To warto wiedzieć o Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, a przez to bardzo różnorodnym. Wielu osobom kojarzy się głównie z brytyjską monarchią, Jamesem Bondem, czy herbatą. Jednak co naprawdę wyróżnia to państwo na tle innych miejsc na mapie świata? Co warto o nim wiedzieć przed udaniem się tam na wycieczkę?

Herbata o 17

Wspomniana już herbata to często pierwsze skojarzenie z Wielką Brytanią. Nic dziwnego — jest ona zakorzeniona w brytyjskiej kulturze od setek lat. Five o'clock nie jest dla Brytyjczyków równoznaczne z godziną, a piciem herbaty, ponieważ to właśnie o 5 po południu mają zwyczaj przyrządzać ten aromatyczny wywar. Herbata to dla wielu z nich ulubiony napój, a także podłoże interakcji społecznych. Nie można zapomnieć o ciasteczkach, które są do niej podawane, a ich wybór budzi liczne dyskusje Brytyjczyków.

Angielskie puby

Dla wielu Brytyjczyków zaraz obok eleganckiej herbaty o 17, ważne miejsce zajmuje wieczorne przesiadywanie w pubach. Tych miejsc w Anglii jest naprawdę sporo, a bywający w nich mieszkańcy mają swoje ulubione puby, w których popijają piwo i dobrze znają obsługę oraz innych stałych bywalców. Ponadto Anglicy, wychodząc w większych grupach, nie dzielą rachunków. Mają oni zwyczaj stawiania całych kolejek. Robi tak każda z osób, aż do zamknięcia koła.

Angielska etykieta

Osoby jadące po raz pierwszy do Wielkiej Brytanii mogą być nieco zdziwieni, a nawet zakłopotani słysząc, jak często Brytyjczycy używają słowa "sorry". Wynika to po prostu z wychowania, które nakazuje być kulturalnym. Wielu obcokrajowców uważa, że Anglicy wręcz nadużywają słowa "przepraszam". Jednak warto zaznaczyć, że etykieta angielska nie jest tak sztywna jak może się wydawać. W kontaktach z najbliższymi Brytyjczycy potrafią być bardzo sarkastyczny i wyróżniają się dużym poczuciem humoru. Jeśli chodzi o samo nawiązywanie kontaktów, Anglicy nie należą do wścibskich narodów. Zamiast pytań o życie prywatne nowo poznanej osoby wolą zacząć rozmowę od pogody i mogą o tym rozmawiać naprawdę długo.

BBQ w wolnym czasie

Anglicy, podobnie jak my, uwielbiają w ciepłe dni wyciągnąć grilla. W Wielkiej Brytanii zdecydowanie przeważają domy z ogródkiem, a nie mieszkania w blokach. Jest tam dużo nawet małych domków, ale dzięki obecności niewielkiego podwórka, zrobienie grilla jest możliwe i dla wielu Anglików stanowi ulubiony sposób spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych.

Śniadanie najważniejszym posiłkiem

Brytyjczycy, w przeciwieństwie do Włochów, lubią porządne, sycące śniadania. W końcu to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a English Breakfast na pewno można się dobrze najeść. Choć nie każdemu przypadnie do gustu tak sycące śniadanie, warto go spróbować i zobaczyć co jedzą mieszkańcy tego kraju. Nie jest to lekka kanapka czy owsianka, a kiełbaski, jajka sadzone, boczek i fasolka w sosie pomidorowym. Brytyjskie śniadania wywodzą się z czasów, kiedy większość społeczeństwa stanowili pracownicy fabryk oraz rolnicy. Wychodząc na wiele godzin do ciężkiej fizycznej pracy, potrzebowali oni dużo energii.

Znaczenie monarchii

Wielka Brytania jest najpopularniejszym na świecie krajem z monarchią. Królowa angielska to jedna z najbardziej znanych postaci na Ziemi, a rodzina królewska to temat dyskusji anglików, ale również atrakcja dla turystów. Brytyjczycy słyną z szacunku do tradycji, dlatego większość z nich jest przywiązana do monarchii. Mimo skandalów związanych z rodziną królewską wciąż ma ona mocną pozycję w kraju i wielu zwolenników. Świadczyły o tym choćby hucznie obchodzone w czerwcu każdego roku urodziny królowej Elżbiety II oraz uroczystości związane z jej śmiercią. 

Kultura i nauka

Wielka Brytania to kraj wielu świetnych uniwersytetów, takich jak Oxford czy Cambridge. Z Anglii wywodzą się znani na całym świecie pisarze, m.in. William Shakespeare, Charles Dickens czy Jane Austen. W światowej kulturze zapisały się także angielskie filmy, takie jak: seria filmów o Harrym Potterze, "Notting Hill", "Cztery wesela i pogrzeb" lub cała seria o Jamesie Bondzie.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Znani astronomowie

Obserwacje nieba, układ planet i gwiazd, fascynowały człowieka od starożytności. W tamtych czasach astronomia i astrologia  były naukami praktycznie tożsamymi. Na kartach historii, z większymi lub mniejszymi odkryciami astronomicznymi, zapisało się wielu naukowców.

Dlaczego na korepetycjach lepiej przyswaja się wiedzę?

Korepetycje to trend, który trwa już od dłuższego czasu. Nic nie wskazuje na to, by nagle prywatni nauczyciele stracili dobrą passę. Zawsze znajdą się uczniowie, którzy będą potrzebowali ich pomocy. Wiele osób twierdzi, że na korepetycjach lepiej i szybciej zdobywa się wiedzę. Jakie są powodu takiego toku myślenia?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022