Mapa myśli – co to jest i jak ją przygotować?

Mapa myśli pomaga aktywizować obie półkule mózgowe i wyzwolić większy potencjał intelektualny. Stymuluje kreatywność, ułatwia szybkie kojarzenie i powiązywanie faktów oraz ich zapamiętywanie. Ta metoda graficzna świetnie sprawdzi się podczas tworzenia notatek, utrwalania materiału, przygotowywania się do ważnego sprawdzianu czy egzaminu. Poznaj zalety mapy myśli i dowiedz się, jak może ułatwić naukę Twojemu dziecku.

Czym jest mapa myśli?

Mapa myśli (z ang. mind map) to narzędzie, które ułatwia przyswajanie wiedzy. Polega na notowaniu wybranych zagadnień i powiązywanie ich za pomocą strzałek lub linii. Wynikające z siebie słowa-klucze można wyodrębnić z tekstu zawartego w podręczniku czy z wykładu. W ten sposób powstaje notatka oparte o promienistą strukturę – od centralnego (najważniejszego) słowa kluczowego wychodzi ciąg skojarzeń.
Za twórcę metody mind map uchodzi Tony Buzan. Warto jednak wiedzieć, że z takich sposobów notowania swoich spostrzeżeń korzystali już wielcy myśliciele okresu renesansu.  Podobny schemat widoczny jest m.in. w zapiskach sporządzanych przez Leonarda da Vinci.

Dlaczego warto tworzyć mapy myśli?

Notatki linearne (tradycyjna forma, którą większość z nas pamięta ze szkoły oraz studiów) nie pobudzają w odpowiednim stopniu naszego mózgu. Przygotowywanie mapy myśli pozwala zaangażować w naukę nie tylko lewą, ale także prawą półkulę. Na kartce budujemy ciąg własnych skojarzeń. W ten sposób będzie nam o wiele łatwiej zapamiętywać ważne informacje. Co ważne,  pozostaną one w pamięci i w dowolnym momencie będziemy mogli je odtwarzać.

Mapa myśli pozwala na:

  • posługiwanie się najważniejszymi słowami kluczowymi – to one niosą najwięcej treści i stymulują mózg do skojarzeń. Unikamy zapamiętywania obszernych partii mniej istotnych materiałów, z których nie wynikają podstawowe fakty,
  • oszczędność czasu – kreślenie mapy myśli pomaga zaoszczędzić minimum 50% czasu potrzebnego na tworzenie tradycyjnych notatek. Ich późniejsze czytanie również jest o wiele szybsze,
  • aktywną współpracę prawej i lewej półkuli mózgowej – półkula prawa odpowiada m.in. za myślenie przestrzenne, wyobraźnię, rytm, marzenia czy postrzeganie kolorów, lewa zaś za liczby, słowa, myślenie logiczne i analityczne. Standardowe notatki aktywują półkulę lewą (logiczną), a pomijają tą twórczą. Połączenie obu obszarów pozwala o wiele szybciej i skuteczniej przyswajać informacje,
  • poprawę pamięci – mapa myśli działa podobnie do obrazu. Obrazy nasz mózg zapamiętuje o wiele szybciej niż notatki linearne. Łatwiej w ten sposób jest przyswajać nową wiedzę i porządkować ją.

Jak wykorzystać mapę myśli?

Mapa myśli doskonale wspomoże naukę Twojego dziecka – opanowywanie nowego materiału, jego porządkowanie i utrwalanie. Sprawdzi się także do tworzenia notatek po przeczytaniu lektur, wykonywania notatek na studiach, podczas szkoleń czy konferencji. Często wykorzystywana jest w czasie burzy mózgów, przygotowywania się do prezentacji i projektów czy planowania oraz wyznaczania strategii działania.

Jak stworzyć dobrą mapę myśli?

Przygotuj kartę A4 i ułóż ją pionowo lub poziomo. Następnie:

  • umieść na środku kartki najważniejsze pojęcie – temat, hasło, pytanie, problem itp. Centralne pojęcie powinno najbardziej się wyróżniać (użyj pogrubionej czcionki, jaskrawego koloru lub większych liter),
  • wokół najważniejszego pojęcia umieszczaj słowa-klucze (obszary, zagadnienia, hasła), które będziesz łączyć liniami lub strzałkami z kolejnymi hasłami (skojarzeniami, pomysłami itp.),
  • pamiętaj, aby przy kolejnych (mniej istotnych) pojęciach używać coraz mniejszych liter – dzięki temu dobrze będzie widoczna struktura haseł,
  • hasła najlepiej pisz drukowanymi literami – wtedy mapa myśli będzie przejrzysta i lepiej czytelna,
  • do słów- kluczy możesz dodawać ikonki i symbole.

Mapa myśli ma przede wszystkim ułatwiać naukę konkretnej osobie, dlatego zawsze twórz ją według własnych skojarzeń i koncepcji, a nie gotowych schematów.

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Obserwacje balkonowe

Każdy miłośnik astronomii stwierdzi, że noc bez obserwacji jest nocą straconą. Nie wszyscy są szczęściarzami i mieszkają na terenie o niskim stopniu zurbanizowania, gdzie można cieszyć się ciemnym, ogromnym kawałkiem nieba i doszukiwać się kolejnych obiektów, ale obserwacje miejskie też mogą przynieść wiele satysfakcji i co ważne, nie trzeba przewozić sprzętu i dokładnie organizować tego w czasie, tylko wystawić teleskop i oddawać się pasji. Co jest kluczowe podczas tropienia różnych ciał na firmamencie?

Techniki szybkiego czytania

Sztuka szybkiego czytania przydaje się w życiu codziennym, gdy natłok informacji z różnych źródeł jest przytłaczający, a same szybko się dezaktualizują. Szybkie czytanie ze zrozumieniem to również dobry sposób na szkolne lektury, naukę zadanego w szkole czy na studiach materiału. Czym jest szybkie czytanie?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Dzień Korepetytora 2022
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport