Egzamin ósmoklasisty 2020: terminy egzaminów i rekrutacji

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w 2020 roku w innych terminach. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o przełożeniu ich w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. Zmieni się także harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Omawiamy najważniejsze zmiany dla ósmoklasistów.

Nowe terminy egzaminu ósmoklasisty i rekrutacji do szkół

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w terminie od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy ustalony został na okres od 7 do 9 lipca. Wyniki ósmoklasiści poznają do 31 lipca. 

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych także będzie wyglądać inaczej. Została ona dostosowana do nowego terminu egzaminu ósmoklasisty. Wnioski i dokumenty mogą być przesyłane do szkół w formie elektronicznej. Przede wszystkim wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej będzie omżna składać w dwóch etapach:

  • od 15 czerwca do 10 lipca - złożenie wniosku i uzupełnienie go o świadectwo ukończenia szkoły
  • od 31 lipca do 4 sierpnia - uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. To także okres, w którym uczeń może zmienić wybór szkół, do których chce kandydować

Ministerstwo informuje, że od 15 do 22 czerwca można składać wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych czy do oddziałów przygotowania wojskowego lub oddziałów prowadzacych szkolenie sportowe.

Listy kandydatów - zarówno tych zakwalifikowanych, jak i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 12 sierpnia. 

Od 13 do 18 sierpnia kandydaci muszą potwierdzić wolę przyjęcia w postaci złożenia dokumentów: oryginału świadectwa ukończenia szkoły, oryginały zaświadczenia o wynikach egzaminu. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostaną ogłoszone 19 sierpnia.

Zasady bezpieczeństwa podczas egzaminu ósmoklasisty w 2020 

19 maja Ministerstwo Edukacji Narodowej podało informacje dotyczące wytycznych przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty. Najważniejsze wytyczne:

  • należy zachować 1,5 metrowe odstępy między sobą
  • należy zakrywać usta i nos na terenie szkoły, z wyjątkiem sali egzaminacyjnej - ale dopiero po zajęciu miejsca przy wyznaczonym stole 
  • nalezy przyjść na egzamin ze swoimi przyborami (długopis, ołowek, linijka itp.)
  • należy zgłosić wcześniej chorobę alergiczne lub inne schorzenia, które mają takie objawy jak katar, kaszel czy duszności
  • na terenie szkoły mogą przebywać tylko zdający oraz osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, a także osoby dbające o porządek i czystość budynku
  • dyrektor szkoły może zdecydować o różnym czasie rozpoczęcia egzaminu, sposobach wejścia, a także poinformować zdających o godzinie przybycia na egzamin
  • szkoła ma obowiązek zapewnić środki dezynfekujące, a także dezynfekować ławki i krzesła przed i po każdym egzaminie

Szczegółowe informacje: Wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa podczas egzaminów

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Zdalna nauka – jak zorganizować sobie pracę, żeby nie zwariować?

Zdalny system nauki różni się od tego, który znasz ze szkoły. Ucząc się w ten sposób, możesz doświadczać wielu trudności – np. z koncentracją czy organizacją pracy. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, żeby uczyć się efektywnie? Sprawdź nasze porady.

Zorganizuj sobie czas z naszym planerem tygodniowym! Pobierz za darmo

Odpowiednie zaplanowanie sobie zadań pozwala uporządkować porządek dnia, ale także zwiększyć efektywność swojej nauki i pracy. Odpowiednie planowanie może znacząco wpłynąć na osiągany przez nas sukces. Chcemy pomóc Wam w tym - dlatego przygotowaliśmy dla Was planer tygodniowy, który możecie pobrać i wydrukować.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023