Rozpoczęcie matur 2017

Już dziś, czyli 4 maja, rozpoczyna się cykl egzaminów maturalnych dla uczniów klas 3 liceów ogólnokształcących oraz uczniów klas 4 techników.

Na pierwszy ogień tradycyjnie pisemna matura z języka polskiego. O godz. 9:00 rozpocznie się pisemny egzamin z części podstawowej i potrwa on 170 minut. Po krótkiej chwili wytchnienia, o godz. 14:00 uczniowie rozpoczną część drugą egzaminu na poziomie rozszerzonym. A jutro egzamin z matematyki.

W tym roku do egzaminu maturalnego przystąpi blisko 284 tys. absolwentów liceów i techników. Wyniki matur zostaną podane dopiero 30 czerwca przez Centralne Komisje Egzaminacyjne. Od tego roku, maturzysta który nie będzie zadowolony z wyniku egzaminu, będzie miał wątpliwości co do uzyskanej liczby punktów, może odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Dotychczas maturzysta mógł zobaczyć swoją pracę, poprosić o jej ponowne sprawdzenie. Nie mógł jednak odwołać się od wyniku wpisanego w sprawdzony arkusz maturalny. Egzaminatorzy będą mogli poprawić wybrane zadania, z którymi nie zgodził się maturzysta, a także zmienić w nich punktację. Punkty będą mogły zostać dodane, ale nie odjęte od pracy, co jest istotne dla uczniów. Podobnie jak w zeszłym roku i w tym będzie można sfotografować swój arkusz egzaminacyjny.

Szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmienił zasady dofinansowania uczelni wyższych. Dodatkowe pieniądze uczelnie mają przeznaczyć na walkę o najlepszych absolwentów, którzy na maturze osiągną wzorowe wyniki na poziomie 100% z poziomu rozszerzonego. Jak podkreśla Jarosław Gowin, pieniądze mają zostać przeznaczone na dodatkowe stypendia dla najlepszych, czy opiekę mentorów już od pierwszego roku studiów.

Pełny harmonogram egzaminów maturalnych oraz spis wszystkich przedmiotów, które możecie zabrać na maturę, znajdziecie TUTAJ.

Za wszystkich tegorocznych maturzystów cały zespół serwisu mocno trzyma kciuki. Powodzenia!

O autorze

MF
Banner pod artykułem

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wszystkie pomoce maturalne w jednym miejscu

Aby ułatwić powtórki do matury, opracowaliśmy spis materiałów, które z pewnością się Wam przydadzą.

Przygotowanie do matury czas zacząć

Do matury 2017 zostało nieco ponad 6 miesięcy. Część pisemna z języka polskiego rozpocznie się 4 maja o godz. 9:00. Czy to oznacza, że już trzeba zacząć się uczyć? A może jest już za późno?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Banner sidebar
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji