia językowego: Monika Kusiak, nauczyciel z Kolegium Językowego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w swoim artykule pisze o przyswojonej równolegle z nauką języka polskiego, nieświadomie w domu "matrycy językowej". "Matryca językowa" zestaw wspólnych elementów występujących we wszystkich językach. Wielu psychologów, na przykład Henry Gleitman w swoich książkach omawia nabytą w dzieciństwie „hierarchiczną strukturę języka” czyli uporządkowaną budowę języka i chronologiczną kolejność etapów uczenia się języka oraz „uporządkowaną siatkę słów znajdującą się w umyśle”,  o które pisze Rita Kohnstamm.

Również, od dziesięcioleci naukowcy krajów, gdzie poziom edukacji jest wyższy niż w Polsce, badają metody uczenia się. Tworzą oni w ten sposób The Learning Piramid czyli graficzne przedstawienie siedmiu metod uczenia się, znanych i używanych codziennie w uniwersytetach i szkołach, z przypisanymi do nich różnymi wartościami procentowymi. W The Learning Piramid z jednej strony, w podstawie, znajduje się metoda najszybsza z wszystkich metod uczenia się, która ma od 90 do 100%. Tą metodą uczą się dzieci zapamiętując z treści przeznaczonej do nauki ponad 90%.

PIĘTRO DRUGIE

Drugie piętro edukacji językowej znamy ze szkoły. W drugim piętrze również występuje The Learning Piramid, tym razem z metodą znajdującą się na wierzchołku. Metoda ta jest najwolniejsza ze wszystkich metod, tym samym najpopularniejsza, najbardziej kosztowna, najczęściej używana we wszystkich szkołach i uniwersytetach. Używając tej metody uczeń lub student zapamiętuje z treści przeznaczonej do nauki od 0 do 10% czyli ponad 90% wysiłku, czasu i środków nauczającego i uczącego się ląduje bezpowrotnie w koszu na śmieci. Ponad 90 % wysiłku, środków, czasu jest bezpowrotnie marnotrawione. Rezultatem tej metody jest niska jakość nauki. Do niskiej jakości nauki przyczynia się brak świadomie uporządkowanej metody uczenia się co jest powodem chaosu, negatywnego myślenia i redukujących dysfunkcyjnych emocji jak: negatywizm, niska samoocena, frustracja, lęk, stres, gniew, zniechęcenie, zawiedzenie, rozczarowanie, obawy, które u większości uczniów, powodują sytuację gdzie po kilku lub kilkunastoletniej nauce języka angielskiego uczeń ma trudności z przeprowadzeniem prostej rozmowy w tym języku. Kolejnym problemem podczas nauki języka angielskiego jest chęć tłumaczenia gramatyki, statyczna pozycja ciała i umysłu, nacisk na różnice, mury, "inny", błąd jako coś złego i unikanie pomyłek co skutkuje dłuższym czasem nauki. To co utrudnia i przedłuża naukę angielskiego jest też brak znajomości psychologii kształcenia językowego i fundamentu wszelkiej edukacji psychologii ogólnej.

PIĘTRO TRZECIE

Dwa pierwsze piętra umożliwiają wejście na trzecie piętro edukacji językowej. Wiedza o pierwszym i drugim piętrze to mało do tego aby uczyć się języka angielskiego łatwiej. Aby uczyć się angielskiego łatwo i szybko potrzebna jest świadomość trzeciego piętra. Poziom trzeci to wolność wyboru metody nauczania i uczenia się języka obcego z uwzględnieniem indywidualnych preferencji. Wolność edukacyjna jest wtedy, gdy posiadamy widoczną prezentację metod nauki języka, okazję porównanie ich i swobodne wybranie dla siebie najbardziej skutecznego sposobu nauki języka angielskiego. Prezentacja, porównanie i wybór metody wywołują identyfikacje z tą metodą, a co za tym idzie zaangażowanie i koncentrację, które razem pokonują trudności w nauce, warunkują sprawniejszą naukę oraz pomagają w wyjściu z ograniczeń, dają nową perspektywę, sprawiają większą wiarę i umożliwiają sięgnięcie po większy potencjał w edukacji językowej. Z trzeciego piętra widać wszystkie metod nauki języka. Jak dzień i noc potrzebują siebie nawzajem tak PIERWSZE i DRUGIE PIĘTRO edukacji językowej i ich metody są sobie potrzebne.

PIERWSZE i DRUGIE PIĘTRO edukacji językowej z ich metodami są rożne od siebie jak przeciwstawne bieguny, ale tworzące razem harmonijną całość, stosowane świadomie i umiejętnie podczas nauki drugiego języka skracają czas nauki tego języka najmniej o połowę. PIĘTRO TRZECIE odpowiada na pytania: jakie są lepsze i najlepszej metody nauczania języka obcego, jak rodzaj metody wpływa na naukę języka angielskiego.

Korzyści z trzech pięter edukacji językowej

Aby uniknąć, ograniczyć lub wyeliminować negatywne sytuacje na drodze do opanowania języka angielskiego wystarczy lekarstwo. Tym lekarstwem jest znajomość TRZECH PIĘTER edukacji językowej, które po użyciu spowoduje wyjście z ograniczeń, da nową perspektywę, sprawi większą wiarę i umożliwi sięgnięcie po większy potencjał w edukacji językowej czyli ograniczenie negatywnych emocji, niechcianych sytuacji i niepożądanych kosztów w kategorii metodyki i psychologii językowej.

Poznanie TRZECH PIĘTER, na których odbywa się edukacja językowa przyniesie korzyści w postaci uniknięcia, eliminacji negatywnych emocji, niechcianych sytuacji i niepożądanych kosztów, które dadzą początek pozytywnym emocjom, chcianym sytuacjom i pożądanym kosztom w wymiarze metodyki nauki języków i językowej psychologii edukacyjnej. Zysk z TRZECH PIĘTER edukacji językowej to łatwa, łatwiejsza i najłatwiejsza metoda nauki języka angielskiego.

Kolejne korzyści: wiedza na temat jak lepiej uczyć się i nauczać lepiej języków, umożliwienie nauki języka angielskiego najlepszą metodą, którą sam wybierzesz, zaangażowane pozytywnie, rozwój pozytywny, motywacja pozytywna, twoje pozytywne wysiłki będą zauważone, docenione i wspierane, znajomość TRZECH PIĘTER sprawi, że nauka języka przebiegać będzie szybko, ciekawie z łatwością i przyjemnością.

Osoby uczące języka angielskiego często napotykają na swojej drodze przeszkody. To czego unikniesz dzięki wiedzy o TRZECH PIĘTRACH to mało skuteczna, droga, trudna, wolna nauka języka angielskiego. Brak znajomości TRZECH PIĘTER powoduje powstanie problemów czyli dysfunkcję w trakcie nauki angielskiego.

Informacjami o TRZECH PIĘTRACH EDUKACJI JĘZYKOWEJ dzielę się z uczniami przed rozpoczęciem nauki angielskiego. Na podstawie TRZECH PIĘTER EDUKACJI JĘZYKOWEJ prowadzę również płatne warsztaty dla uczniów. Oto opinia jednego z uczestników:

Odnośnie warsztatów, które zakupiłem doszedłem do wniosku, że uczyłem się w jeden z najgorszych sposobów; postanowiłem zmienić swój styl na bardziej produktywny tzn. wprowadzić swoje zmysły do nauki. Głównie skupiam się na powtarzaniu zwrotów, wyobrażając sobie, że tłumaczę je rozmówcy, którego nie widzę ;).” (Hubert z PPWSZ).


Autor: Andrzej Milewski

Trener języka angielskiego, między innymi dla Centrum Językowego MASTERLANG. Prowadzący szkolenia z psychologii ogólnej dla LUQAM w Krakowie. Prowadzi kursy języka angielskiego według TRZECH PIĘTER EDUKACJI JĘZYKOWEJ.

Link do ogłoszenia korepetytora w serwisie >>

 

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Dźwięki Francji na każdy miesiąc - październik

Rozpoczynamy podróż po Francji przy akompaniamencie francuskich melodii. Wszystkie piosenki zawierają oryginalne teksty oraz polskie tłumaczenie.

Elity mówią po francusku

Język francuski – mowa arystokratów i dyplomatów, szczególnie upodobany przez wyższe sfery, artystów, a także polityków. Czy jest on dobrze znany w Polsce?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024