Korepetytor zakłada działalność – o czym trzeba pamiętać?

Chcesz prowadzić korepetycje? A może już od jakiegoś czasu dajesz lekcje, ale chcesz pójść o krok dalej i uczynić z tego zajęcia ważne źródło utrzymania? Jeśli tak, rozwiązaniem lepszym niż rozliczanie się na podstawie umów cywilno-prawnych będzie założenie działalności gospodarczej. Kiedy i dlaczego warto? Jak założyć działalność krok po kroku? Oto najważniejsze informacje dla Ciebie.

Założenie działalności gospodarczej w związku z prowadzonymi korepetycjami to korzystne rozwiązanie dla większości prywatnych nauczycieli – zwłaszcza tych, którzy prowadzą lekcje na „większość etatu”. Jeśli zdecydujesz się na tę formę zatrudnienia:

 • będzie Ci się wygodniej rozliczać się z klientami oraz z fiskusem (np. korzystając z karty podatkowej, o czym więcej za chwilę),
 • zyskasz większe szanse na pozyskanie klientów biznesowych – będziesz im mógł wystawić fakturę,
 • zyskasz dodatkową motywację do rozwoju.

Jeżeli więc chcesz potraktować udzielanie korepetycji jako coś więcej niż tylko dodatkowy, okazjonalny zarobek – zdecydowanie warto.

Korepetycje jako działalność gospodarcza: wady i zalety

Zalety prowadzenia korepetycji w ramach działalności gospodarczej wiążą się między innymi z wygodnym sposobem rozliczania przychodów z lekcji. Najczęściej wybieranym sposobem rozliczania jest tzw. karta podatkowa. Wysokość podatku jest w tym systemie naliczana od liczby godzin lekcji, jakich udzielisz w danym miesiącu. Wynosi on:

 • do 48 godzin – 4,80 zł za każdą godzinę,
 • od 48 do 96 godzin – 235,20 zł + 10,20 za każdą godzinę powyżej 48.,
 • powyżej 96 godzin – 724,80 zł.

Opłaty względem fiskusa możesz też dodatkowo zmniejszyć z uwagi na ponoszone przez siebie koszty prowadzenia działalności. Wliczyć w nie można np. wydatki, jakie ponosisz na: sprzęt firmowy wykorzystywany w ramach działalności (np. komputer czy tablet), materiały dydaktyczne dla studentów, koszty dojazdów do uczniów itp.

Kolejnym atutem jest fakt, iż na swoją działalność masz szansę uzyskać dodatkową, bezzwrotną dotację z urzędu pracy – pod warunkiem, że jesteś zarejestrowany w urzędzie jako osoba bezrobotna.

A co z „ciemnymi” stronami własnej działalności? To przede wszystkim koszty jej prowadzenia, a przede wszystkim ZUS. Pamiętaj jednak, że gdy zakładasz własną firmę, przez pierwsze lata działalności przysługują Ci ulgi. I tak:

 • przez pierwsze 6 miesięcy zapłacisz wyłącznie składkę zdrowotną (obecnie 342,32 zł),
 • przez kolejne 24 miesiące możesz korzystać z preferencyjnych stawek – 555,89 zł (pamiętaj jednak, że w tym przypadku niższa będzie wysokość ewentualnych świadczeń z ubezpieczeń społecznych),
 • tzw. „mały ZUS” przysługuje również, zgodnie z nowymi przepisami przez 36 z 60 kolejnych miesięcy, pod warunkiem, że dochód firmy w roku ubiegłym nie przekroczył 63 000 zł.

Opłaty pojawią się również np. w związku z obsługą księgową – są jednak stosunkowo niewielkie.

Jak założyć działalność na korepetycje?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w kontekście korepetycji przebiega dokładnie tak jak w każdym innym przypadku. Oznacza to, że należy:

 1. Zarejestrować swoją działalność w CEDIG, wypełniając wniosek CEDIG-1. Możesz to zrobić on-line, korzystając ze swojego konta ePUAP albo odwiedzić najbliższy urząd gminy lub miasta. Na tym etapie bardzo ważny jest wybór odpowiedniego PKD, a więc klasyfikacji działalności. Najodpowiedniejszym jest PKD 85.59B, czyli Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Możesz jednak, dla pewności wybrać kilka – np. nauczyciele języków obcych mogą wybrać również 85.59.A, a wszyscy korepetytorzy – również 85.60.Z (działalność wspomagająca edukację).
 2. Dokonać rejestracji w ZUS oraz Urzędzie Skarbowym (na tym etapie ważny jest wybór formy opodatkowania, większość korepetytorów stawia na wcześniej wskazaną kartę podatkową).

Załóż również konto firmowe oraz, jeśli jest Ci to potrzebne, opłać obsługę księgową Twojego biznesu.

Sam proces założenia działalności gospodarczej jest mniejszym wyzwaniem niż może się wydawać. Wystarczy poświęcić mu maksimum kilka dni, aby dopełnić wszystkich formalności.

Pamiętaj, że:

 • siedzibą Twojej firmy może być adres zamieszkania – to logiczne zwłaszcza wówczas, gdy lekcje prowadzisz głównie on-line lub z dojazdem do klienta,
 • jeśli miałeś już wcześniej nadany nr NIP, stanie się on równocześnie numerem dla prowadzonej przez Ciebie działalności, dodatkowo zostanie jej nadany nr REGON,
 • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kontekście zakładania działalności, warto zajrzeć na stronę Ministerstwa Przedsiębiorczości, a także wybrać się do ZUS-u czy urzędu skarbowego, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Powodzenia!

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Rozplanowanie sobie nauki, przygotowanie materiałów i odpowiedni zapasu czasu to podstawa. Istotny jest również sposób nauki. A każdy uczy się inaczej, czego innego potrzebuje, żeby przyswoić nową wiedzę. Jak zatem można się uczyć?

Gry i zabawy na świeżym powietrzu

Ruch dla dziecka jest niezwykle ważny. Oprócz rozwoju koordynacji i sprawności fizycznej, podczas zabaw z rówieśnikami uczy się ono również współpracy w grupie, rywalizacji, radzenia sobie z porażką, poznaje smak wygranej.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji