Aplikacje dla nauczycieli

W Google Play nie brak jest aplikacji wspomagających pracę nauczyciela. Ciężko jest samemu, bez notowania, ogarniać wszystkie kwestie związane z lekcjami, realizowanym programem, ocenami, notatkami. Aby nauczyciel nie musiał nieść ze sobą co dzień miliona toreb z materiałami edukacyjnymi, powstaje coraz więcej programów i aplikacji, dzięki którym nauczyciel może w łatwy sposób zapanować nad wszystkim. Od aplikacji umożliwiających prowadzenie elektronicznego dziennika z ocenami, poprzez aplikacje do tworzenia własnych kart pracy, przesyłania uczniom zdalnie prac domowych, po możliwość ich sprawdzenia i ocenienia. Dodatkowo część aplikacji umożliwia stworzenie grup (wirtualnych klas) dzięki czemu nauczyciel może odpowiadać na pytania uczniów również poza szkołą lub po zakończonych lekcjach.  W tym materiale pragniemy Wam przedstawić jedynie kilka, wybranych przez nas, aplikacji. Zdajemy sobie sprawę, że jest ich znacznie więcej i pewnie sami korzystacie z różnych mobilnych „wspomagaczy”.

Quizlet

Aplikacja zarówno dostępna na telefon, jak i na komputer stacjonarny. W prosty i przejrzysty sposób umożliwia przygotowanie kart pracy, zadań domowych, quizów, testów i wielu innych materiałów. Przydatna przy nauce języka obcego, gdyż posiada opcję wymowy wyrazów. Nauczyciel po stworzeniu testu, czy przygotowaniu interaktywnych zadań, może udostępnić link do materiału dla ucznia.

Asystent Nauczyciela NetSupport

Coraz częściej lekcje prowadzone są na laptopach lub tabletach. Dzięki temu uczniowie i nauczyciele nie muszą nosić tak wielu książek. Czasem programy komputerowe używane są jako uzupełnienie do podstawowego materiału szkolnego przewidzianego w programie MEN. Problem rodzi się, gdy trzeba zapanować na kilkunastoma lub więcej uczniami i kontrolować, czy faktycznie komputer służy im jako pomoc w nauce.  Z pomocą przyjdzie aplikacja Asystent Nauczyciela NetSuppor, która umożliwia nadzór nad wszystkimi sparowanymi urządzeniami. Dzięki temu nauczyciel doskonale widzi, co się dzieje na monitorach poszczególnych uczniów. Za pomocą aplikacji nauczyciel może przesyłać komunikaty uczniom. Ma pełną kontrolę nad stronami internetowymi, do których mają dostęp. Może również zablokować im ekrany, aby przykuć ich uwagę.

Padlet

To aplikacja, dzięki której możesz zapisywać i publikować praktycznie wszystko. Można zamieszczać tu zdjęcia, osiągnięcia sportowe, arkusze kalkulacyjne, notatki. Strona aktualizowana jest w czasie rzeczywistym. W łatwy sposób można uporządkować wszystkie swoje notatki, zdjęcie QR kody, testy. Widok dostosowuje się do urządzeń o mniejszej i większej przekątnej ekranu. Dzięki dodaniu grupy odbiorców, nauczyciel może w łatwy sposób komunikować się z uczniem, udostępniać mu dodatkowe materiały, wzory matematyczne zapisane w arkuszu kalkulacyjnym.

Super Flashcards

To aplikacja umożliwiająca tworzenie flashcards, czyli czegoś w rodzaju fiszek. Karty do nauki mogą zawierać tekst lub grafikę. Przygotowane karty w Super Flashcards można zapisać na karcie SD, a następnie, w razie potrzeby skopiować je w szkole i wydrukować zawartość schowka z kartami. Karty można przygotować samodzielnie , wprowadzając na nie tekst i dodając zdjęcie. Aplikacja zawiera galerię zdjęć bezpłatnych do wykorzystania. Można również pobrać wcześniej przygotowane karty do nauki bezpośrednio z programu Quizlet. Jeżeli jednak nie mamy czasu i chęci na trudzenie się w samodzielnym przygotowaniu autorskich kart, można skorzystać z kart udostępnianych przez innych.

Oprócz możliwości stworzenia kart, aplikacja umożliwia przygotowanie kilku wariantów testów. Pierwszym z nich jest test wyboru. Kolejnym test, gdzie po zaznaczeniu odpowiedzi automatycznie wyświetli się informacja, czy odpowiedź była poprawna czy też nie. Ostatni wariant testu polega na samodzielnym wpisaniu odpowiedzi. Zaakceptowane zostaną tylko te odpowiedzi, które są zgodne z wprowadzonym przez nauczyciela kluczem.

Szlakiem Przyrody

To prosta polskojęzyczna aplikacja, która jest wspaniałym wsparciem nauczyciela podczas wycieczek z klasą. Dzięki niej, podczas wypadu do lasu, parku czy nad jezioro, nauczyciel ma pełny dostęp do informacji, jakie może przekazać uczniom o terenie. Znajdują się tu również propozycje gier i zabaw, a także konkursów dla dzieci. Na bieżąco nauczyciel może dodawać notatki robione podczas wycieczki oraz wpisywać uczniom oceny zdobyte podczas konkursów wiedzy i zabaw.

Google Classroom

Z tej aplikacji mogą skorzystać jedynie nauczyciele oraz uczniowie, których szkoła ma konto Google Apps for Education. Jest to darmowy pakiet narzędzi, dzięki któremu można w łatwy sposób zarządzać plikami tekstowymi, zdjęciami i innego rodzaju dokumentami.

Dzięki tej aplikacji nauczyciele mogą zadawać pracę domową w wersji online, bez konieczności sprawdzania jej w zeszytach czy na kartkach. Odpada również problem, że praca domowa się zgubiła lub zjadł ją pies. Wszystkie udostępniane podczas lekcji materiały automatycznie zapisują się na dysku, dzięki czemu uczeń w każdej chwili ma do nich dostęp.

 

Dajcie znać, z jakich aplikacji Wy korzystacie i jak one ułatwiają Wam nauczycielskie życie.

 

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak łączyć pracę korepetytora z inną?

Myślisz o tym, aby udzielać korepetycji? Pamiętaj, że to zajęcie, które możesz z łatwością połączyć z wykonywaniem innej pracy zawodowej. Wszystko dlatego, że uczenie innych daje Ci sporą elastyczność – to Ty decydujesz, kiedy i jak często udzielasz lekcji. Pytanie jednak: jak w praktyce połączyć dwie działalności zarobkowe, aby… nie zwariować? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Wydatki na dojazd do ucznia jako koszt podatkowy

Korepetycje mogą przybrać formę nauczania, w której nauka odbywa się w miejscu zamieszkania ucznia, a nie nauczyciela. W takim przypadku korepetytor ponosi określone wydatki związane z dojazdem do ucznia. W naszym dzisiejszym artykule zastanowimy się jakie warunki muszą zostać spełnione, aby tego rodzaju wydatki uwzględnić w rozliczeniu podatkowym po stronie kosztów.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023