Jak mówimy po niemiecku?

Oto kolejna część artykułu dotyczącego umiejętności językowych Polaków. W poprzednim wpisie o umiejętnościach językowych pisaliśmy o biegłości języka angielskiego. Dziś pora na niemiecki.

Po analizie testów wypełnionych w naszym serwisie e-korepetycje.net, najwięcej badanych, bo prawie 28%, osiągnęło wynik na poziomie B1. Dodatkowo prawie 22% zna język niemiecki na poziomie wyższym średnio zaawansowanym, czyli B2. W sumie, połowa użytkowników, którzy wzięli udział w teście, bez problemu dogada się po niemiecku w codziennych konwersacjach.  Co więcej, kolejne 32% posługuje się językiem naszych zachodnich sąsiadów jeszcze bardziej profesjonalnie, osiągając wyniki na poziomie C1 i C2. Tylko niespełna 19% badanych zna niemiecki na poziomie A1 i A2.

Czy  dobrze znamy język niemiecki

Polska – lider w nauce języka niemieckiego

Z analiz Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Niemczech wynika, iż w Polsce ich języka uczy się ponad 15 milionów osób, co sprawia, że jesteśmy liderem na świecie w tym zakresie. Od 2000 roku liczba uczących się niemieckiego w Polsce spadała, obecnie jednak tendencje znów wskazują na wzrost. Skąd taka popularność języka niemieckiego w Polsce? Najprawdopodobniej wynika to z dobrych stosunków gospodarczych z naszymi zachodnimi sąsiadami, możliwością wymiany międzynarodowej czy pracy w firmach z niemieckim kapitałem. Ciekawostką jest też fakt, że na świecie rośnie liczba uczących się języka niemieckiego, szczególnie w krajach południowej Europy, ale także w Chinach i Indiach.

Najtrudniejsze pytania

Wracając do naszych testów językowych, tak jak w przypadku angielskiego, tak i w niemieckich testach użytkownicy mieli wyjątkowe problemy z niektórymi pytaniami. Najtrudniejsze okazały się takie zdania jak:

Das neue Hotel bietet _______ einen kabellosen Internetzugang an. (für Extrapreis, gegen Aufpreis, bei Sonderzahlung)

Die _______ Blumen stehen auf dem Tisch. (bunte, bunten, schön)

Die Banken müssen die Zahlungssysteme _______ die neue Währung umstellen. (in, auf, nach)

Die _______ ist eine rechtswidrige und schuldhafte Handlung. (Straftat, Rechtswidrigkeit, Versuch)

Sehen Sie _______ Mann? (dieser, diese, diesen)

Zdanie, wymienione jako pierwsze, okazało się być wyjątkowo trudne, gdyż tylko 37% testowanych odpowiedziało na nie prawidłowo. Z drugim użytkownicy też nie mieli łatwo, błędnych odpowiedzi było ponad 52%.

Z badań przeprowadzonych przez Halinę Stasiak z Uniwersytetu Gdańskiego i Jürgena Krumma z Uniwersytetu Wiedeńskiego wynika, iż warto postawić na język niemiecki jako pierwszy język obcy i uczyć się go od najmłodszych lat, gdyż złożona struktura tego języka sprawia, że nauka kolejnych przychodzi z większą łatwością.

RaportPandemia2020

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Walentynki na świecie

Choć Walentynki w większości krajów obchodzone są 14 lutego, w niektórych miejscach na ziemi związane są one zupełnie z inną datą.

Język rosyjski – czy tylko wśród starszych?

Z badań TNS Polska wynika, że osoby po 40 roku życia dobrze go znają, gdyż był ich podstawowym językiem obcym w szkole. Jak jest teraz? Czy obecnie ludzie równie dobrze umieją posługiwać się językiem naszych wschodnich sąsiadów?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji