Ile zapłacimy za korepetycje w 2022 roku?

Rynek korepetycji pełni ogromną rolę w systemie edukacji w Polsce, a ceny za zajęcia zmieniają się z roku na rok. Stawki różnią się w zależności od miasta i przedmiotu. Najwyższe ceny dotyczą korepetycji z przedmiotów ścisłych, głównie matematyki wyższej, informatyki i fizyki. Natomiast najmniej dochodowe wydaje się prowadzenie zajęć z nauczania początkowego, historii i języka rosyjskiego. 

Zajęcia dodatkowe cieszą się coraz większą popularnością wśród uczniów. Dlaczego tak jest? „Uczniowie i ich rodzice decydują się na nie w celu podszkolenia swoich umiejętności lub nadrobienia zaległości. Z korepetycji korzystają także osoby, które chcą dostać się na wymarzony kierunek lub uczelnię" -  wyjaśnia Magdalena Procyszyn-Florczyk z serwisu e-korepetycje.net. W związku z tym warto zadać sobie pytanie - ile zapłacimy za takie lekcje?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w “Raporcie z cen korepetycji 2022”, przygotowanym przez serwis e-korepetycje.net. Analizie zostało poddanych 215105 ogłoszeń z 20 przedmiotów w 30 miastach w Polsce. Pod uwagę brano zarówno zajęcia prowadzone stacjonarnie jak i online. 

Ile kosztują korepetycje?

Średnia cena w całej Polsce za jedną godzinę lekcji z matematyki wyższej wynosi aż 74,07 zł. Zaskoczeniem może wydawać się to, że najwięcej za godzinę nauki tego przedmiotu zapłacą uczniowie z Radomia (94,75 zł). Z kolei w Warszawie cena jest nieco mniejsza - 92,82 zł. Najmniej za korepetycje z matematyki wyższej zapłacimy w Zielonej Górze (56,21 zł) oraz Olsztynie (57,53 zł). 
Do najdroższych zajęć należą również te z informatyki (65,74 zł) oraz muzyki (62,35 zł). Najmniej dochodowe wydają się korepetycje z nauczania początkowego (43,27 zł), historii (44,27 zł) oraz języka rosyjskiego (44,08 zł). 

Warto zwrócić uwagę na rozpiętości cenowe w poszczególnych miastach. Największą z nich można zauważyć w korepetycjach z geografii, gdzie ta różnica wynosi ponad 33 zł. Najwięcej zapłacimy za nie w Szczecinie (75,73 zł), a najmniej w Sosnowcu (42,62 zł). Z czego może wynikać tak duży rozstrzał cenowy? Duża rozpiętość cenowa zależy od dostępności i liczby korepetytorów, którzy uczą danego przedmiotu w konkretnym mieście. Dodatkowo na uwadze należy mieć fakt systemu poleceń, liczbę opinii o korepetytorze i markę, jaką ten sobie wypracował na rynku lokalnym. To wszystko będzie miało wpływ na ukształtowanie się cen z poszczególnych przedmiotów” - stwierdza Magdalena Procyszyn-Florczyk, która zajęła się przygotowaniem raportu.

Zajęcia online już nie są najdroższe 

I tym razem pod uwagę wzięte zostały ceny za korepetycje online. Rok temu koszty zajęć online były wyższe od stacjonarnych. Wynikało to z obowiązku ograniczenia kontaktów międzyludzkich z powodu obostrzeń. Jak przedstawia się to obecnie? Zdecydowana większość uczniów decyduje się na powrót do tradycyjnej metody nauczania, jaką są zajęcia stacjonarne. Dzięki temu korepetytor może podnieść cenę swoich zajęć ze względu na dużą ilość chętnych. Czy to oznacza, że lekcje online przestały być popularne? Pandemia zmusiła wszystkich do przejścia na nauczanie zdalne. Widać jednak, że możliwość powrotu do nauki tradycyjnej w formie spotkań osobistych z korepetytorem nadal jest popularniejsza niż nauka online. Szczególnie wśród młodszych uczniów, którzy mają problem z dłuższym skupieniem się przed monitorem. Dodatkowo rodzice starają się ograniczać czas korzystania z urządzeń elektronicznych. Stąd i nauka twarzą w twarz z nauczycielem ponownie jest najchętniej wybieraną opcją". - przekonuje Magdalena Procyszyn-Florczyk. 

 

 

 Zachęcamy do podzielenia się informacją z Państwa odbiorcami - początek roku to czas, gdy rodzice i uczniowie szukają korepetytorów i informacji o cenach korepetycji.  Jeśli mieliby Państwo pytania dotyczące raportu, z chęcią udzielimy więcej informacji. Zachęcamy do kontaktu: Kontakt z serwisem

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Kampanie bannerowe dla branży edukacyjnej

Poniższy tekst, to kolejna odsłona artykułów dotyczących różnych formy promocji, z których mogą skorzystać szkoły językowe oraz inne firmy z dziedziny edukacji, a także korepetytorzy chcący jeszcze lepiej zareklamować swoje usługi. W dzisiejszej publikacji poruszamy temat reklamy bannerowej w naszym serwisie.

Nietypowe narzędzia promocji działalności korepetytora – vlog

Rynek usług korepetycji rośnie z roku na rok, dlatego warto zadbać o to, aby się na nim wyróżnić. Jednym z narzędzi, które obecnie jest na topie, jest vlog. Zobacz, czym jest i w jaki sposób go prowadzić, aby pozyskać nowych klientów.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
mat25
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023