5 wykładów TED, które obejrzeć powinien nauczyciel

Co zrobić, by zainteresować uczniów tematem lekcji? Jak podejmować trudne tematy? W jaki sposób przekazywać skomplikowaną wiedzę? Przed takimi pytaniami niemal codziennie stają nauczyciele. Inspirujące mogą być wykłady TED, które z jednej strony są świetnym źródłem ciekawych zajęć, a z drugiej - doskonałą lekcją „postępowania” z uczniami.

Współczesne nauczanie musi nieco różnić się od kształcenia sprzed lat. Dziś uczniom nie wystarczają już „suche” wykłady prowadzone przez nauczyciela. Podczas tak prowadzonych zajęć ciężko się skoncentrować i przez całe 45 minut wsłuchiwać się w każde wypowiadane słowo. Nie dość, że trudno o skupienie, to jeszcze trudniej zapamiętać przekazywaną wiedzę. Dlatego współcześni nauczyciele powinni zmienić podejście do kształcenia. Trzeba wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczniów, których zainteresują nieszablonowo poprowadzone zajęcia, urozmaicane projekcjami i eksperymentami, będące połączeniem nauki i zabawy. Prezentujemy więc 5 wykładów TED, którymi powinien zainteresować się każdy nauczyciel.

1. Ramsey Musallam o 3 zasadach rozbudzania ciekawości uczenia się

Sprawą oczywistą jest, że nauka poprzez rozbudzanie ciekawości i chęci poznawania świata daje znacznie lepsze rezultaty niż nauka w klasyczny sposób. Z takiego samego założenia wychodzi Ramsey Musallam - nauczyciel chemii, który przedstawia zasady rozbudzania ciekawości w uczniach.

2. Tyler DeWitt o zmianie sposobu przekazywania wiedzy z przedmiotów ścisłych

Nauki ścisłe spędzają sen z powiek wielu uczniom. Trudność z przyswajaniem wiedzy wzrasta, jeśli wiedza przekazywana jest w skomplikowany sposób. Posługiwanie się fachową terminologią tylko zniechęca do przyswajania informacji, bo jest to w większości przypadków uczenie się na pamięć. Dlatego tak ważna jest zmiana formy przekazywania specjalistycznej wiedzy, co podkreśla Tyler DeWitt - nauczyciel biologii.

3. Bill Gates o tym, że nauczyciele potrzebują konstruktywnych opinii

Często nauczyciele nie zdają sobie sprawy z tego, że sposób prowadzenia ich lekcji nie jest doskonały. Są jednak święcie przekonani, że zrobili co mogli, by przystępnie przekazać wiedzę i ułatwić przyswajanie informacji. Warto więc poznać konstruktywne opinie o sposobie prowadzonych lekcji. W jaki sposób? O tym opowiada Bill Gates.

Dwa warte obejrzenia wykłady TED są świetną inspiracją do tego, jak prowadzić lekcje w sposób ciekawy, by zachęcić uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

4. Alexander Tsiaras - grafika „Od zapłodnienia do narodzin”

To świetny przykład, jak można urozmaicić lekcję biologii. Opowiadanie uczniom o tym, co dzieje się od zapłodnienia do narodzin może wprawić w zakłopotanie, szczególnie że uczniowie lubią zadawać „niewygodne” pytania. Taka wizualizacja komputerowa daje obraz tego, co się dzieje w organizmie kobiety. Z pewnością to forma ciekawsza niż tradycyjny wykład - nawet przy użyciu plansz.

5. Jon Nguyen - darmowy program pozwalający zwiedzić kosmos

Jak przybliżyć uczniom wszechświat? Zamiast sięgać po plansze i inne pomoce naukowe, warto skorzystać z darmowego programu. Dzięki temu uczniowie mają szansę eksplorację planet, księżyców, asteroid i statków kosmicznych, które poruszają się wokół Słońca w czasie rzeczywistym.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Angielski dla przedszkolaków – sposoby na ciekawe lekcje

Nauczanie języka obcego jest ogromnym wyzwaniem dla nauczycieli, lektorów oraz korepetytorów. W szczególności, jeśli prowadzi się zajęcia angielskiego dla dzieci.

Jak czytać więcej?

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” (Umberto Eco). To piękne słowa wielkiego artysty, które niewątpliwie zachęcają do lektury, ale nie wszystkich. Jak w napiętym życiowym grafiku znaleźć czas na czytanie książek?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023