Płatna reklama korepetytora - koszt czy inwestycja?

Rozpoczynając lub już prowadząc korepetycje, musisz zadbać o pozyskiwanie nowych klientów. Dobry produkt, w tym przypadku dobrej jakości korepetycje, będą na rynku broniły się same. Ale w pierwszej kolejności zainteresowani muszą się dowiedzieć, że je prowadzisz. Dotarcie do potencjalnych uczniów w branży edukacyjnej na pierwszy rzut oka wydaje się dość prostym zadaniem. Istnieją serwisy branżowe, na których można dodać ogłoszenie. Tyle, że samo dodanie wpisu nie gwarantuje, że uczeń trafi dokładnie do Ciebie. Ofert nauczania z różnych przedmiotów są setki, a nawet tysiące. Trzeba zatem zastanowić się, jakimi kanałami i metodami można się spośród tego chaosu informacyjnego wybić. Warto również zaznaczyć, że serwisy związane z korepetycjami to nie jedyne źródło pozyskania nowego ucznia.

W dzisiejszym artykule parę istotnych informacji na temat płatnych sposób zareklamowania usług korepetytorskich. Jak w każdym biznesie, tak i w branży edukacyjnej, koszt związany z reklamą należy postrzegać jako inwestycję. Wydatek ten zwróci się jednak tylko w momencie, gdy poczynione kroki będą przemyślane, a wybrany sposób i miejsce reklamowe dobrane odpowiednio do oferowanych usług.

Reklama w serwisie ogłoszeń

Najszybszym i najprostszym sposobem poinformowania potencjalnego klienta o oferowanych usługach edukacyjnych, jest zamieszczenie ogłoszenia w serwisie ogłoszeń. Ogólnie można podzielić je na serwisy ogólnobranżowe, gdzie pomiędzy ofertami związanymi z nauką można znaleźć ofertę sprzedaży żelazka czy samochodu, oraz serwisy ściśle związane z rynkiem edukacyjnym. Jednym z takich serwisów jest e-korepetycje.net.

Decydując się na zamieszczenie ogłoszenia lub wykupienie reklamy w serwisach ogólnokrajowych zdecydowanie lepiej skierować się do tych, których profil jest ściśle powiązany z edukacją. Wówczas grupa odbiorców, czyli osób odwiedzających stronę i przeglądających ogłoszenia, jest ściśle określona. Dzięki temu masz pewność, że przekaz reklamowy trafia pod właściwy adres. Aby skutecznie dotrzeć do swojego potencjalnego klienta warto zadbać o dodatkową reklamę. Jak pokazują liczne badania i analizy prowadzone przez nasz serwis, dodatkowa płatna reklama znacznie zwiększa ilość odsłon i wejść na promowane ogłoszenie. A każda odsłona to nowy potencjalny klient.

W przypadku serwisu e-korepetycje.net to wyboru są 2 opcje płatnych reklam:

  1. Wyróżnienie ogłoszenia
  2. Kampania bannerowa

Wyróżnienie ogłoszenia

Wyróżnienie ogłoszenia pozwala na podniesienie pozycji na liście ogłoszeń z danego przedmiotu w danej lokalizacji. Wiadomo, że uczeń poszukujący nauczyciela, poza skorzystaniem z zawężonych wyników wyszukiwania (wybór przedmiotu i miejsca lekcji, sortowanie po cenie, po opiniach) skupi się na przejrzeniu kilku, czasem kilkunastu pierwszych stron z wynikami.

Poprawnie przygotowana wizytówka z ofertą plus dodatkowe jej wyróżnienie znacząco zwiększa zainteresowanie ucznia. Więcej w temacie poprawnego uzupełnienia swojego opisu znajdziesz w artykule „Co przykuje uwagę ucznia w Twoim ogłoszeniu”. Pamiętaj także, że możesz kontrolować pozycję swojego ogłoszenia na liście, a także obserwować, czy konkurencja inwestuje w zakup wyróżnień. Jeżeli chcesz sprawdzić, na jaki okres czasu wyróżnione jest ogłoszenie na 1, 10 czy dowolnej pozycji na liście ogłoszeń wyróżnionych, wystarczy że zalogujesz się na swój profil. Następnie pozostając zalogowanym przejdź na stronę główną serwisu i wpisz w wyszukiwarkę nazwę przedmiotu i lokalizację, w której masz swoje ogłoszenie. W prawym górnym rogu wizytówek zobaczysz ile punktów wyróżnienia ma wykupione Twój konkurent. Dzięki temu łatwo również przeliczysz, ile powinieneś zainwestować, aby wskoczyć na wybraną przez siebie pozycję na liście. Następnie przejdź do podstrony https://profil.e-korepetycje.net/uslugi,wyroznij-ogloszenie i opłać wyróżnienie wybranego przez Ciebie ogłoszenia. Już po chwili zobaczysz, jak mocno udało Ci się podbić jego pozycję na liście. 

Kampania bannerowa

Kampania bannerowa to możliwość promowania swoich usług poprzez zamieszczenie grafiki reklamowej w górnej części strony naszego serwisu na wszystkich lub wybranych podstronach. Reklama jest dodatkowo podlinkowana i może kierować do Twojego ogłoszenia w naszym serwisie, Twojej strony internetowej lub na prowadzony na Facebook’u profil czy fanpage. Niewątpliwą zaletą tej formy promocji jest pewność, że reklama będzie zawsze wyświetlona powyżej wszelkich ogłoszeń. Dodanie do tego odpowiednio wyrazistej grafiki wraz z hasłem zachęcającym do kliknięcia i przejścia do szczegółów, to gwarancja sukcesu.

Równie ważnym jak właściwa grafika reklamowa jest dobór odpowiedniego targetowania reklamy. W naszym serwisie możesz skierować reklamę do osób szukających zajęć z konkretnego przedmiotu i/lub w wybranej miejscowości. Dzięki takiemu sprofilowaniu reklamy zyskujesz pewność, że będzie ona wyświetlana tylko tym odbiorcom, którzy mogą być zainteresowani Twoją usługą, np. uczniom zainteresowanym zajęciami z chemii w Warszawie, a nie tym, którzy są zainteresowani zupełnie innym przedmiotem, w innej miejscowości. 

Grafika jest wyraźna, zawarto na niej wszystkie niezbędne informacje jak: przedmiot, lokalizacja oraz kontakt bezpośredni. Dodatkowo kieruje ona na stronę jej właściciela, gdzie uczeń znajdzie wszelkie dodatkowe informacje. Jak widzisz banner nie musi być skomplikowany i super zaawansowany graficznie, żeby spełniał swoje zadanie.

Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania i prowadzenia tego typu działań na naszym portalu znajdują się w przygotowanym case study o 5 zasadach skutecznej kampanii bannerowej.

Media społecznościowe

Jeżeli prowadzisz swój fanpage lub masz profil na Facebook’u, możesz skorzystać z płatnej reklamy w tym serwisie. O tym jak założyć stronę profilową możesz przeczytać tutaj.

Aby móc skorzystać z opcji płatnych reklam musisz przygotować konto reklamowe oraz dodać sposób płatności. Szczegóły dotyczące sposobu przygotowywania kampanii, wyboru grupy odbiorców, wgrania kreacji reklamowej oraz sposobie rozliczenia znajdziesz na stronie Facebook’a.

Musisz jednak pamiętać, że reklama taka nie będzie aż tak precyzyjnie ukierunkowana, jak w swoich materiałach zapewnia serwis. Przynajmniej dla branży edukacyjnej, a w szczególności dla mniejszych podmiotów świadczących usługi korepetytorskie, tego typu działanie może okazać się chybione. Przeanalizujmy prostą sytuację korepetytora, który uczy matematyki na poziomie szkolnym, powiedzmy do poziomu liceum na terenie Warszawy. Zgodnie z regulaminem Facebook’a konto może zarejestrować osoba, która ukończyła 13 rok życia. Zatem powstają już 2 grupy docelowe: uczniowie powyżej 13 lat mający swój profil oraz rodzice dzieci młodszych. W przypadku dzieci często to rodzice szukają korepetytora, a nie sam uczeń. Czyli nasz cel to już 3 różne grupy: uczniowie powyżej 13 lat, rodzice dzieci młodszych oraz rodzice dzieci starszych.

Facebook oferuje takie oto możliwości dodania grup odbiorców:

Dokładamy zawężenie lokalizacji tylko i wyłącznie do Warszawy, zmniejszamy zakres wieku od 13 do 55 lat oraz dodajemy dodatkowe kryterium zainteresowań „matematyka + korepetycje”. W odpowiedzi otrzymujemy prognozowane dotarcie do grupy 5800 osób.

Czy jednak faktycznie reklama trafi do każdego, a wybrana grupa jest poprawna?

Zasięg reklamy będzie zależał od budżetu, aktualnej liczby konkurentów reklamowych we wskazanej grupie odbiorców, miejsca wyświetlania reklamy. Zdecydowanie również ustawienie takiej grupy odbiorców nie gwarantuje dotarcia z reklamą do faktycznie osób zainteresowanych korepetycjami. Facebook do końca nie ujawnia sposobu dopasowywania reklam do odbiorców. Można znaleźć wiele informacji ze wskazówkami, jak przygotować odpowiednią reklamę i do kogo kierować. Natomiast nie oznacza to, że mama 15-latka szukająca pomocy dla syna w nauce w Warszawie znajdzie się we wskazanej przez nas grupie. Wystarczy, że algorytm nie oznaczy jej jako osoby mającej w swoich zainteresowaniach korepetycje i matematykę. I całkiem słusznie. W końcu do poszukiwań będzie korzystać z profilu osobistego, a sama może być pasjonatką historii i z matematyką mieć niewiele wspólnego. Inny wybór targetowania reklamy w tym przypadku będzie za każdym razem zwiększał grono odbiorców. A co za tym idzie, potrzebne będą większe środki finansowe, aby dotrzeć do konkretnego procenta tej grupy.

Korzystniejszym, bo bezpłatnym, sposobem zareklamowania swoich usług na Facebook’u będzie dodawanie swoich ogłoszeń na grupach tematycznych. Ale tu znowu spotkamy się z problem ilości takich grup. Nie istnieje jedna grupa dotycząca korepetycji w Warszawie, lub dotycząca korepetycji w Warszawie z matematyki. Poza tym, aby zamieścić post na grupie, trzeba do niej dołączyć. Nie wszędzie też można dodawać swoje oferty korepetycji. Wszystko zależy od administratora i moderatora profilu. A co w przypadku, gdy prowadzisz korepetycje w kilku sąsiadujących ze sobą miejscowościach lub w formie online na całą Polskę? To komplikuje sprawy jeszcze bardziej.

Zanim więc podejmiesz jakiekolwiek działania marketingowe związane z promocją swoich usług, uważnie przeanalizuj, które kanały reklamowe dają największe i najskuteczniejsze możliwości. Nie sztuką jest wydać dużo i nie zarobić. Sztuką jest nie wydać nic lub niewiele, a zyskać grono nowych uczniów. Dobrze poprowadzona kampania reklamowa będzie inwestycją. Jednak źle dobrane środki przekazu mogą narazić tylko na niepotrzebny wydatek.

Zobacz inne wpisy z serii "Marketing internetowy dla Edukacji":

Kampanie Google AdWords dla edukacji (aktualnie Google Ads)

5 zasad skutecznej kampanii bannerowej na e-korepetycje.net

E-mail marketing dla Edukacji

Facebook, czyli jak założyć fanpage dla szkoły

Pozycjonowanie stron szkół językowych w Google

O autorze

MF
Banner pod artykułem

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Zabawy i gry na lekcje z ortografii

Nie jest łatwo uczyć ortografii w taki sposób, aby nie tylko uczeń zdobył wiedzę, ale także lekcja przebiegała miło i bezstresowo. W takim razie jak to zrobić? Zagrać w gry! W artykule podpowiadamy jakie zabawy można zastosować, aby lekcje ortografii dla nikogo nie były udręką.

Dni i godziny korepetycji

Postanowiliśmy nieco przyjrzeć się ogłoszeniom z naszego serwisu i sprawdzić, w jakie dni i w jakich godzinach korepetytorzy najczęściej prowadzą zajęcia, a także jak długo one trwają.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Banner sidebar
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji