Korepetycje dla firm – jak współpracować z klientem biznesowym?

Korepetycje wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z dawaniem lekcji dzieciom i młodzieży. Tymczasem uczymy się przez całe życie, a wiele kompetencji, np. tych językowych, jest niezbędnych również w życiu zawodowym. Dlatego coraz większa grupa korepetytorów współpracuje również z klientami biznesowymi. Sprawdź, w jakich obszarach jest to możliwe i jak taka współpraca wygląda w praktyce.

Na początek najważniejsze: jakie korepetycje mogą się przydać klientowi biznesowemu? Nie da się ukryć, że największą popularnością cieszą się zajęcia językowe. To przede wszystkim lekcje języka angielskiego, który w świecie biznesu stał się jednym z podstawowych narzędzi komunikacji. To jednak nie koniec możliwości. Firmom przydatne mogą być także:

 • lekcje innych języków – najczęściej tych używanych przez partnerów biznesowych w różnych zakątkach globu (stąd coraz popularniejsze stają się np. lekcje chińskiego),
 • lekcje polskiego dla obcokrajowców – na polskim rynku pojawia się coraz większa grupa pracowników spoza kraju, którzy potrzebują wsparcia zarówno w komunikacji w firmie, jak i w „codziennym życiu”,
 • szkolenia z zakresu IT – np. lekcje programowania, obsługi programów graficznych etc.

Zastanów się więc, czy Twoja specjalność mogłaby się przydać również klientowi biznesowemu. A jeśli tak – czas poszerzyć horyzonty!

Korepetytor w wielkim świecie – klienci biznesowi będą zainteresowani współpracą

Może Ci się wydawać, że firmy są nastawione na współpracę w obszarze B2B, a więc pozyskiwanie korepetytorów dla pracowników wyłącznie np. w szkołach językowych czy firmach szkoleniowych.  Jednak i Ty, jako niezależnie działający nauczyciel, masz szansę na pozyskanie zlecenia. Konkurujesz bowiem:

 • ceną – współpracując bezpośrednio z korepetytorem, klient biznesowy unika dodatkowych kosztów operacyjnych i płaci tylko (i aż) za same lekcje,
 • elastycznością – możesz zaoferować udzielanie pracownikom lekcji w siedzibie klienta, a także dopasować ich godziny do potrzeb,
 • indywidualnym podejściem – program lekcji możesz przygotować, dopasowując go do praktycznych potrzeb klienta biznesowego.

Wykorzystaj te argumenty, przedstawiając swoją ofertę i upewnij się, że wdrażasz je w praktyce.

Jak pozyskać klienta biznesowego?

Do klientów biznesowych możesz dotrzeć na wiele sposobów. Dobrym rozwiązaniem jest:

 • publikacja ogłoszenia o tym, że udzielasz lekcji na portalach poświęconych korepetycjom i w innych serwisach branżowych – upewnij się, że w treści ogłoszenia podkreślisz, że swoją propozycję kierujesz również do firm,
 • bezpośredni kontakt z przedsiębiorstwami.

Pamiętaj: firmy najczęściej będą potrzebowały korepetytora, który będzie działał „stacjonarnie”, a nie online. Takiego, który zechce np. odwiedzać ich siedziby i tam udzielać lekcji. Dlatego najlepiej będzie, jeśli przyjrzysz się firmom działającym w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania i to im przekażesz swoją ofertę.

Jak znaleźć firmy w okolicy, które potencjalnie mogłyby być zainteresowane lekcjami?

 • Zacznij od podstaw: zastanów się, jakie duże firmy działają w Twojej okolicy i wypisz je na kartce.
 • Skorzystaj z Internetu, aby zbudować bazę kontaktową do firm w regionie – pomogą Ci w tym np. mapy Google, czy też katalogi firm.
 • Na początek skup się na średnich i dużych firmach – niosą za sobą większy potencjał dla Twojego biznesu.

Teraz czas przygotować ofertę. Pamiętaj, że nie możesz jej „ot tak” wysłać na adresy mailowe firm – zgodnie z prawem musisz uzyskać na to zgodę. Warto więc zacząć albo od telefonu do firmy z prośbą o zgodę na wysłanie oferty, albo po prostu odwiedzić te przedsiębiorstwa, które znajdują się w okolicy.

Jak widzisz, w pozyskanie klienta biznesowego być może będziesz musiał włożyć nieco więcej energii. Pamiętaj jednak, że Twój wysiłek może szybko zaprocentować i pozwoli Ci zwiększyć zyski z korepetycji.

Jakich lekcji oczekuje klient biznesowy?

Korepetycje i szkolenia dla firm muszą być pragmatyczne. Ich celem – z perspektywy przedsiębiorcy – jest wzmocnienie potencjału jego pracownika i podniesienie kompetencji. Wszystko z myślą o zadaniach, jakie na co dzień realizuje firma. Klienci biznesowi mogą być więc zainteresowani np.:

 • zajęciami, które koncentrują się na wzbogacaniu języka biznesowego – pomocnego np. podczas spotkań z zagranicznymi kontrahentami czy negocjacji handlowych,
 • lekcjami poświęconymi językowi branżowemu – ściśle powiązanymi z niszą rynkową, na której działa firma,
 • praktycznymi kursami konwersacyjnymi.

Pamiętaj o tym przygotowując swoją ofertę. Wówczas zwiększysz szanse na pozyskanie klienta.

Współpraca z klientem biznesowym – aspekty techniczne

Współpraca z klientem biznesowym odbywa się najczęściej w oparciu o sporządzoną na piśmie umowę. Firmy najchętniej nawiązują współpracę z korepetytorami, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i mogą wystawić fakturę na swoje usługi. To dla nich korzystne, ponieważ mogą taki wydatek łatwiej wliczyć w koszty prowadzonej działalności. Jeśli więc chcesz się nastawić na obsługę klientów biznesowych, a do tej pory działeś głównie w oparciu na umowach cywilnoprawnych, rozważ zmianę formy rozliczania się.

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Pracę i wychowanie dziecka da radę połączyć – rozmawiamy z Mamą Korepetytorką

Jak połączyć wychowanie dziecka z pracą korepetytorki? Jak ważne jest wsparcie rodziny? O to, ale też o inne rzeczy pytamy Ingę, która od 10 lat udziela korepetycji z matematyki.

Jak łączyć pracę korepetytora z inną?

Myślisz o tym, aby udzielać korepetycji? Pamiętaj, że to zajęcie, które możesz z łatwością połączyć z wykonywaniem innej pracy zawodowej. Wszystko dlatego, że uczenie innych daje Ci sporą elastyczność – to Ty decydujesz, kiedy i jak często udzielasz lekcji. Pytanie jednak: jak w praktyce połączyć dwie działalności zarobkowe, aby… nie zwariować? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport