Język rosyjski – czy tylko wśród starszych?

Kontynuując cykl o zdolnościach językowych Polaków, przyszedł czas na opisanie trzeciego języka, pod względem popularności w naszym serwisie, czyli rosyjskiego. Z badań TNS Polska wynika, że osoby po 40 roku życia dobrze go znają, gdyż był ich podstawowym językiem obcym w szkole. Jak jest teraz? Czy obecnie ludzie równie dobrze umieją posługiwać się językiem naszych wschodnich sąsiadów?

W serwisie e-korepetycje.net test z języka rosyjskiego wypełniło ponad 500 osób. Jest on dostępny od niedawna (styczeń 2016), stąd dopiero zyskuje na popularności. Co ciekawe, spośród wszystkich testowanych, największą liczbę stanowili użytkownicy, którzy osiągnęli maksymalny poziom biegłości językowej - prawie 32% wszystkich rozwiązujących testy. Ponad 16% rozwiązało zadania na poziomie C1. Wynika z tego, że niemal połowa testowanych zna język rosyjski na poziomie minimum zaawansowanym. Trzech na dziesięciu wypełniających testy umie się nim posługiwać na poziomie B1 i B2. Te osoby również są w stanie porozumiewać się w tym języku bez większego problemu. Niewiele, bo tylko niecałe 12% rozwiązało test na poziomie najniższym, a około 10% uzyskało wynik A2.

jezyk-rosyjski

W testach z języka rosyjskiego ciężko jest wskazać, które z pytań testowych były najtrudniejsze. Nie zauważono zadań, z którymi miałaby trudność znacząca liczba testowanych. Najtrudniejsze pytania zanotowały błędne odpowiedzi na poziomie 35 – 39%. To prawie o połowę mniej niż w przypadku wcześniej opisywanych języków (angielskiego i niemieckiego). Pięć najtrudniejszych zdań to:

Мы _______ испанский язык уже 6 лет. (учимся, учатся, учим)

Не _______ всё подряд, когда вы в гостях. (ешьте, едите, едьте)

В этой фирме обманывают сотрудников. Я больше туда ни _______. (пяткой, ногой, пальцем)

Благодаря _______ мы нашли новую работу. (ей, ней, её)

Сейчас мы вернулись _______ вокзала. (от, с, из)

Wyniki mogą wskazywać na to, że Polacy nadal dobrze znają język rosyjski i biegle się nim posługują. Znajomość tego języka na pewno może być pomocna w znalezieniu atrakcyjnej pracy, szczególnie we wschodniej części Polski. Rosyjski jest jednym z sześciu języków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Znając go dogadamy się nie tylko w Rosji, ale także w takich krajach jak Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Kazachstan, Mołdawia i Gruzja. Mimo embarga i niezbyt poprawnych stosunków gospodarczych z Rosją, zainteresowanie tym językiem wcale nie zmalało.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

FCE, CAE i CPE - Certyfikaty językowe Cambridge z angielskiego

Dla uczących się języka angielskiego dostępna jest cała gama egzaminów potwierdzających znajomość języka na określonym poziomie.

Dźwięki Francji na każdy miesiąc - listopad

Drugi etap podróży po Francji przy akompaniamencie francuskich melodii. Wszystkie piosenki zawierają oryginalne teksty oraz polskie tłumaczenie.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji