Jak napisać - zresztą czy z resztą?

zresztą czy z resztą

Z resztą czy zresztą

Te wyrażenia, to kolejny kłopot w języku polskim. Tak naprawdę oba określenia są poprawne, a każde z nich znaczy zupełnie coś innego. Jedno może być stosowane jako partykuła, a drugie będzie po prostu informacją o jakiejś "reszcie".

W przypadku określenia pisowni tego wyrażenia, trzeba się skupić na kontekście. Gdy określenie reszta ma znaczenie dosłowne, zapisujemy je rozłącznie. 

np. Maciej z resztą kolegów grał w piłkę.

Jeśli podkreślamy, iż jest to partykuła, która wprowadza zdanie uzupełniające wcześniejszą wypowiedź o nowy komunikat, wówczas zapisujemy łącznie,

np. Mam ochotę pojechać do centrum handlowego, zresztą i tak muszę zrobić zakupy.

W tym znaczeniu zresztą, to inaczej wreszcie, ostatecznie, w końcu, poza tym.

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Na pewno czy napewno - jak napisać?

W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnymzwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy "na pewno" czy "napewno"?

[e-book] Jak napisać (wypracowanie) - mini poradnik dla maturzystów i nie tylko

W naszym e-booku znajdziesz odpowiedź na pytanie o to, jak napisać wypracowanie takie jak: list, opowiadanie, wywiad, reportaż, mail, ogłoszenie, esej, rozprawkę, interpretację wiersza, oraz charakterystykę postaci. To nie wszystko — nie zapomnieliśmy zawrzeć w nim również praktycznych wskazówek i podpowiedzi, które mają na celu pomóc Ci prawidłowo skonstruować tekst. 

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Wakacyjne podwojenie_100% odsłon
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport