Praktyka i doświadczenie jako elementy nauki

Jeśli nie wiemy, jak zastosować to, co wiemy, to ta wiedza jest absolutnie bezużyteczna.

Praktyka w nauczaniu

Praktyka i uzyskane wraz z nią doświadczenie są niezbędne, aby skonsolidować otrzymane informacje i zastosować je w prawdziwym życiu. Nie wystarczy znać teoretyczne podstawy działania danego mechanizmu, ważne jest zrozumienie, jak będzie się zachowywał w rzeczywistych warunkach. To samo można powiedzieć o ludziach. Dlatego umiejętności komunikacyjne są nie mniej ważne niż znajomość podstaw pracy.

Praktyka pomaga uczniowi czy studentowi uświadomić sobie poprawność obranej przez siebie ścieżki. Staż w przedsiębiorstwie daje pełniejszy obraz działalności zawodowej. Młody człowiek wykonuje swoją przyszłą pracę, stosuje wiedzę, uczy się działać „tu i teraz”. Podejmowanie decyzji w rzeczywistych warunkach pozwala zmaksymalizować swoje talenty i umiejętności. Podczas swojej pracy uczy się interakcji z zespołem i szefami. Podstawy podporządkowania i komunikacji podane są w zrozumiałej i dostosowanej formie.

Co więcej, można założyć, że przepaść między tym, gdzie jesteś teraz, a tym, gdzie chcesz być w przyszłości, jest spowodowana brakiem wiedzy praktycznej. Dopiero doświadczenie pozwala nam zrozumieć czy chcemy faktycznie zająć się daną dziedziną, czy jest ona naprawdę przeznaczona dla nas i czy będzie nam przydatna. Najlepszym przykładem jest tutaj nauka języków obcych. Każdy, kto choć raz podjął próbę przyswojenia danego języka, doskonale wie, że bez zastosowania „wykutych” zwrotów w praktyce, nauczenie się ich stosowania jest właściwie niemożliwe. Tylko nieustanne komunikowanie się w danym języku może sprawić, że będziemy się nim umieli posługiwać.

Różnica między uczeniem się a praktyką

W książce Thomasa Sternera The Practicing Mind, ten wyjaśnia kluczową różnicę między praktyką a nauką - „Kiedy coś praktykujemy - angażujemy się w celowe powtarzanie procesu z zamiarem osiągnięcia określonego celu. Praca i intencja są tutaj kluczowe, ponieważ definiują różnicę między aktywnym praktykowaniem czegoś a biernym uczeniem".

Uczenie się czegoś nowego i praktykowanie czegoś nowego może wydawać się aktywnością bardzo podobną, ale te dwie metody mogą przynieść zupełnie różne wyniki. Powiedzmy, że twoim celem jest zwiększenie siły i uzyskanie lepszej kondycji. Możesz znaleźć najlepsze instrukcje dotyczące techniki ćwiczeń, ale jedynym sposobem na zbudowanie masy mięśniowej i polepszenie kondycji są ćwiczenia na siłowni czy uprawianie sportu. Jeśli twoim celem jest napisanie książki, to choćbyś porozmawiał z najwybitniejszymi pisarzami, nie zastąpi to konsekwentnego pisanie i publikowanie tworzonych tekstów. Tylko wtedy jesteśmy w stanie stworzyć coś realnego i skonfrontować to z czytelnikami.

Pasywne uczenie a praktyka

Czy pasywne uczenie się – uzyskiwanie wiedzy teoretycznej jest bezużyteczne? Oczywiście nie. W większości przypadków wiedza teoretyczna jest podstawą, bez której nie jesteśmy w stanie przystąpić do działania. Tak jak nie jest możliwe nauczenie się języka, bez stosowania go w praktyce, tak brak podstaw teoretycznych będzie zaporą do jego dobrej znajomości. Kluczowe jest dla nas zrozumienie, jak ważne jest wzajemnie uzupełnianie tych dwóch aktywności i aby pasywne uczenie nie stało się sposobem na uniknięcie podejmowania działań w zakresie celów i zainteresowań, o których mówimy, że są dla nas ważne.

Wrześniowy powrót do hiszpańskiego

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Nauka online droższa niż stacjonarna? - raport z cen

W obecnej sytuacji epidemiologicznej większość uczniów przeszła na nauczanie zdalne. Również rynek korepetycji znacznie rozszerzył swoją ofertę nauczania online. Czy korepetycje online są droższe czy tańsze od tradycyjnych zajęć stacjonarnych? Ile średnio wyda rodzic na zajęcia?

Bon dla nauczyciela - od kiedy, ile wynosi, na co można go wydać?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nową inicjatywę "Bon dla nauczyciela". Bon ma być przeznaczony na zakup sprzętu, który pomoże w prowadzeniu zajęć zdalnych. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest bon, ile wynosi, na co można go wydać, a także od kiedy zacznie się jego wydawanie.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji