Jak zwiększyć szybkość czytania

Szybkie czytanie to kluczowa umiejętność w społeczeństwie informacyjnym. Pozwala zdobywać nową wiedzę i umiejętności w krótszym czasie, a co się z tym wiąże osiągnąć więcej w życiu osobistym i zawodowym. Większość ludzi jednak wciąż czyta bardzo wolno. Nieświadome wracanie do wcześniej przeczytanego tekstu czy zbyt długie skupianie się na pojedynczych słowach to powszechne, błędne nawyki, które spowalniają szybkie czytanie. Jak zacząć czytać szybciej?

Nauka szybkiego czytania

Nauka szybkiego czytania wcale nie musi być trudna, jeśli tylko przyjąć odpowiednią strategię i zastosować się do kilku prostych zasad. Poniżej prezentujemy pięć kluczowych czynników, które mają wpływ na zwiększenie szybkości czytania.

Wyznaczanie sobie celów

Podejmując jakąkolwiek czynność powinniśmy umieć odpowiedzieć sobie na pytanie, po co ją wykonujemy i co chcemy dzięki niej osiągnąć. Z czytaniem powinno być podobnie. Biorąc książkę do ręki na początek zadaj sobie pytania typu: "Po co chcę przeczytać tę książkę?" "Czego chcę się z niej dowiedzieć?", "Jakich informacji szukam?" Pamiętaj o tym, że taki cel powinien być jasny i konkretny. Skupiając się na nim maksymalnie przygotujesz swój umysł i nastawisz się na przeszukiwanie potrzebnych Ci informacji, a dzięki temu będziesz czytać szybciej. Ustalając cel czytania dajesz bowiem sygnał swojej podświadomości, by pracowała dla Ciebie. Pracując zaś z celami jesteś w stanie znacznie zwiększyć szybkość czytania i poziom zrozumienia tekstu.

Koncentracja

Jak twierdzą znawcy tematu, umiejętność skupienia się na wyłącznie jednym zadaniu i wykonywaniu go aż do zakończenia to jedna z fundamentalnych umiejętności człowieka sukcesu. Skupienie uwagi to kluczowy czynnik wpływający na efektywność pracy. Bez koncentracji umysł ucieka, a poziom zrozumienia tekstu spada praktycznie do zera. Im natomiast wyższy jest poziom Twojego skupienia, tym będziesz pracował efektywniej, a co się z tym wiąże zrobisz więcej w krótkim czasie. Na poziom koncentracji wpływ ma szereg czynników, na temat których można znaleźć wiele publikacji. Wśród nich wymienia się robienie przerw w trakcie czytania, picie wody, zdrowe odżywianie czy zapewnienie sobie komfortu czytania poprzez uprzątnięcie bałaganu, regularne wietrzenie pokoju itp.

Czytanie ze wskaźnikiem

Jednym z głównych sposobów na zwiększenie szybkości czytania jest używanie wskaźnika. Może nim być długopis, patyczek, a nawet własny palec. Wskaźnik skupia wzrok, ułatwia odnajdywanie kolejnej linii tekstu, nadaje rytm. Czytając ze wskaźnikiem zwiększasz swoją uwagę i koncentrację, a dzięki temu szybciej i jednocześnie łatwiej zapamiętujesz tekst. Dodatkowo unikasz podstawowego błędu czytelniczego jakim jest cofanie wzroku do poprzedniej partii tekstu. Wskazywanie tekstu to bowiem naturalny proces, który pozwala na zwiększenie płynności czytania i szybkości.

Rozgrzewka

Każdy rodzaj mięśni, by lepiej pracować potrzebuje rozgrzewki. Podobnie jest z mięśniami oka. Jednym ze sposobów na ich ćwiczenie przed rozpoczęciem czytania będzie odwrócenie książki do góry nogami i wodzenie wskaźnikiem po stronie ruchem falowym w kształt litery s, c albo znak zapytania. Zacznij od wolnego tempa, by stopniowo przyśpieszać aż do momentu, w którym będziesz tak szybko wodzić wskaźnikiem po stronach jak szybko jesteś w stanie obracać kartki. Po takim ćwiczeniu zauważysz zapewne, że Twoje pole widzenia znacznie się zwiększyło i wyostrzyło. Taką rozgrzewkę warto wykonywać co najmniej 5 minut przed rozpoczęciem czytania, a zainwestowany czas zwróci się wielokrotnie.

Codziennie ćwiczenia

Każda czynność, którą wykonujemy po raz pierwszy wychodzi nam albo dość nieudolnie albo nawet wcale. Aby nabrać wprawy przy realizacji danego zadania potrzebna jest praktyka. Wykonując odpowiednie ćwiczenia, które rekomendują znawcy tematu jesteś w stanie znacznie zwiększyć swoje pole widzenia i uniknąć skupiania się na pojedynczych słowach, eliminować złe nawyki i w końcu, dzięki temu zwiększyć tempo czytania. Jeśli chcesz zwiększyć szybkość swojego czytania dwukrotnie czy trzykrotnie to wystarczy, że wprowadzisz kilka zmian w technikach swojego czytania i już osiągniesz zadowalający rezultat, jeśli natomiast chcesz osiągnąć więcej musisz pracować wytrwale i systematycznie podobnie jak sportowcy, którzy ćwiczą dniami, miesiącami, a nawet latami. Im lepsza strategię przyjmiesz i będziesz wykonywać więcej ćwiczeń tym lepszy osiągniesz rezultat.

By zwiększyć szybkość czytania wcale nie musisz być geniuszem. Stosując się do zasad, o których mowa jest wyżej, przy odrobinie chęci i dobrej woli możesz osiągnąć ponadprzeciętne wyniki i rozwijać się w szybszym tempie.

Logo Edulider.plAutor: Redaktor portalu internetowego Edulider.pl
Strona www: www.edulider.pl
O autorze: Edulider.pl to wielopoziomowy portal internetowy skupiony na nowoczesnej edukacji i rozwoju osobistym, działający od 2008 roku. Na platformie publikowane są wartościowe informacje dla osób pragnących rozwijać zwoje umiejętności zawodowe i osobiste w szybko rozwijającym się społeczeństwie wiedzy i uczenia się przez całe życie. To serwis dla osób, które chcą zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, sprawnie zarządzać swoją edukacją, umiejętnościami i podnoszeniem swoich kompetencji.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak zachować się w Niemczech, żeby nie popełnić faux pas?

„Co kraj, to obyczaj” - jeżeli wyjeżdżacie gdzieś na wakacje, do pracy albo w innym celu, musicie pamiętać, że niezbędne jest zapoznanie się z panującymi tam zasadami i normami, by nie popełnić gafy. Każde państwo ma swój kodeks dobrych manier, który nie zawsze jest oczywisty i dlatego trzeba się go nauczyć. O czym należy pamiętać, podróżując po Niemczech?

Niezbędnik maturzysty 2018 - język polski

Zestaw maturalny z języka polskiego przygotowany w ramach akcji "Udana matura 2018". Znajdziesz w nim materiały, które lepiej pomogą przygotować Ci się do egzaminu.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
mat25
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023