Wymyślić czy wymyśleć - jak napisać?

Wracamy z serią wpisów dotyczących poprawności językowej. Wskazujemy Wam i wyjaśniamy zasady pisowni, w których błędy pojawiają się najczęściej.

Poniższy artykuł będzie dotyczył poprawnej pisowni tego błędu:

wymyślić czy wymyśleć?

Poprawna jest tylko forma „wymyślić”, bo „wymyślił”, podobnie jak „zmyślić”, „namyślić”, „zamyślić”, „obmyślić”.

Często używa się błędnej formy „wymyśleć”, bo jest kojarzona ze słowem „myśleć”. Poprawna postać „wymyślić” to pozostałość po nieistniejącej już formie czasownika „myślić”, która funkcjonowała w polszczyźnie do XVIII w. „Myśleć” było postacią gwarową, która w miarę upływu lat przenikała, jako forma prawidłowa, na wzór czasownika „widzieć”.

Pamiętajcie, że podobnie, jak:
„wymyślić”, mówi się „umyślić”, a nie „umyśleć”,
„domyślić”, a nie „domyśleć”,
„zamyślić”, a nie „zamyśleć” itp.

Prostym sposobem na uniknięcie błędu podczas wymowy tego czasownika jest odwołanie się do jego czasu przeszłego, trzeciej osoby liczby pojedynczej - Nie ma wtedy wątpliwości, że on to wymyślił.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać - zresztą czy z resztą?

Kontynuujemy serię krótkich artykułów o trudnościach językowych. Jak co poniedziałek prezentujemy Wam wyrażenie, które wielu z nas sprawia kłopot.

Naprawdę czy na prawdę - jak napisać?

To kolejny krótki artykuł z serii "Jak napisać", w których wyjaśniamy jak poprawnie napisać niektóre wyrażenia. Ich popularność wynika nie tylko z mnogości stosowania, ale również z tego, iż bardzo często popełniamy w nich błąd. W tym artykule wyjaśnimy jak powinno napisać się poprawnie: naprawdę czy na prawdę?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji