Wynajęcie lokalu na prowadzenie korepetycji – kiedy to się opłaca?

Gdzie prowadzisz korepetycje „face-to-face”? U siebie w domu? W mieszkaniu ucznia? A może np. w kameralnej kawiarni? Rozwiązań, z których można skorzystać, jest oczywiście wiele. Możesz jednak zastanawiać się, czy lepszym wyjściem nie będzie wynajęcie lokalu na prowadzenie korepetycji. Są sytuacje, w których się to opłaca. Zobacz, kiedy i w jaki sposób poszukiwać lokalu na wynajem.

Na początek najważniejsze: wynajmowanie lokalu z myślą o udzielaniu lekcji jest opcją, a nie koniecznością. Jeśli:

 • czujesz się komfortowo w miejscu (miejscach), gdzie prowadzisz lekcje,
 • prowadzisz kilka lekcji miesięcznie,
 • nie chcesz inwestować środków w wynajem lokalu.

Wcale nie musisz tego robić. Piękno korepetycji polega na tym, że uczyć możesz wszędzie – również w przestrzeni wirtualnej. Są jednak sytuacje, w których wynajem to najpraktyczniejsze rozwiązanie.

Wynajem lokalu jest opłacalny, kiedy…

Lokal z myślą o korepetycjach warto wynająć wówczas, gdy:

 • prowadzisz zajęcia praktyczne – np. z zakresu jogi, rzeźby czy medytacji

W takich sytuacjach potrzebujesz przede wszystkim dość sporej pustej przestrzeni. A taką czasami trudno wygospodarować we własnym domu czy w mieszkaniu ucznia. Istotne jest również, że zajęcia wymagają kameralnej, spokojnej atmosfery – niezaburzonej np. przez szczekanie pupila czy głośną obecność pozostałych domowników.

 • myślisz o udzielaniu lekcji więcej niż jednej osobie jednocześnie

Wówczas masz właściwie dwa wyjścia z sytuacji: albo zaprosisz mini-grupę (np. 3-4 osobową) do siebie do mieszkania, albo wynajmiesz odpowiednie pomieszczenie, choćby niewielką salę konferencyjną. Niedopuszczalne jest, aby np. zapraszać jednego z uczniów do domu drugiego – zwłaszcza, gdy są obcymi sobie osobami.

 • chcesz, aby Twoje lekcje nabrały większego profesjonalizmu

Przestrzeń specjalnie wydzielona na udzielanie lekcji prezentuje się bardziej prestiżowo i stwarza atmosferę sprzyjającą przyswajaniu wiedzy.

Pamiętaj, że udzielanie lekcji w wynajętym lokalu może być argumentem do ustalenia wyższej stawki za zajęcia.

Jak wynająć, żeby się opłacało?

Jeśli dostrzegasz, że wynajem lokalu może być opcją dla Ciebie, pozostaje ustalenie szczegółów – tego, gdzie, co i za ile wynająć. Oczywiście nie ma jednego, idealnego rozwiązania. Pamiętaj jednak, że:

 • Nowoczesny rynek daje Ci bardzo elastyczne możliwości wynajęcia przestrzeni z myślą o udzielaniu lekcji – zarówno w aspekcie wielkości i wyposażenia pomieszczenia, jak i czasu wynajmu. Oznacza to, że możliwe jest wynajmowanie sali „na godziny”, co pozwala zoptymalizować koszty.

 • Lokalizacja, w której udzielasz lekcji, musi być wybrana tak, aby Twoi uczniowie mogli do niej dotrzeć z łatwością – odpada więc cięcie kosztów przez wybór lokalu na przemysłowych przedmieściach i w podobnych miejscach.

 • Lokal musi spełniać warunki techniczne (a więc np. zapewniać Ci szybkie łącze z Internetem, jeśli będzie Ci niezbędny), a jednocześnie prezentować się wystarczająco prestiżowo. Wizerunek ma znaczenie.

Zanim podejmiesz decyzję o tym, co i gdzie wynająć, odpowiedz sobie na pytania:

 1. Ile lekcji miesięcznie planujesz przeprowadzić w wynajętym lokalu i ile będą łącznie trwały? Pozwoli Ci to zadecydować, czy bardziej będzie opłacał się wynajem na godziny, czy też znalezienie sali, która będzie do Twojej dyspozycji cały czas.

 2. Ilu uczniów jednocześnie będziesz przyjmować? Dla 1-2 osób wystarczy stosunkowo niewielka sala, nawet jeśli mają się w niej odbyć lekcje jogi.

 3. Jaki charakter będą miały Twoje lekcje i jakiego wyposażenia potrzebujesz? Przykładowo, jeśli chcesz udzielać profesjonalnych lekcji gotowania, musisz to zrobić w miejscu z pełnym zapleczem gastronomicznym (np. wynajmując salę w szkole gastronomicznej czy restauracyjną kuchnię), a jeśli udzielasz lekcji tańca – może Ci być potrzebne dobre nagłośnienie.

 4. Ile możesz wydać na wynajem – mając w pamięci, że cena za Twoje lekcje nadal musi być rozsądna oraz że nie możesz „dokładać do interesu”. Koszt wynajmu powinien zostać pokryty w ramach ceny zajęć.

Dopiero, gdy dokonasz tych kalkulacji, możesz zacząć rozglądać się za ofertami poszczególnych miejsc.

Gdzie wynająć?

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie niewielkiej sali konferencyjnej. Są one oferowane m.in. przez:

 • specjalistyczne centra konferencyjne,
 • hotele,
 • tzw. coworkingi – a więc obiekty, które oferują możliwość wynajęcia przestrzeni biurowej na godziny.

Koszt wynajmu jest uzależniony najczęściej od:

 • wielkości sali,
 • liczby godzin, na którą chcesz wynająć pomieszczenie (im więcej, tym wyższych możesz oczekiwać zniżek),
 • wyposażenia sali,
 • godzin, w których chcesz wynająć przestrzeń – bywa np., że koszt wynajmu w weekendy jest wyższy niż ten w dni powszednie,
 • lokalizacji i standardu obiektu.

Przykładowo, mały gabinet (odpowiedni na „teoretyczną” lekcję dla 1-2 uczniów) wynajmiesz już za ok. 30-40 zł za godzinę. Warto więc dobrze przyjrzeć się dostępnym lokalom i zadecydować, czy jest to dla Ciebie opłacalne rozwiązanie.

Pamiętaj, że jeśli korepetycji udzielasz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wynajem lokalu możesz uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu.

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

15 rzeczy, których unika dobry korepetytor

Zawód korepetytora wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od jakości Twojej pracy w dużym stopniu zależy to, jak uczniowie przyswoją potrzebne im informacje – bez względu na przedmiot, z którego udzielasz lekcji. Jakich błędów unikać? Poznaj te najbardziej typowe.

Jak założyć szkołę językową krok po kroku?

Znajomość języków obcych stała się obecnie nie tyle dodatkową kwalifikacją, która podnosi wartość kandydata na rynku pracy, a niemal obowiązkiem. To oczywiście nie jedyny powód, dla którego uczą się ich i dzieci, i dorośli. Podróże, możliwość poznawania świata, hobby… można długo wymieniać. Pewne jest jedno: mimo że rynek nauki języków obcych jest nasycony, nadal – przy dobrym pomyśle na biznes – możesz znaleźć na nim swoją niszę. Jak to zrobić? Oto, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz założyć szkołę językową.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book