Mikołajki w szkole

Mikołajki to czas obdarowywania prezentami małych i dużych przez Świętego Mikołaja ;) W niektórych regionach Polski jest on nazywany również Gwiazdorem lub Dziadkiem Mrozem. Mikołajki bardzo często obchodzone są również w szkołach i przedszkolach.

Jak najczęściej wygląda 6 grudnia w szkole?

  • Wspólne wyjście klasowe do kina – to chyba najpopularniejsza forma obchodzenia tego dnia. W szkole nie ma zajęć, a dzieciaki wraz z nauczycielem relaksują się na filmie (o ile można powiedzieć, że nauczyciel wtedy odpoczywa). Bilety kupowane są z pieniędzy klasowych lub każde z dzieci wpłaca odpowiednią kwotę do nauczyciela. Alternatywa kina może być teatr, muzeum, czy teatrzyk lalek.

 

  • Świąteczne warsztaty – w niektórych miastach, specjalnie dla szkół, organizowane są różnego rodzaju warsztaty związane ze Świętami Bożego  Narodzenia. Wśród takiej oferty można znaleźć  pokazy robienia potraw wigilijnych i pieczenia pierniczków. Podczas spotkania uczniowie mogą samodzielnie przygotować np. ciasto na pierniczki, upiec je i zabrać do domu. Inną formą zajęć jest robienie ozdób choinkowych. Od skomplikowanych form tworzenia bombek chociażby ze słomy, po proste łańcuchy z pasków kolorowego papieru.

 

  • Prezenty na godzinie wychowawczej – kolejny, po wyjściu do kina, najpopularniejszy sposób spędzania Mikołajek. W starszych klasach zazwyczaj uczniowie losują karteczki z imieniem koleżanki lub kolegi i samodzielnie kupują mu prezent. Z reguły są to prezenty symboliczne, do kwoty około 20 zł. W młodszych klasach prezenty dla dzieci kupowane są przez rodziców, a każdy uczeń otrzymuje taki sam upominek.

 

  • Lodowisko, kulig i inne zimowe szaleństwa – ta forma niestety uzależniona jest od panujących warunków atmosferycznych. Jeżeli zima nadejdzie szybko, temperatura spadnie przynajmniej do 0 stopni, to jest szansa, że zostaną otwarte miejskie lodowiska. Zdarzało się również, że na 6 grudnia leżały już zaspy śniegu – wtedy kulig czy wojna na śnieżki jest jak najbardziej do zrealizowania.

 

  • Kalendarz adwentowy – kalendarz własnoręcznie wykonany przez rodzica lub kilkoro rodziców w tajemnicy przed dziećmi. Na sznurku rozwieszanych jest tyle kopert, ile jest dzieci w klasie. W każdej kopercie znajdują się 2 sztuki słodyczy (może to być cukierek, wafelek, lizak). Codziennie, aż do świąt, nauczyciel losuje numerki i daje dzieciom wskazaną kopertę. Dziecko może wziąć jeden słodycz i go zjeść. Aby otrzymać drugi musi wykonać zadanie znajdujące się na kartce. Przykładowym wyzwaniem może być własnoręczne wykonanie kartki świątecznej lub ozdoby choinkowej. W momencie, gdy wykona zadanie, może dostać drugi słodki prezent.

 

  • Książeczka dobrych  myśli – do wykonania tego prezentu należy przystąpić nieco wcześniej. Należy przygotować mini pamiętniki z kolorowych kartek szczepionych np. wstążką lub sznurkiem. Książeczka powinna zawierać tyle kartek ile jest dzieci w klasie. Pierwsza strona to strona tytułowa z imieniem dziecka. Na kolejnych każdy z uczniów wpisuje za co danego chłopca czy dziewczynkę lubi, podziwia, szanuje. Na koniec każde z dzieci otrzymuje zapakowaną książeczkę wraz z małym słodkim dodatkiem. To świetny sposób, aby dzieci zobaczyły, jak widzą ich inni. To również dobry sposób na dowartościowanie chociażby nieśmiałych jednostek.

Autor: Magdalena Florczyk - zawodowo specjalista od Social Media i kontaktów z klientem w firmie Wake App. Z wykształcenia ekonomista i niedoszły technolog żywności. Prywatnie, mama 9-latka, zafascynowana psychologią marketingu oraz zgłębiająca techniki efektywnego uczenia się, szczególnie potrzebne w nauce z dziećmi.

O autorze

MF
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Co robić, by uczeń nie zraził się do systemu edukacji

Pierwsze dni w szkole są ogromnym stresem dla wielu osób. Z jednej strony to wyzwanie, przełom w życiu, ale też żmudna praca, poświęcenie i zmiana dotychczasowej egzystencji. Inauguracyjny dzwonek wywołuje trwogę, oszołomienie i obawy. Często okazuje się, że te negatywne odczucia były niepotrzebne, bo szkoła wcale nie jest taka straszna, a nawet można w niej miło spędzić czas. Grunt to pozytywne myślenie i dobre nastawienie!

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Serwis YouTube daje możliwość odkrywania, oglądania i udostępniania oryginalnych filmów. Korzysta się z niego głównie dla rozrywki, ale spełnia on też bardzo istotną rolę edukacyjną. W bazie serwisu jest duża ilość kanałów do nauki języków obcych. Największa ich liczba skupia się na zagłębianiu w tajniki języka angielskiego, ale odpowiedni rekonesans pozwoli na dotarcie także do innych.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji