Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot w szkołach

Od 1 września 2023 r. wprowadzona została istotna zmiana w programie nauczania szkół ponadpodstawowych. Dotyczy to przedmiotu, który dotychczas nosił nazwę podstawy przedsiębiorczości. Teraz będzie to biznes i zarządzanie, a jego nauczaniu towarzyszyć będzie znacząca ewolucja treści i metodyki nauczania.

Nacisk na praktyczne umiejętności

W ramach biznesu i zarządzania uczniowie będą skupiali się na pracy w grupach, analizie przypadków biznesowych oraz rozwijaniu zdolności przywódczych. Te aspekty są kluczowe w obliczu wyzwań współczesnego świata, takich jak szybki rozwój technologii i zmiany społeczno-gospodarcze.

Kluczowe kompetencje

Nowy przedmiot ma pozwolić młodych ludziom rozwijać kompetencje 4K: kreatywność, kooperację, komunikację i krytyczne myślenie. Są one niezbędne do skutecznego funkcjonowania w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku.

Możliwości wyboru

Uczniowie liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły I stopnia będą mieli 2 godziny tygodniowo przedmiotu w ramach obowiązkowego cyklu kształcenia. Dodatkowo, w liceum ogólnokształcącym i technikum, będzie możliwość kształcenia się z niego w zakresie rozszerzonym, w ilości 8 godzin tygodniowo.

W przypadku liceum ogólnokształcącego dla dorosłych przedmiot biznes i zarządzanie będzie dostępny w formie stacjonarnej i zaocznej, w wymiarze 6 godzin tygodniowo w zakresie rozszerzonym, aż do uzyskania 108 godzin w czteroletnim okresie nauczania. W branżowej szkole I stopnia przedmiot będzie nauczany w klasie I, 2 godziny tygodniowo.

Egzamin maturalny

Absolwenci liceów ogólnokształcących będą mieli także możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania na poziomie rozszerzonym, począwszy od roku szkolnego 2026/2027 (a absolwenci 5-letniego technikum rok później).

Cele kształcenia i kwalifikacje nauczycieli

W ramach obowiązkowego programu nauczania, uczniowie zdobędą umiejętności związane z przedsiębiorczością, zarządzaniem finansami osobistymi oraz analizą otoczenia biznesowego w kontekście szans na własną działalność gospodarczą.

W zakresie rozszerzonym uczniowie będą opracowywać plany przedsięwzięć biznesowych lub społecznych, realizując projekty zespołowe, co pozwoli na rozwój umiejętności przywódczych i zdolności do zarządzania przedsiębiorstwem.

Przedmiot będzie nauczany przez nauczycieli posiadających kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości.

Elastyczność w planowaniu

Dyrektorzy szkół będą mieli elastyczność w planowaniu zajęć. Biznes i zarządzanie można realizować w klasach I lub II, zachowując odpowiedni wymiar godzin w ramach cyklu kształcenia.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/co-nowego-w-roku-szkolnym-20232024-najwazniejsze-zmiany

O autorze

MF
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Opracowania lektur? Mówimy zdecydowane NIE

Matura z języka polskiego nie będzie taka straszna, gdy skończysz z czytaniem streszczeń. Tylko lektury mogą przenieść cię w magiczny świat wyobraźni.

6 sposobów na wyróżnienie się na rynku korepetytorów

Zastanawiasz się, co zrobić, aby zachęcić uczniów do wybrania właśnie Twojej oferty? Podpowiadamy, jak możesz się skutecznie wyróżnić na tle innych.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
hiszpanski online
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023