To warto wiedzieć o Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, a przez to bardzo różnorodnym. Wielu osobom kojarzy się głównie z brytyjską monarchią, Jamesem Bondem, czy herbatą. Jednak co naprawdę wyróżnia to państwo na tle innych miejsc na mapie świata? Co warto o nim wiedzieć przed udaniem się tam na wycieczkę?

Herbata o 17

Wspomniana już herbata to często pierwsze skojarzenie z Wielką Brytanią. Nic dziwnego — jest ona zakorzeniona w brytyjskiej kulturze od setek lat. Five o'clock nie jest dla Brytyjczyków równoznaczne z godziną, a piciem herbaty, ponieważ to właśnie o 5 po południu mają zwyczaj przyrządzać ten aromatyczny wywar. Herbata to dla wielu z nich ulubiony napój, a także podłoże interakcji społecznych. Nie można zapomnieć o ciasteczkach, które są do niej podawane, a ich wybór budzi liczne dyskusje Brytyjczyków.

Angielskie puby

Dla wielu Brytyjczyków zaraz obok eleganckiej herbaty o 17, ważne miejsce zajmuje wieczorne przesiadywanie w pubach. Tych miejsc w Anglii jest naprawdę sporo, a bywający w nich mieszkańcy mają swoje ulubione puby, w których popijają piwo i dobrze znają obsługę oraz innych stałych bywalców. Ponadto Anglicy, wychodząc w większych grupach, nie dzielą rachunków. Mają oni zwyczaj stawiania całych kolejek. Robi tak każda z osób, aż do zamknięcia koła.

Angielska etykieta

Osoby jadące po raz pierwszy do Wielkiej Brytanii mogą być nieco zdziwieni, a nawet zakłopotani słysząc, jak często Brytyjczycy używają słowa "sorry". Wynika to po prostu z wychowania, które nakazuje być kulturalnym. Wielu obcokrajowców uważa, że Anglicy wręcz nadużywają słowa "przepraszam". Jednak warto zaznaczyć, że etykieta angielska nie jest tak sztywna jak może się wydawać. W kontaktach z najbliższymi Brytyjczycy potrafią być bardzo sarkastyczny i wyróżniają się dużym poczuciem humoru. Jeśli chodzi o samo nawiązywanie kontaktów, Anglicy nie należą do wścibskich narodów. Zamiast pytań o życie prywatne nowo poznanej osoby wolą zacząć rozmowę od pogody i mogą o tym rozmawiać naprawdę długo.

BBQ w wolnym czasie

Anglicy, podobnie jak my, uwielbiają w ciepłe dni wyciągnąć grilla. W Wielkiej Brytanii zdecydowanie przeważają domy z ogródkiem, a nie mieszkania w blokach. Jest tam dużo nawet małych domków, ale dzięki obecności niewielkiego podwórka, zrobienie grilla jest możliwe i dla wielu Anglików stanowi ulubiony sposób spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych.

Śniadanie najważniejszym posiłkiem

Brytyjczycy, w przeciwieństwie do Włochów, lubią porządne, sycące śniadania. W końcu to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a English Breakfast na pewno można się dobrze najeść. Choć nie każdemu przypadnie do gustu tak sycące śniadanie, warto go spróbować i zobaczyć co jedzą mieszkańcy tego kraju. Nie jest to lekka kanapka czy owsianka, a kiełbaski, jajka sadzone, boczek i fasolka w sosie pomidorowym. Brytyjskie śniadania wywodzą się z czasów, kiedy większość społeczeństwa stanowili pracownicy fabryk oraz rolnicy. Wychodząc na wiele godzin do ciężkiej fizycznej pracy, potrzebowali oni dużo energii.

Znaczenie monarchii

Wielka Brytania jest najpopularniejszym na świecie krajem z monarchią. Królowa angielska to jedna z najbardziej znanych postaci na Ziemi, a rodzina królewska to temat dyskusji anglików, ale również atrakcja dla turystów. Brytyjczycy słyną z szacunku do tradycji, dlatego większość z nich jest przywiązana do monarchii. Mimo skandalów związanych z rodziną królewską wciąż ma ona mocną pozycję w kraju i wielu zwolenników. Świadczyły o tym choćby hucznie obchodzone w czerwcu każdego roku urodziny królowej Elżbiety II oraz uroczystości związane z jej śmiercią. 

Kultura i nauka

Wielka Brytania to kraj wielu świetnych uniwersytetów, takich jak Oxford czy Cambridge. Z Anglii wywodzą się znani na całym świecie pisarze, m.in. William Shakespeare, Charles Dickens czy Jane Austen. W światowej kulturze zapisały się także angielskie filmy, takie jak: seria filmów o Harrym Potterze, "Notting Hill", "Cztery wesela i pogrzeb" lub cała seria o Jamesie Bondzie.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Interpretacja wiersza nie taka straszna

Czasami interpretacja łatwego utworu poetyckiego może wyjść na dobre, a przynajmniej „na lepsze”, niż rozprawka na temat autorytetów, pisana na podstawie długiego, ciężkostrawnego fragmentu Przedwiośnia. Trzeba tylko wiedzieć, od której strony ugryźć wiersz i czego w nim szukać.

Sprawdź swój poziom języka przed nowym rokiem szkolnym

Chcesz rozpocząć naukę języka obcego, ale nie wiesz od jakiego poziomu zacząć? A może szukasz możliwości sprawdzenia swojego poziomu umiejętności językowej teraz i po całym kursie? Jeśli tak, to skorzystaj z naszych testów poziomujących.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022