Jak napisać - wziąć czy wziąść?

Dzisiaj przyjrzymy się słowu, którego wymowa i pisownia jest przyczyną częstych błędów językowych. Skąd się wzięła jego błędna odmiana i która forma jest poprawna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. 

Jak napisać - wziąć czy wziąść?

Genezy słowa "wziąć" upatruje się w słowie JĄĆ, a jego niepoprawnej formy "wziąść" między innymi w Panu Tadeuszu, Adama Mickeiwicza. Jednak nie był to jedyny poeta, który stosował tę formę, gdyż dawniej była ona poprawna. W czasach współczesnych "wziąść" jest uznawane za błąd, a jedyną poprawną formą jest "wziąć". 

Wziąć to niedokonany aspekt czasownika brać. Biorąc przykład ze starego powiedzenia „Skoro możesz wziąść, to możesz też braść”- prościej będzie Ci zrozumieć jak nie powinno się pisać słowa WZIĄĆ.

Piszemy WZIĄĆ od słowa BRAĆ. A nie WZIĄŚĆ jak BRAŚĆ. 

Przykłady użycia:

Mogę wziąć Twoją torbę.
Chcę wziąć wolne w przyszłym tygodniu.
Chciałbym wziąć udział w jutrzejszym przedstawieniu.

Żeby łatwiej było Ci zapamiętać poprawną formę, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.

O autorze

MP
The Sims English

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać charakterystykę postaci?

Charakterystyka postaci to jedno z częstszych zadań, jakie na lekcjach języka polskiego dostają do napisania uczniowie gimnazjów i szkół średnich.

Jak napisać opowiadanie?

Opowiadanie to gatunek literacki i forma wypowiedzi narracyjnej. Krótki, pisany prozą utwór o nieskomplikowanej, luźnej kompozycji, zawierający dialogi oraz elementy innych form wypowiedzi, np. opisy, charakterystyki, a nawet opowiadania. Choć fabuła krąży najczęściej wokół jednego wątku, a w całej wypowiedzi bierze udział niewielu bohaterów, w toku wydarzeń powinno przybierać formę narastającą.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
100% na święta
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022