Matura 2020 - nowe terminy i zasady bezpieczeństwa

Egzaminy ósmoklasisty, maturalne i zawodowe odbędą się w 2020 roku w innych terminach. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o przełożeniu ich w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje dotyczące matury - nowe terminy, ale i zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas egzaminu.

Nowe terminy egzaminów

Egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca. Przeprowadzona zostanie jedynie część pisemna. Dokładna rozpiska egzaminów wygląda następująco:

8 czerwca - język polski

9 czerwca - matematyka (poziom podstawowy) oraz język łaciński i kultura antyczna

10 czerwca - język angielski

15 czerwca - matematyka (poziom rozszerzony) i filozofia

16 czerwca - biologia i wiedza o społeczeństwie

17 czerwca - chemia i informatyka

18 czerwca - język niemiecki

19 czerwca - geografia i historia sztuki

22 czerwca - język rosyjski

23 czerwca - język francuski

24 czerwca - fizyka i astronomia oraz historia

25 czerwca - język hiszpański

26 czerwca - język włoski i język łemkowski

29 czerwca - języki mniejszości narodowych, język kaszubski, wiedza o tańcu, historia muzyki oraz matury z matematyki, historii, geografii, biologii, chemii, fizyki i astronomi w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych.

Termin dodatkowego egzaminu maturalnego zaplanowany został od 8 do 14 lipca. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym zostaną opublikowane do 11 sierpnia. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września. Rekrutacja na studia zostanie przesunięta, ale rok akademicki ma zacząć się zgodnie z planem 1 października.

Matury ustne nie odbędą się, ale są od tego wyjątkowi. Do egzaminu w takiej formie mogą przystąpić osoby, które potrzebują wyniku z tego egzaminu w rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Warunkiem jest złożenie do 22 maja do dyrektora szkoły lub dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej informacji o chęci przystąpienia do części ustnej z jednego lub więcej przedmiotów.

Harmonogram egzaminu maturalnego 2020 w nowym terminie

Zasady bezpieczeństwa podczas matury w 2020 

19 maja Ministerstwo Edukacji Narodowej podało informacje dotyczące wytycznych przeprowadzenia egzaminu maturalnego. Najważniejsze wytyczne:

  • przed, w trakcie i po egzaminie należy zachować odstępy minimum 1,5 metrowe (dotyczy to także ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej)
  • zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających
  • nalezy przyjść ze swoimi przyborami
  • należy zgłosić wcześniej chorobę alergiczne lub inne schorzenia, które mają takie objawy jak katar, kaszel czy duszności
  • na terenie szkoły mogą przebywać tylko zdający oraz osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, a także osoby dbające o porządek i czystość budynku
  • dyrektor szkoły może zdecydować o różnym czasie rozpoczęcia egzaminu, sposobach wejścia, a także poinformować zdających o godzinie przybycia na egzamin
  • szkoła ma obowiązek zapewnić środki dezynfekujące, a także dezynfekować ławki i krzesła przed i po każdym egzaminie

Szczegółowe informacje: Wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa podczas egzaminów

***

Więcej informacji o maturze, m.in. o terminach egzaminów czy arkuszach maturalnych z poprzednich lat znaleźć można na poniższych stronach:

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Present Simple. Budowa czasu oraz jego zastosowanie

Czym charakteryzuje się Present Simple? Jak zbudować zdanie w tym czasie i kiedy go zastosować?

Matematyka - ciągi liczbowe

Kolejne opracowane zadanie z matematyki na podstawie arkusza maturalnego 2021 - poziom rozszerzony. Tym razem ciągi liczbowe. 

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji