Program Dobry Start - wszystko, co musisz wiedzieć

Program rządowy „Dobry Start" zapewnia jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł na pojedyncze dziecko rozpoczynające rok szkolny. Co ważne, świadczenie to jest dostępne dla wszystkich rodzin, niezależnie od ich dochodu. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jak dotąd wypłaty objęły ok. 4 mln dzieci uczęszczających do szkoły. 

Kto może skorzystać z programu? 

Świadczenie „Dobry Start" przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych również uczących się w szkole świadczenie może być przyznawane aż do ukończenia przez nie 24. roku życia. Należy pamiętać, że wsparcie nie jest dostępne dla dzieci uczęszczających do przedszkola oraz zerówki. Program nie obejmuje również studentów. 

Jak należy złożyć wniosek? 

Aby skorzystać z tego wsparcia, rodzice lub opiekunowie prawni dzieci muszą złożyć stosowny wniosek. Za przyjmowanie wniosków, ich rozpatrywanie oraz wypłacanie jest odpowiedzialny Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 lipca 2023 ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków związanych z rozpoczęciem obecnego roku szkolnego. Prosimy pamiętać, że wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego wsparcia będzie odbywać się jedynie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe. Osoby, które złożyły dokument do końca sierpnia, powinny otrzymać przelew najpóźniej do 30 września. Natomiast jeżeli wniosek został złożony później, środki zostaną najprawdopodobniej przelane po upływie 2 miesięcy od daty jego złożenia.

Do kiedy powinno się złożyć wniosek? 

Wniosek o świadczenie „Dobry Start" można składać online, podobnie jak w poprzednich latach, w okresie od 1 lipca do 30 listopada. Można to zrobić za pośrednictwem Portalu informacyjno-usługowego Emp@tia dostępnego na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ lub portalu PUE ZUS.

 

Źródło: 

  • https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start


 

O autorze

PM
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wyniki matur 2011

Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie opublikowała dzisiaj wstępną informację o wynikach egzaminu maturalnego w maju 2011 r.

Korepetycje a działalność gospodarcza

Udzielanie odpłatnych korepetycji jest zjawiskiem bardzo powszechnym, gdyż zajmują się tym zarówno studenci, osoby po studiach, nauczyciele czy też pracownicy akademiccy. Często osoby te mają problem z ustaleniem czy udzielanie korepetycji powoduje konieczność zapłaty podatku, a jeżeli tak to w jaki sposób należy go rozliczyć. Na wszystkie powstałe wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
hiszpanski online
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023