Na pewno czy napewno - jak napisać?

W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnym zwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy:

"na pewno" czy "napewno"?

To wyrażenie przyimkowe, co do którego nie ma wątpliwości, że zapisuje się je rozdzielnie. Głównie podyktowane jest faktem, że nadal występuje w polszczyźnie takie słowo jak "pewno", choć ostatnimi czasy jest ono rzadziej stosowane. Wyrażenie "na pewno" wykazuje także podobieństwo do "na darmo", które również piszemy oddzielnie. „Na pewno” oznacza z pewnością, bez wątpienia, 

np. "Uczyłam się długo do tego sprawdzianu.. Na pewno dostanę piątkę"

Można zapamiętać krótki zwrot, by utrwalić sobie tę regułę:

Na pewno, że na pewno zapisuje się oddzielnie.

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać rozprawkę?

Rozprawka jest jednym z zadań maturalnych w części pisemnej z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeżeli zdecydujecie się na jej napisanie ważne, abyście pamiętali o podstawowych zasadach, jakie obowiązują przy jej pisaniu.

Jak napisać opowiadanie?

Opowiadanie to gatunek literacki i forma wypowiedzi narracyjnej. Krótki, pisany prozą utwór o nieskomplikowanej, luźnej kompozycji, zawierający dialogi oraz elementy innych form wypowiedzi, np. opisy, charakterystyki, a nawet opowiadania. Choć fabuła krąży najczęściej wokół jednego wątku, a w całej wypowiedzi bierze udział niewielu bohaterów, w toku wydarzeń powinno przybierać formę narastającą.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Wakacyjne podwojenie_100% odsłon
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport