Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot w szkołach

Od 1 września 2023 r. wprowadzona została istotna zmiana w programie nauczania szkół ponadpodstawowych. Dotyczy to przedmiotu, który dotychczas nosił nazwę podstawy przedsiębiorczości. Teraz będzie to biznes i zarządzanie, a jego nauczaniu towarzyszyć będzie znacząca ewolucja treści i metodyki nauczania.

Nacisk na praktyczne umiejętności

W ramach biznesu i zarządzania uczniowie będą skupiali się na pracy w grupach, analizie przypadków biznesowych oraz rozwijaniu zdolności przywódczych. Te aspekty są kluczowe w obliczu wyzwań współczesnego świata, takich jak szybki rozwój technologii i zmiany społeczno-gospodarcze.

Kluczowe kompetencje

Nowy przedmiot ma pozwolić młodych ludziom rozwijać kompetencje 4K: kreatywność, kooperację, komunikację i krytyczne myślenie. Są one niezbędne do skutecznego funkcjonowania w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku.

Możliwości wyboru

Uczniowie liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły I stopnia będą mieli 2 godziny tygodniowo przedmiotu w ramach obowiązkowego cyklu kształcenia. Dodatkowo, w liceum ogólnokształcącym i technikum, będzie możliwość kształcenia się z niego w zakresie rozszerzonym, w ilości 8 godzin tygodniowo.

W przypadku liceum ogólnokształcącego dla dorosłych przedmiot biznes i zarządzanie będzie dostępny w formie stacjonarnej i zaocznej, w wymiarze 6 godzin tygodniowo w zakresie rozszerzonym, aż do uzyskania 108 godzin w czteroletnim okresie nauczania. W branżowej szkole I stopnia przedmiot będzie nauczany w klasie I, 2 godziny tygodniowo.

Egzamin maturalny

Absolwenci liceów ogólnokształcących będą mieli także możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania na poziomie rozszerzonym, począwszy od roku szkolnego 2026/2027 (a absolwenci 5-letniego technikum rok później).

Cele kształcenia i kwalifikacje nauczycieli

W ramach obowiązkowego programu nauczania, uczniowie zdobędą umiejętności związane z przedsiębiorczością, zarządzaniem finansami osobistymi oraz analizą otoczenia biznesowego w kontekście szans na własną działalność gospodarczą.

W zakresie rozszerzonym uczniowie będą opracowywać plany przedsięwzięć biznesowych lub społecznych, realizując projekty zespołowe, co pozwoli na rozwój umiejętności przywódczych i zdolności do zarządzania przedsiębiorstwem.

Przedmiot będzie nauczany przez nauczycieli posiadających kwalifikacje do nauczania przedsiębiorczości.

Elastyczność w planowaniu

Dyrektorzy szkół będą mieli elastyczność w planowaniu zajęć. Biznes i zarządzanie można realizować w klasach I lub II, zachowując odpowiedni wymiar godzin w ramach cyklu kształcenia.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/co-nowego-w-roku-szkolnym-20232024-najwazniejsze-zmiany

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Raport: najlepsze sposoby na promocję korepetytorów

W ocenie korepetytorów najlepszym sposobem docierania do nowych klientów są polecenia. Nauczyciele doceniają także serwisy z ogłoszeniami. Oto najważniejsze wnioski z raportu e-korepetycje.net.

Polskie uczelnie w czasie pandemii – streszczenie raportu

Autorką raportu „Polskie uczelnie w czasie pandemii” jest dr Marta Klimowicz. W niniejszym streszczeniu przytoczone zostały najważniejsze kwestie zawarte w raporcie.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023