Jak napisać ogłoszenie?

Ogłoszenie jest pisemną formą podania konkretnej informacji do wiadomości publicznej. Najczęściej dotyczy wielu spraw życia codziennego takich jak wydarzenia kulturalne, zaginięcia zwierzaka bądź przedmiotu, albo jego odnalezienia. Niemniej jednak, mimo jasno określonej formy, pisanie ogłoszenia nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie jeśli piszesz je na sprawdzianie. Wtedy trzeba uwzględnić to, o co proszą Cię w poleceniu zadania. Co powinno się znaleźć w ogłoszeniu?

OGŁOSZENIE W 5 KROKACH

NAGŁÓWEK

„Ogłoszenie” jako nagłówek posiada uniwersalny charakter. Oznacza to, że niezależnie od tego, czego dotyczy ogłoszenie, nagłówek pozostaje taki sam. Jeżeli coś sprzedajesz bądź zaginął ci zwierzak, możesz zamieścić np. nagłówki „SPRZEDAM” lub „ZAGINĄŁ” dla przyciągnięcia uwagi.

CZAS I MIEJSCE

Pisząc ogłoszenie dotyczące wydarzenia, zamieść datę i godzinę rozpoczęcia oraz miejsce, do którego należy się udać, uwzględniając wszelkie szczegóły, tj. nazwa miejsca, adres, miejscowość lub – jeśli to konieczne – kraj. Wszystko po to, aby osoby czytające napisane przez ciebie ogłoszenie miały szansę odpowiedzieć na nie swoją obecnością na wydarzeniu albo zaangażowaniem w sprawę odnalezienia utraconej wartości. Jeżeli zaś informujesz o zaginięciu, powinieneś poinformować odbiorców o dacie zniknięcia lub kradzieży przedmiotu bądź zwierzaka.

TREŚĆ OGŁOSZENIA

Zwracając się z komunikatem do wiadomości publicznej, musisz zdać sobie sprawę z konieczności uwzględnienia wszystkich istotnych informacji, aby osoba czytająca ogłoszenie rozumiała jego treść. Zwróć uwagę na obszerność i skróć do minimum swoją wypowiedź, ale bez pomijania najistotniejszych kwestii. W celu zachęcenia odbiorców do reakcji na ogłoszenie zadbaj o to, aby przyciągało uwagę. Napisz coś od siebie, wpleć między słowa swoje intencje, zbuduj w tych kilku zdaniach relację z drugim człowiekiem, a na pewno zachęcisz innych do tego, aby odpowiedzieli na twoje ogłoszenie.

ZWROTY PERSWAZYJNE

Skoro już mowa o odpowiadaniu na ogłoszenie, warto wspomnieć o zwrotach zwiększających twoje szanse na przekonanie odbiorcy, aby zareagował w pożądany przez ciebie sposób. Używając sformułowań: „Przyjdź i sam się przekonaj”, „Czekają niezapomniane wrażenia” lub „Na znalazcę czeka wysoka nagroda” wzmocnisz swój komunikat i zwiększysz szanse na powodzenie interakcji.

DANE KONTAKTOWE OGŁOSZENIODAWCY

Zamieść dane do kontaktu. Bez tego nikt nie będzie wiedział, gdzie i do kogo ma się zgłosić lub kto kieruje do niego wiadomość. To istotne z punktu widzenia odbiorcy ogłoszenia i nie tylko. Przyznaj, że ty też odczuwasz różnicę między sytuacją, gdy o przysługę prosi cię obca osoba oraz gdy jest to twój najlepszy przyjaciel. Reagujemy na komunikaty w określony sposób, w konkretnych okolicznościach. Gdy te się zmieniają, zmienia się i nasze postępowanie. Bywa, że ogłaszający jest gwarantem udanego wydarzenia. W przypadku organizatora o odmiennej opinii reakcja nie byłaby tak entuzjastyczna.

Na egzaminie!

Gdy piszesz pracę klasową lub egzamin pisemny, informacje potrzebne do napisania ogłoszenia znajdują się w poleceniu. Twoim zadaniem jest uwzględnić wszystkie wytyczne. Bywa, że poproszą, by wcielić się w inną osobę lub przyjąć założenie, że objąłeś jakąś istotną funkcję, i z tego powodu jesteś zobowiązany do zamieszczenia owego ogłoszenia. W takim wypadku również podpis pod ogłoszeniem będzie musiał zostać przez ciebie dostosowany do wymagań zadania.

 

O autorze

avatar
e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać maila? [fragment e-booka]

Już za chwilę, już za momencik ważne egzaminy. Dlatego z myślą o tegorocznych maturzystach (i nie tylko), stworzyliśmy mini poradnik „Jak napisać”, który w prosty i przejrzysty sposób wyjaśni Ci zasady pisania dłuższych form wypowiedzi. Uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy jego fragment „Jak napisać e-mail”.

Jak napisać reportaż?

Słowo reportaż pochodzi z łaciny (łac. reportare) i oznacza donosić, raportować. To forma wypowiedzi sprawozdawczej, utrwalonej przez autora w sposób obiektywny. Przedstawia nam fakty dotyczące okoliczności, których był naocznym świadkiem bądź uczestnikiem. Reportaż jest jednocześnie gatunkiem literackim i dziennikarskim ze względu na swój sprawozdawczy charakter.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport