Jak napisać - zresztą czy z resztą?

zresztą czy z resztą

Z resztą czy zresztą

Te wyrażenia, to kolejny kłopot w języku polskim. Tak naprawdę oba określenia są poprawne, a każde z nich znaczy zupełnie coś innego. Jedno może być stosowane jako partykuła, a drugie będzie po prostu informacją o jakiejś "reszcie".

W przypadku określenia pisowni tego wyrażenia, trzeba się skupić na kontekście. Gdy określenie reszta ma znaczenie dosłowne, zapisujemy je rozłącznie. 

np. Maciej z resztą kolegów grał w piłkę.

Jeśli podkreślamy, iż jest to partykuła, która wprowadza zdanie uzupełniające wcześniejszą wypowiedź o nowy komunikat, wówczas zapisujemy łącznie,

np. Mam ochotę pojechać do centrum handlowego, zresztą i tak muszę zrobić zakupy.

W tym znaczeniu zresztą, to inaczej wreszcie, ostatecznie, w końcu, poza tym.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać rozprawkę?

Rozprawka jest jednym z zadań maturalnych w części pisemnej z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeżeli zdecydujecie się na jej napisanie ważne, abyście pamiętali o podstawowych zasadach, jakie obowiązują przy jej pisaniu.

Jak napisać - spowrotem czy z powrotem

Kolejny artykuł z serii "Jak napisać", który pomaga w uniknięciu najczęstszych błędów językowych. W poniższym tekście wzięliśmy pod lupę wyrażenie "z powrotem", które nierzadko pisane jest niepoprawnie. To jak w końcu, spowrotem czy z powrotem?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji