Na pewno czy napewno - jak napisać?

W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnym zwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy:

"na pewno" czy "napewno"?

To wyrażenie przyimkowe, co do którego nie ma wątpliwości, że zapisuje się je rozdzielnie. Głównie podyktowane jest faktem, że nadal występuje w polszczyźnie takie słowo jak "pewno", choć ostatnimi czasy jest ono rzadziej stosowane. Wyrażenie "na pewno" wykazuje także podobieństwo do "na darmo", które również piszemy oddzielnie. „Na pewno” oznacza z pewnością, bez wątpienia, 

np. "Uczyłam się długo do tego sprawdzianu.. Na pewno dostanę piątkę"

Można zapamiętać krótki zwrot, by utrwalić sobie tę regułę:

Na pewno, że na pewno zapisuje się oddzielnie.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać - zresztą czy z resztą?

Kontynuujemy serię krótkich artykułów o trudnościach językowych. Jak co poniedziałek prezentujemy Wam wyrażenie, które wielu z nas sprawia kłopot.

Jak napisać - na co dzień czy na codzień?

Pomimo wakacji, my kontynuujemy krótkie artykuły na temat kłopotliwych wyrażeń, nad którymi głowimy się za każdym razem, kiedy musimy ich użyć.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji