Koniec roku szkolnego – i co dalej?

Rok szkolny kończy się już dzisiaj. Jeśli jesteś korepetytorem, dla Ciebie oznacza to najpewniej zmniejszenie liczby godzin udzielanych lekcji. Zastanawiasz się, co zrobić, aby utrzymać swoje zarobki w wakacje, a jednocześnie jak najlepiej spożytkować ten czas? Oto kilka pomysłów, które mogą Ci się przydać.

Jeśli jesteś korepetytorem od dłuższego czasu, doskonale wiesz już, że w tej branży popyt na usługi ma swoje „górki” i „dołki”. Na przykład w okresie egzaminacyjnym, a także na początku roku szkolnego, możesz odczuć przypływ nowych uczniów. A gdy zbliża się lato, dla wielu podopiecznych oznacza to również przerwę od dodatkowych zajęć. Co zatem możesz zrobić, aby przetrwać od połowy czerwca aż do września? Rozwiązań jest kilka.

Zaplanuj swój urlop na wakacje

Podobnie jak nauczycielowi w szkole, korepetytorowi trudno jest zrobić sobie wolne w ciągu roku szkolnego. Oznaczałoby to utratę zarobków – zwłaszcza, jeśli urlop potrwałby kilkanaście dni. Dlatego to właśnie na miesiące mniejszego obłożenia pracy zaplanuj swój wypoczynek. Jest Ci potrzebny, aby zregenerować siły i złapać oddech, a przy okazji zaplanować dalszy rozwój zawodowy. Jeżeli w ciągu roku miałeś wielu uczniów, dwa czy trzy tygodnie bez lekcji nie powinny być dla Ciebie nadmiernie bolesne, a naładowanie baterii przyniesie same pozytywne efekty.

Wykorzystaj wakacje na samorozwój

Skoro masz mniej lekcji, przed Tobą spora ilość wolnego czasu. Możesz go spożytkować na rozwój zawodowy. Pomyśl np. o:

  • uczestnictwie w kursach doszkalających oraz różnych eventach związanych z zainteresowaniami – w okresie wakacyjnych może być ich więcej niż w ciągu roku,
  • nadrobieniu zaległości czytelniczych – to dobry moment, aby przeczytać poradnik dydaktyczny lub książkę o najnowszych odkryciach w Twojej dziedzinie,
  • rozszerzeniu promocji działalności korepetytorskiej i wzmacniania wizerunku – wolny czas możesz spożytkować na przygotowanie wpisów na bloga, opracowanie dodatkowych materiałów do nowych lekcji, opracowanie kursu online lub udzielanie się na grupach dyskusyjnych powiązanych z Twoją dziedziną wiedzy.

Mniej lekcji w wakacje? Niekoniecznie

Prawdą jest, że wielu uczniów przerywa lekcje z korepetytorem na czas wakacji. Nie oznacza to jednak, że nie możesz spróbować ich zatrzymać, a nawet… przyciągnąć właśnie na okres lata. Jak to zrobić? Sposobów, które możesz wykorzystać, jest co najmniej kilka.

1. Zaproponuj ciekawe, „wakacyjne” tematy zajęć

Wakacje to czas, gdy wszyscy zwalniają i relaksują się. A skoro tak, lekcje w miesiącach letnich również powinny być luźniejsze i nastawione na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Jeżeli udzielasz korepetycji z konkretnego przedmiotu, zapewne jesteś jego pasjonatem. Wykorzystaj więc wakacyjne lekcje, aby zarażać swoją pasją uczniów. Ale uwaga! Aby przyciągnąć luźnymi, rozrywkowymi tematami zajęć, poinformuj uczniów o swoich planach na wakacyjne lekcje z wyprzedzeniem. Rozpal w nich ciekawość i zainspiruj – tak, aby chcieli z Tobą pozostać również latem.

2. Obniż ceny

Choć cena nie jest najważniejszym argumentem w kontekście atrakcyjności i wartości lekcji z korepetytorem, latem jej obniżenie może być Twoją szansą. Zrób to jednak sprytnie. Zaproponuj uczniom możliwość wykupienia pakietu zajęć w promocyjnej cenie – np. 25% taniej niż zazwyczaj. Wówczas zabezpieczysz swoje finanse na dłużej, a zyskasz i Ty, i uczniowie.

3. Wyjdź w plener

Prowadzisz korepetycje stacjonarnie? Lato to dobry moment, aby zmienić otoczenie na bardziej przyjazne. Zaproponuj uczniom lekcje w plenerze, np. w pobliskim parku, a nawet spotkanie przy grillu czy na pikniku. Możesz w ten sposób zaaranżować ciekawe i nietuzinkowe warsztaty, oczywiście powiązane tematycznie z przedmiotem zajęć. W tym zakresie ogranicza Cię jednak tylko własna wyobraźnia. Wieczorne oglądanie rozgwieżdżonego nieba w ramach lekcji fizyki z astronomią? Obserwacja przyrody na lekcjach biologii? A może lekcja literacka inspirowana omawianą lekturą podczas spaceru po zabytkowej dzielnicy miasta? Wszystko jest możliwe.

4. Pomyśl o lekcjach grupowych

Być może lato to dobry moment na zamianę lekcji indywidualnych na grupowe? W ten sposób możesz zaoferować uczniom niższe ceny, a przy okazji uatrakcyjnić ich formę. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza przy lekcjach stacjonarnych (o ile dysponujesz miejscem na ich aranżację), ale również online. Oprogramowanie do rozmów VoIP umożliwia prowadzenie telekonferencji z kilkoma odbiorcami naraz.

I najważniejsze: nie zapominaj, że wrzesień przyjdzie szybciej niż myślisz. Pamiętaj więc o tym, aby promować swoją działalność. Dzięki temu tuż po rozpoczęciu roku szkolnego znowu będziesz mieć całkowicie zapełniony kalendarz. Aby tak się stało:

  • ustal z uczniami, którzy robią sobie wakacyjną przerwę, termin, w którym skontaktujecie się, aby ustalić harmonogram korepetycji na kolejne miesiące,
  • z odpowiednim wyprzedzeniem pomyśl o promocji – np. rozwieszeniu ulotek (sierpień) czy umieszczeniu ogłoszenia i wyróżnieniu go,
  • poproś uczniów o rekomendację Twoich usług znajomym.

To sprawi, że po wakacjach będzie Ci łatwiej wrócić do pracy z pełną mocą.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Ty czy Pan, Pani? O relacjach korepetytora z uczniami

Z pozoru jest to błahy problem, ale jakże dużo trudności przysparza, żeby go rozwiązać w taki sposób, aby relacje nauczyciel - kursant były pozytywne, cel edukacyjny osiągnięty i obie strony usatysfakcjonowane.

Zarządzanie czasem w pracy korepetytora

Zarządzanie czasem, a dokładniej zarządzanie sobą i swoimi zadaniami w czasie jest odwiecznym problemem wielu korepetytorów. Niestety nikt nie ma możliwości zwiększenia liczby godzin jednej doby, a natłok obowiązków z różnych kategorii jest tak wielki, że ciężko poradzić sobie z wykonaniem ich wszystkich, kiedy ma się na głowie zarówno pracę na etacie, popołudniowe zajęcia oraz obowiązki domowe i rodzinne. Jak do tego podejść? Jak ułatwić sobie pracę i osiąganie celów? Czy możemy to zrobić? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule oraz w e-booku „Zawód: Korepetytor”, do pobrania którego zachęcamy, gdyż jest dostępny za darmo.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024