Korepetycje dla firm – jak współpracować z klientem biznesowym?

Korepetycje wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z dawaniem lekcji dzieciom i młodzieży. Tymczasem uczymy się przez całe życie, a wiele kompetencji, np. tych językowych, jest niezbędnych również w życiu zawodowym. Dlatego coraz większa grupa korepetytorów współpracuje również z klientami biznesowymi. Sprawdź, w jakich obszarach jest to możliwe i jak taka współpraca wygląda w praktyce.

Na początek najważniejsze: jakie korepetycje mogą się przydać klientowi biznesowemu? Nie da się ukryć, że największą popularnością cieszą się zajęcia językowe. To przede wszystkim lekcje języka angielskiego, który w świecie biznesu stał się jednym z podstawowych narzędzi komunikacji. To jednak nie koniec możliwości. Firmom przydatne mogą być także:

 • lekcje innych języków – najczęściej tych używanych przez partnerów biznesowych w różnych zakątkach globu (stąd coraz popularniejsze stają się np. lekcje chińskiego),
 • lekcje polskiego dla obcokrajowców – na polskim rynku pojawia się coraz większa grupa pracowników spoza kraju, którzy potrzebują wsparcia zarówno w komunikacji w firmie, jak i w „codziennym życiu”,
 • szkolenia z zakresu IT – np. lekcje programowania, obsługi programów graficznych etc.

Zastanów się więc, czy Twoja specjalność mogłaby się przydać również klientowi biznesowemu. A jeśli tak – czas poszerzyć horyzonty!

Korepetytor w wielkim świecie – klienci biznesowi będą zainteresowani współpracą

Może Ci się wydawać, że firmy są nastawione na współpracę w obszarze B2B, a więc pozyskiwanie korepetytorów dla pracowników wyłącznie np. w szkołach językowych czy firmach szkoleniowych.  Jednak i Ty, jako niezależnie działający nauczyciel, masz szansę na pozyskanie zlecenia. Konkurujesz bowiem:

 • ceną – współpracując bezpośrednio z korepetytorem, klient biznesowy unika dodatkowych kosztów operacyjnych i płaci tylko (i aż) za same lekcje,
 • elastycznością – możesz zaoferować udzielanie pracownikom lekcji w siedzibie klienta, a także dopasować ich godziny do potrzeb,
 • indywidualnym podejściem – program lekcji możesz przygotować, dopasowując go do praktycznych potrzeb klienta biznesowego.

Wykorzystaj te argumenty, przedstawiając swoją ofertę i upewnij się, że wdrażasz je w praktyce.

Jak pozyskać klienta biznesowego?

Do klientów biznesowych możesz dotrzeć na wiele sposobów. Dobrym rozwiązaniem jest:

 • publikacja ogłoszenia o tym, że udzielasz lekcji na portalach poświęconych korepetycjom i w innych serwisach branżowych – upewnij się, że w treści ogłoszenia podkreślisz, że swoją propozycję kierujesz również do firm,
 • bezpośredni kontakt z przedsiębiorstwami.

Pamiętaj: firmy najczęściej będą potrzebowały korepetytora, który będzie działał „stacjonarnie”, a nie online. Takiego, który zechce np. odwiedzać ich siedziby i tam udzielać lekcji. Dlatego najlepiej będzie, jeśli przyjrzysz się firmom działającym w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania i to im przekażesz swoją ofertę.

Jak znaleźć firmy w okolicy, które potencjalnie mogłyby być zainteresowane lekcjami?

 • Zacznij od podstaw: zastanów się, jakie duże firmy działają w Twojej okolicy i wypisz je na kartce.
 • Skorzystaj z Internetu, aby zbudować bazę kontaktową do firm w regionie – pomogą Ci w tym np. mapy Google, czy też katalogi firm.
 • Na początek skup się na średnich i dużych firmach – niosą za sobą większy potencjał dla Twojego biznesu.

Teraz czas przygotować ofertę. Pamiętaj, że nie możesz jej „ot tak” wysłać na adresy mailowe firm – zgodnie z prawem musisz uzyskać na to zgodę. Warto więc zacząć albo od telefonu do firmy z prośbą o zgodę na wysłanie oferty, albo po prostu odwiedzić te przedsiębiorstwa, które znajdują się w okolicy.

Jak widzisz, w pozyskanie klienta biznesowego być może będziesz musiał włożyć nieco więcej energii. Pamiętaj jednak, że Twój wysiłek może szybko zaprocentować i pozwoli Ci zwiększyć zyski z korepetycji.

Jakich lekcji oczekuje klient biznesowy?

Korepetycje i szkolenia dla firm muszą być pragmatyczne. Ich celem – z perspektywy przedsiębiorcy – jest wzmocnienie potencjału jego pracownika i podniesienie kompetencji. Wszystko z myślą o zadaniach, jakie na co dzień realizuje firma. Klienci biznesowi mogą być więc zainteresowani np.:

 • zajęciami, które koncentrują się na wzbogacaniu języka biznesowego – pomocnego np. podczas spotkań z zagranicznymi kontrahentami czy negocjacji handlowych,
 • lekcjami poświęconymi językowi branżowemu – ściśle powiązanymi z niszą rynkową, na której działa firma,
 • praktycznymi kursami konwersacyjnymi.

Pamiętaj o tym przygotowując swoją ofertę. Wówczas zwiększysz szanse na pozyskanie klienta.

Współpraca z klientem biznesowym – aspekty techniczne

Współpraca z klientem biznesowym odbywa się najczęściej w oparciu o sporządzoną na piśmie umowę. Firmy najchętniej nawiązują współpracę z korepetytorami, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i mogą wystawić fakturę na swoje usługi. To dla nich korzystne, ponieważ mogą taki wydatek łatwiej wliczyć w koszty prowadzonej działalności. Jeśli więc chcesz się nastawić na obsługę klientów biznesowych, a do tej pory działeś głównie w oparciu na umowach cywilnoprawnych, rozważ zmianę formy rozliczania się.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Rynek korepetycji – rosnący potencjał

Potwierdzają się prognozy z zeszłego roku mówiące o tym, że rynek korepetycji wciąż nabiera na sile. Świadczą o tym badania przeprowadzone przez największy w Polsce serwis ogłoszeń korepetycji e-korepetycje.net, podczas którego przeanalizowano ponad 120 tysięcy ogłoszeń.

Jak uczyć skutecznie i nie zwariować?

Jesteś korepetytorem. Uczysz na tyle skutecznie, że uczniów przybywa z miesiąca na miesiąc. Praca przynosi Ci coraz większe zyski. Zauważasz, że pochłania Cię coraz bardziej i… zaczyna nużyć? To może oznaczać, że robisz coś nie tak. Bierzesz na siebie za dużo lekcji? A może po prostu źle układasz grafik? Zobacz, jak zorganizować swoją pracę, by nie zwariować.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji