5 wykładów TED, które obejrzeć powinien nauczyciel

Co zrobić, by zainteresować uczniów tematem lekcji? Jak podejmować trudne tematy? W jaki sposób przekazywać skomplikowaną wiedzę? Przed takimi pytaniami niemal codziennie stają nauczyciele. Inspirujące mogą być wykłady TED, które z jednej strony są świetnym źródłem ciekawych zajęć, a z drugiej - doskonałą lekcją „postępowania” z uczniami.

Współczesne nauczanie musi nieco różnić się od kształcenia sprzed lat. Dziś uczniom nie wystarczają już „suche” wykłady prowadzone przez nauczyciela. Podczas tak prowadzonych zajęć ciężko się skoncentrować i przez całe 45 minut wsłuchiwać się w każde wypowiadane słowo. Nie dość, że trudno o skupienie, to jeszcze trudniej zapamiętać przekazywaną wiedzę. Dlatego współcześni nauczyciele powinni zmienić podejście do kształcenia. Trzeba wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczniów, których zainteresują nieszablonowo poprowadzone zajęcia, urozmaicane projekcjami i eksperymentami, będące połączeniem nauki i zabawy. Prezentujemy więc 5 wykładów TED, którymi powinien zainteresować się każdy nauczyciel.

1. Ramsey Musallam o 3 zasadach rozbudzania ciekawości uczenia się

Sprawą oczywistą jest, że nauka poprzez rozbudzanie ciekawości i chęci poznawania świata daje znacznie lepsze rezultaty niż nauka w klasyczny sposób. Z takiego samego założenia wychodzi Ramsey Musallam - nauczyciel chemii, który przedstawia zasady rozbudzania ciekawości w uczniach.

2. Tyler DeWitt o zmianie sposobu przekazywania wiedzy z przedmiotów ścisłych

Nauki ścisłe spędzają sen z powiek wielu uczniom. Trudność z przyswajaniem wiedzy wzrasta, jeśli wiedza przekazywana jest w skomplikowany sposób. Posługiwanie się fachową terminologią tylko zniechęca do przyswajania informacji, bo jest to w większości przypadków uczenie się na pamięć. Dlatego tak ważna jest zmiana formy przekazywania specjalistycznej wiedzy, co podkreśla Tyler DeWitt - nauczyciel biologii.

3. Bill Gates o tym, że nauczyciele potrzebują konstruktywnych opinii

Często nauczyciele nie zdają sobie sprawy z tego, że sposób prowadzenia ich lekcji nie jest doskonały. Są jednak święcie przekonani, że zrobili co mogli, by przystępnie przekazać wiedzę i ułatwić przyswajanie informacji. Warto więc poznać konstruktywne opinie o sposobie prowadzonych lekcji. W jaki sposób? O tym opowiada Bill Gates.

Dwa warte obejrzenia wykłady TED są świetną inspiracją do tego, jak prowadzić lekcje w sposób ciekawy, by zachęcić uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

4. Alexander Tsiaras - grafika „Od zapłodnienia do narodzin”

To świetny przykład, jak można urozmaicić lekcję biologii. Opowiadanie uczniom o tym, co dzieje się od zapłodnienia do narodzin może wprawić w zakłopotanie, szczególnie że uczniowie lubią zadawać „niewygodne” pytania. Taka wizualizacja komputerowa daje obraz tego, co się dzieje w organizmie kobiety. Z pewnością to forma ciekawsza niż tradycyjny wykład - nawet przy użyciu plansz.

5. Jon Nguyen - darmowy program pozwalający zwiedzić kosmos

Jak przybliżyć uczniom wszechświat? Zamiast sięgać po plansze i inne pomoce naukowe, warto skorzystać z darmowego programu. Dzięki temu uczniowie mają szansę eksplorację planet, księżyców, asteroid i statków kosmicznych, które poruszają się wokół Słońca w czasie rzeczywistym.

Early Stage_artykuł czerwiec

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Co robić, by uczeń nie zraził się do systemu edukacji

Pierwsze dni w szkole są ogromnym stresem dla wielu osób. Z jednej strony to wyzwanie, przełom w życiu, ale też żmudna praca, poświęcenie i zmiana dotychczasowej egzystencji. Inauguracyjny dzwonek wywołuje trwogę, oszołomienie i obawy. Często okazuje się, że te negatywne odczucia były niepotrzebne, bo szkoła wcale nie jest taka straszna, a nawet można w niej miło spędzić czas. Grunt to pozytywne myślenie i dobre nastawienie!

7 doświadczeń, które warto przeprowadzić z dzieckiem w domu

Nie ma lepszego sposobu na zdobywanie nowej wiedzy niż praktyczne ćwiczenia i bezpośrednie działanie. Większość dzieci lubi eksperymentować i odkrywać w ten sposób to, co nieznane. Udane przeprowadzanie doświadczeń to połączenie ciekawości młodego człowieka, dozoru dorosłego i wspólne puszczanie wodzy fantazji. Rodzice muszą wykazać się tutaj kreatywnością, a zarazem stworzyć bezpieczne i komfortowe warunki do twórczej pracy. Jakie eksperymenty można przeprowadzić w domu?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport