Naraz czy na raz - Jak napisać?

naraz czy na raz

Naraz czy na raz?

Kolejny raz prezentujemy krótki artykuł dotyczący trudności językowych. Pod lupę bierzemy wyrażenie, którego pisownia zależy od kontekstu, a te są z reguły najtrudniejsze.

W tym przypadku bardzo istotne jest znaczenie, ponieważ od niego zależy pisownia. Wyrażenie naraz zapisuje się łącznie, gdy ma się na myśli: w tym samym czasie (np. Wykonałem kilka czynności naraz), nagle (np. Naraz pojawiły się tysiące świateł na niebie). Akcent pada tutaj na pierwszą sylabę na-.

Pisownię rozdzielną stosuje się w sytuacji, gdy określa się, iż jest coś na jeden raz (np. Ta książka jest na raz, więcej jej nie wypożyczę) lub gdy wypowiada się hasło, komendę raz (np. Na raz zaczynamy śpiewać). Można też zastosować zasadę, że na raz zapisuje się rozłącznie, jeśli pomiędzy oba te człony można wstawić wyraz jeden bądź sygnał i sens nadal będzie ten sam. Akcentuje się tutaj ostatnią sylabę. 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać - na razie czy narazie?

Dzisiejszy wpis, to początek nowej serii krótkich artykułów o kłopotliwych wyrażeniach. Spotykamy się z nimi bardzo często i zawsze wahamy się, która wersja jest poprawna. Właśnie dlatego rozwiewamy wątpliwości.

Na pewno czy napewno - jak napisać?

W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnymzwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy "na pewno" czy "napewno"?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji