Programowanie - przyszłościowe zajęcie

Programowanie jest trudne – fakt czy mit?

Na świecie  panuje powszechne przekonanie, że programowanie jest dość skomplikowanym procesem. Słysząc od kogoś takie stwierdzenie zawsze pytam: A czy próbowałeś kiedykolwiek coś zaprogramować? Z reguły odpowiedź jest negatywna. Myślę, że wspomniane wyżej przekonanie wzięło się stąd,że programiści pracują praktycznie w każdej branży. Są tacy, co odpowiadają za kod algorytmów wyszukiwania Google lub za tworzenie potężnych systemów obsługujących wielomiliardowe transakcje, czy też za oprogramowanie robotów i rakiet wysyłanych w kosmos. Ok, praca tych ludzi może być trudna i odpowiedzialna, a wiedzę potrzebą do jej wykonywania zdobywali zapewne latami. Z drugiej strony jest bardzo duża grupa programistów, którzy tworzą proste aplikacje lub nieskomplikowane strony internetowe. Oni z reguły musieli poświęcić znacznie mniej czasu na naukę niż początkujący księgowy.

Dlaczego warto uczyć się programowania?

Bo to przyszłościowe, dobrze płatne i co najważniejsze dające dużo satysfakcji zajęcie. Biorąc pod uwagę statystyki opublikowane na portalu code.org, wśród wszystkich ofert pracy związanych z nauką, aż 60% stanowią oferty pochodzące z branży IT. Widać więc, że popyt na pracowników jest bardzo duży. Z drugiej zaś strony wśród wszystkich absolwentów tylko 2,4% to absolwenci kierunków informatycznych. Szacuje się, że do 2020 roku na świecie może brakować nawet milion programistów. Jeśli chodzi o zarobki to według raportu płacowego firmy Antal początkujący programista może liczyć na wynagrodzenie w przedziale od 5 do 7 tysięcy złotych brutto miesięcznie.  Wraz z doświadczeniem te zarobki mogą wzrosnąć nawet do 10-15 tysięcy złotych miesięcznie – na taką pensję wg raportu mogą liczyć starsi programiści.

Jakich błędów nie popełnić na początku?

Ok, zdecydowaliśmy, że chcemy się zacząć uczyć. Na co powinniśmy uważać? Moim zdaniem największy błąd to brak cierpliwości. Wielu moich studentów chciałoby bardzo szybko tworzyć użyteczne i skomplikowane aplikacje, podczas gdy nie opanowali jeszcze podstawowej wiedzy. Niestety, rozpoczynając naukę programowania nie da się od razu stworzyć drugiego Facebook’a. Każdy, kto wiąże swoją przyszłość z programowaniem musi mozolnie budować swoje zasoby wiedzy.

Drugim błędem, z którym najczęściej się spotykam, to uleganie modzie i presji otoczenia jeśli chodzi o technologię w jakiej programujemy. Tym bardziej, że szczególnie na początku, nie ma to tak naprawdę większego znaczenia. Bardzo często zdarza się, że osoba ucząca się programowania ciągle zmienia technologie, ponieważ jakaś inna jest aktualnie bardziej popularna.

Jak zacząć, aby zwiększyć szanse sukcesu?

Pierwsze etapy nauki programowania mogą być trochę frustrujące. Samo przygotowanie środowiska, w którym zaczniemy programować może osobie początkującej spędzić sen z powiek. Mnogość opcji oraz szybkość zmian zachodzących na rynku jest tak duża, że naprawdę trzeba poświęcić sporo czasu
na poszukiwanie informacji. Dodatkowo, wchodząc na nowy teren możemy czuć się zagubieni i początkowe trudności mogą nas szybko zniechęcić. W takim momencie pomoc doświadczonego nauczyciela może okazać bezcenna. Taki nauczyciel będzie nas motywował do nieustannego wysiłku, a dzięki doświadczeniu i posiadaniu bieżących informacji ze świata programowania, ukierunkuje odpowiednio naszą ścieżkę nauki.

Moja propozycja

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie myślisz nad rozpoczęciem nauki. Serdecznie zapraszam cię na mój profil w serwisie, gdzie możesz zapoznać się z moją ofertą edukacyjną. Nie ma znaczenia czy dopiero zaczynasz i wszystko jest dla ciebie czarną magią, czy masz już jakieś podstawy – wspólnie możemy wypracować ścieżkę rozwoju, która doprowadzi cię do punktu, w których chciałbyś się znaleźć. Jeśli powołasz się na ten artykuł to pierwsza lekcja będzie cię kosztować tylko 50% normalnej ceny!


Autor tekstu: Wojciech Musiał - zawodowy trener i programista, który wprowadzi w tajniki programowania praktycznie każdego. Dzięki znajomości rynku pracy potrafi dostosować swoje zajęcia i kursy do realnych oczekiwań przyszłych pracodawców.

Link do ogłoszenia korepetytora na e-korepetycje.net>>

 

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Nauka języków obcych za granicą

Nauka języka obcego za granicą to możliwość poznania kultury i obyczajów danego kraju. Dodatkowo, konieczność praktycznego wykorzystania języka w życiu codziennym pozwala na przełamanie barier w mówieniu.

Epoki literackie - podsumowanie

Na koniec powtórek do matury, tuż przed egzaminem z języka polskiego podsuwamy Wam świetne zestawienie epok literackich. W artykule znajdziecie informacje o tym jak nazywała się każda epoka i kiedy trwała. Przedstawiliśmy Wam również najważniejszych twórców w tym czasie oraz główne cechy każdego okresu w literaturze. Oczywiście nie obyło się bez listy dzieł, które w danej epoce powstały.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Wakacyjne podwojenie_100% odsłon
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport