Jak wybrać dobry plecak dla dziecka?

Wyposażenie dziecka do szkoły to obowiązek każdego rodzica. Dobrze jeśli podejdziemy do tego z głową i dokonamy najlepszego wyboru, który ułatwi dziecku działanie i pomoże w zdobywaniu potrzebnej w przyszłości wiedzy. Dlatego warto wiedzieć czego oczekiwać od przyrządów codziennego użytku, jakimi będzie operować nasza pociecha, w czasie spędzonym w szkole. Podstawą i rzeczą najważniejszą jest wybór odpowiedniego plecaka, do którego nasze dziecko zmieści wszystko, co mu będzie niezbędne.

Jakie jest główne zadanie plecaka czy tornistra, z którym dziecko pięć dni w tygodniu chodzi do szkoły?

Najważniejsze jest by jego noszenie było komfortowe, szczególnie że po włożeniu wszystkich książek i przyborów niejednokrotnie waży on kilka kilogramów. Sama konstrukcja szelek, tyłu plecaka, jego usztywnienia, nie mogą wymuszać nieprawidłowej postawy u dziecka. Skutkiem tego mogą być późniejsze zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, które później trudno skorygować.

Wielkość plecaka należy dobrać odpowiednio do wielkości dziecka. Góra plecaka nie powinna wystawać powyżej linii ramion, dół natomiast powinien kończyć się w okolicach części krzyżowej kręgosłupa. Tak dobrany rozmiar będzie dla naszej pociechy dużo wygodniejszy i bardziej poręczny, a dodatkowo sprawi, że jego ciężar będzie prawidłowo rozmieszczony. Sam plecak nie może być ciężki, aby nie stanowił dodatkowego balastu do codziennego dźwigania.

tornister

Plecak czy tornister?

Dla najmłodszych uczniów bardzo dobrym wyborem jest tornister, który jest dodatkowo usztywniony, co bardzo dobrze wpływa na utrzymanie odpowiedniej postawy przez dzieci podczas podróży do i ze szkoły. Tornistry wprawdzie są nieco cięższe od zwykłych materiałowych plecaków jednak są najlepsze dla pierwszoklasistów nie przyzwyczajonych do noszenia tak wielkich ciężarów na co dzień. Bardzo ważne jest to, by uzmysłowić dziecku by nosiło swój tornister prawidłowo, czyli na obu ramionach, a nie tylko na jednym, co dzieci czasem robią podglądając starszych kolegów i koleżanki. Noszenie tornistra wypchanego przyborami szkolnymi i zeszytami na jednym ramieniu bardzo źle wpływa na kręgosłup maluchów, a ponadto przyzwyczajenie to może pogłębiać zmiany w postawie w następnych latach.

Materiał, z jakiego powinien być wykonany plecak, powinien być przede wszystkim odporny na zabrudzenia i łatwy do utrzymania w czystości. Można dodatkowo wybrać materiały wodoodporne. Każdy plecak czy tornister powinien mieć uchwyt, który umożliwi jego łatwe podnoszenie, przenoszenie i zakładanie, nie powinien też mieć żadnych wystających i ostrych, zupełnie niepotrzebnych elementów.

Najlepsze plecaki i tornistry dla dzieci w wieku szkolnym posiadają odpowiednie atesty i gwarancje jakości. Jeśli przy wybranym modelu nie ma odpowiedniej informacji, ulotki to dobrze jest zapytać o nie sprzedawcę.

Co bardzo ważne przy wyborze odpowiedniego modelu to ilość wewnętrznych przegród i kieszeni, która umożliwi łatwą segregacje pomocy dydaktycznych i przyrządów używanych przez dzieci w szkole.

Plecaki i tornistry szkolne to wydatek rzędu stu do maksimum trzystu złotych w zależności od marki i posiadanych certyfikatów. Można oczywiście znaleźć w ofertach sklepów internetowych i stacjonarnych tańsze modele.

Na rynku wiele jest nowości i różnych modeli. Bardzo popularne stały się usztywniane tornistry, które na spodzie mają doczepione kółka. Dzięki takiemu rozwiązaniu mały uczeń nie musi przez całą drogę nieść go na plecach. Niektóre szkoły nie dopuszczają jednak takiego modelu dla ucznia. Swoją decyzję argumentują po pierwsze zniszczeniami i zarysowania powstającymi na podłogach podczas ciągnięcia plecaka przez korytarz. Dodatkowo zwracają uwagę na możliwość uderzenia drugiego ucznia w momencie zakładania tornistra na plecy. Czy słusznie? To pytanie pozostawimy bez odpowiedzi, do własnego osądu.

A kolor?

Dla każdego dziecka, tak jak dla każdego z nas, ważnym elementem plecaka będzie jego wygląd. W sklepach można znaleźć wiele przeróżnych kolekcji tornistrów i plecaków opatrzonych kolorowymi grafikami z ulubionych bajek i filmów, czy innych przeróżnych i pomysłowych designów. Wybierzmy więc kilka modeli, które według nas są najlepszym wyborem dla naszego dziecka i pozwólmy mu wybrać z pośród nich ten, który będzie dla niego wyjątkowy. Poniżej widać kilka przykładów do wyboru:

Plecaki szkolne dla dzieci[zdjęcie pobrane ze sklepu Pasikot.pl]

Chłopcy pewnie będą zadowoleni z plecaka z grafiką rodem z Gwiezdnych Wojen, a dziewczynki z tradycyjnego różowego plecaczka z przyjemną fotografią na wierzchu lub z motywem z ulubionej bajki o Barbie czy Krainy Lodu.

O autorze

MF
RaportPandemia2020

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Niezbędnik maturzysty 2018 - biologia i chemia

Zestaw maturalny z nauk biologii i chemii przygotowany w ramach akcji "Udana matura 2018".

Tajemnice piramidy żywieniowej

Zdecydowana większość z nas lubi tajemnice i zagadki. Stąd też ogromna popularność pokojów typu escape room, gdzie po zamknięciu w pomieszczeniu musimy rozwiązać serię łamigłówek, żeby się stamtąd wydostać. Swoją drogą świetna rodzinna zabawa i trochę aktywności nie tylko dla mózgu.Tak to z tymi tajemnicami jest, że chcemy je odkrywać. Dziś postaram się rozwikłać zagadkę piramidy żywieniowej dla dzieci i młodzieży, bo wiem, że nie jest ona dla wszystkich do końca zrozumiała. Zatem od początku.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji