Na pewno czy napewno - jak napisać?

W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnym zwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy:

"na pewno" czy "napewno"?

To wyrażenie przyimkowe, co do którego nie ma wątpliwości, że zapisuje się je rozdzielnie. Głównie podyktowane jest faktem, że nadal występuje w polszczyźnie takie słowo jak "pewno", choć ostatnimi czasy jest ono rzadziej stosowane. Wyrażenie "na pewno" wykazuje także podobieństwo do "na darmo", które również piszemy oddzielnie. „Na pewno” oznacza z pewnością, bez wątpienia, 

np. "Uczyłam się długo do tego sprawdzianu.. Na pewno dostanę piątkę"

Można zapamiętać krótki zwrot, by utrwalić sobie tę regułę:

Na pewno, że na pewno zapisuje się oddzielnie.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać - zresztą czy z resztą?

Kontynuujemy serię krótkich artykułów o trudnościach językowych. Jak co poniedziałek prezentujemy Wam wyrażenie, które wielu z nas sprawia kłopot.

Półtora czy półtorej? - Jak napisać?

Po małej zmianie w tamtym tygodniu, wracamy do poniedziałkowego cyklu ciekawostek językowych. Na dzisiaj przygotowaliśmy słowo oznaczające jeden i pół drugiego.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji