Kalendarz przygotowań do nowego roku szkolnego

Dla korepetytorów powoli rozpoczyna się czas przygotowań do kolejnego roku szkolnego. Tak, tak! Chociaż może Ci się wydawać, że do września jeszcze długa droga – warto, abyś jeszcze przed rozpoczęciem pracy upewnił się, że Twój kalendarz lekcji jest wystarczająco zapełniony. Kiedy i jak zacząć działać? Oto nasze podpowiedzi.

Na początek ważne zastrzeżenie: jeżeli chcesz poświęcić sierpień na regenerację sił przed nowym sezonem i np. jeszcze przed wakacjami ustaliłeś kontynuację współpracy ze swoimi uczniami – decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że konkurencja nie śpi, a jeśli do działania weźmiesz się dopiero we wrześniu, możesz stracić nawet kilka tygodni potencjalnych przychodów. A oto kilka rzeczy, które możesz zrobić z myślą o nowym roku szkolnym.

Opracowanie strategii i rozwój

Jeszcze zanim przystąpisz do konkretnego działania, ustal, jakie są Twoje plany na kolejny rok pracy w charakterze korepetytora. Zastanów się przede wszystkim:

  • w jakim wymiarze chcesz prowadzić lekcje

Czy ich udzielanie jest dla Ciebie zajęciem dodatkowym, czy może głównym źródłem utrzymania? A w związku z tym: ile godzin tygodniowo chcesz i możesz mu poświęcać? Warto określić dość precyzyjnie docelową liczbę godzin – to ułatwi Ci późniejszą ocenę, czy możesz przyjąć jeszcze jednego nowego ucznia, czy nie.

Pamiętaj też, że jeśli rozważasz rozszerzenie liczby godzin pracy, być może dobrym rozwiązaniem będzie przejście na rozliczanie działania w ramach własnej działalności gospodarczej. Informacje o tym, jak ją założyć i czemu warto znajdziesz na naszym blogu.

  • jaki byłby Twój „idealny” harmonogram pracy

Tu ważne zastrzeżenie – nie licz raczej na to, że uda Ci się pracować np. od 9 do 16. Godziny, w których udziela się korepetycji, to najczęściej te poranne i te wieczorne. Możesz jednak spróbować ustalić sam ze sobą, ile wieczorów w tygodniu chcesz mieć wolnych. Zastanów się też, jakie atrakcyjne opcje godzinowe możesz zaoferować uczniom. Może np. chcesz poświęcić 1-2 soboty w miesiącu na udzielanie lekcji?

  • ile chcesz zarobić

To ważne zwłaszcza wówczas, jeżeli korepetycje są Twoim podstawowym źródłem utrzymania się. Przelicz, ile musisz zarobić minimalnie, aby móc się swobodnie utrzymać, a ile Ci potrzeba, żebyś mógł coś odłożyć. Do tej informacji i biorąc pod uwagę swoje możliwości, gdy chodzi o liczbę godzin pracy, a także warunki rynkowe, dopasuj swoją stawkę.

Drugi aspekt planowania to ten związany z przygotowaniem do kontaktu z uczniami, z którymi pracowałeś w minionym roku szkolnym. Określ:

  • kto z nich ma potencjał, aby powrócić do Ciebie na lekcje – np. mało prawdopodobne będzie, że na lekcje przedmiotu szkolnego powróci uczeń, który w ubiegłym roku zakończył swoją edukację, za to ten, który właśnie w tym roku ma maturę czy inny egzamin to osoba, z którą zdecydowanie warto odnowić kontakt,

  • kto może polecić Twoje usługi swoim znajomym – rekomendacje to najlepszy sposób na znalezienie nowych, długoterminowych klientów,

  • co możesz im zaproponować – jeśli znasz ucznia od dłuższego czasu, pomyśl o jego indywidualnych potrzebach i przygotuj ofertę dopasowaną do nich. Np. jeśli wiesz, że źle pracuje mu się podczas długich bloków lekcyjnych trwających po 60 czy 90 min, może rozwiązaniem będzie kilka krótszych spotkań w tygodniu?

Wykorzystaj również okres wakacyjny na samorozwój. Teraz masz na niego czas, więc warto np. przeczytać książkę poświęconą metodyce albo wybrać się na konferencję związaną z przedmiotem, którego uczysz.

Czas na działania

Działania, które powinieneś podjąć w sierpniu, to przede wszystkim:

  1. publikacja ogłoszenia o korepetycjach lub jego aktualizacja

To warto zrobić jeszcze w pierwszej połowie miesiąca – zwłaszcza w Internecie. Przyjrzyj się także dostępnym opcjom promocji. Przed rozpoczęciem roku szkolnego może Ci być łatwiej dotrzeć do docelowej grupy odbiorców. Ogłoszenia papierowe warto wywiesić mniej więcej na 10-14 dni przed 1 września lub nawet nieco później.

  1. kontakt z uczniami

Przygotuj listę osób, z którymi warto się skontaktować – zarówno z propozycją lekcji, jak i z prośbą o zarekomendowanie Twoich usług. Kiedy warto zacząć dzwonić lub pisać? Na pewno nie 1 czy 10 sierpnia! Znacznie lepiej będzie, jeśli odłożysz to na ostatnie dwa tygodnie miesiąca. Dopiero wówczas Twoi uczniowie i ich rodzice zaczną powoli wracać myślami do szkolnej rzeczywistości. Dzwoniąc w okolicach 20 sierpnia, możesz im tak naprawdę „spaść z nieba” i wstrzelić się w dobry moment.

A jak rozmawiać? Wyjaśnij uczniowi lub jego rodzicowi, że z uwagi na zbliżające się rozpoczęcie roku szkolnego „dopinasz” harmonogram pracy i chcesz mu zapewnić dogodną godzinę lekcji. Możesz również wyjść z propozycją tego, jak będziecie pracować w kolejnym roku – aby zwiększyć atrakcyjność zajęć.

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że uczeń wróci – możesz np. zaproponować mu zniżkę dla stałego klienta lub opcję wykupienia pakietu zajęć w obniżonej cenie. W ten sposób zapewnisz sobie stały dochód.

Podejmując tych kilka kroków jeszcze w wakacje, z początkiem września powrócisz do pracy pełną parą. Powodzenia!

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Sposób na pozyskanie nowych uczniów - blog

Zastanawiasz się, jak wzmocnić swoją markę i dotrzeć do nowej grupy klientów? Świetnym pomysłem może być prowadzenie bloga. Zobacz, dlaczego i jak się to tego zabrać.

Eko pakowanie prezentów (nie tylko) świątecznych

W świetle rosnącej troski o naszą planetę sztuka pakowania prezentów nabiera nowego znaczenia. Znajdź inspirację na oryginalne sposoby pakowania prezentów w duchu eko i zero waste.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024