Jak napisać - na co dzień czy na codzień?

na co dzień czy na codzień

na co dzień, na codzień

Znaczenie tego wyrażenia to: codzienny użytek, na dzień powszedni - jego poprawna forma to: na co dzień i nie ma tutaj żadnych wątpliwości. Mylące jest to, że w przysłówku codziennie, cząstkę co- zapisuje się łącznie. Notujemy jednak co tydzień, co wieczór (co z rzeczownikiem), dlatego rozłącznie należy też zapisać co dzień i na co dzień.

Komitet Ortograficzny Polskiej Akademii Umiejętności w 1936 r. zatwierdził pisownię na codzień. Dopiero na początku lat 60 ubiegłego wieku Ministerstwo Oświaty wprowadziło zmianę na pisownię rozłączną na co dzień. Czemu doszło do takiego przekształcenia? Językoznawcy stwierdzili, że poprawne byłoby zapisanie na codzień, gdyby w języku polskim był wyraz codzień. Nie ma go i nigdy nie było, ale jest za to określenie co dzień, notowane rozłącznie, stanowiące wyrażenie zaimkowe, tzn. jest połączeniem zaimka co i rzeczownika dzień, jak np. co najmniej, co noc.

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wymyślić czy wymyśleć - jak napisać?

Wracamy z serią wpisów dotyczących poprawności językowej. Wskazujemy Wam i wyjaśniamy zasady pisowni, w których błędy pojawiają się najczęściej.

Skąd czy z kąd - jak napisać?

Przedstawiamy Wam kolejny artykuł dotyczący poprawności językowej. Znajdziecie w nim krótkie, ale treściwe informacje na temat wyrażenia "skąd".

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Wakacyjne podwojenie_100% odsłon
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport