Jak piszemy - przeze mnie czy przezemnie?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, która forma jest poprawna — przeze mnie czy przezemnie? Warto poznać różnicę między nimi, aby uniknąć błędów w codziennej komunikacji. W artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm zwrotom i ich odpowiedniemu użyciu.

Przeze mnie czy przezemnie — jak piszemy? 

Wyrażenie przeze mnie to wyrażenie przyimkowe. Wskazuje na bezpośrednią przyczynę lub osobę odpowiedzialną za wykonanie jakiejś czynności, lub podjęcie decyzji. Składa się z przyimka i dowolnej części mowy, w tym przypadku zaimka. Tego typu konstrukcje w języku polskim są zapisywane rozdzielnie, np. z książką, nad nami, pod biurkiem. To dlatego poprawna forma to przeze mnie.

Przykłady: 

Ten projekt w całości został przygotowany przeze mnie. 
Czy ta sytuacja wydarzyła się przeze mnie? 
Przepraszam, że przeze mnie musisz to robić. 


Wątpliwości może budzić przede wszystkim wyraz przeze, który jest staropolską formą przyimka przez. To wyrażenie ma swoje korzenie w historii języka polskiego i związane jest z jerami, czyli krótkimi samogłoskami, które nie są już stosowane we współczesnej polszczyźnie. Warto jednak pamiętać, że to dzięki nim mamy takie formy jak bez (beze), od (ode), przed (przede) czy nad (nade). Obecnie, przyimek przeze stosuje się już tylko w wyrażeniu przeze mnie.

Żeby łatwiej było Ci zapamiętać, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.

O autorze

PR

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak piszemy - ponad to czy ponadto?

Łącznie czy oddzielnie? Który zapis wyrażenia "ponadto/ponad to" jest poprawny?

Jak napisać opowiadanie?

Opowiadanie to gatunek literacki i forma wypowiedzi narracyjnej. Krótki, pisany prozą utwór o nieskomplikowanej, luźnej kompozycji, zawierający dialogi oraz elementy innych form wypowiedzi, np. opisy, charakterystyki, a nawet opowiadania. Choć fabuła krąży najczęściej wokół jednego wątku, a w całej wypowiedzi bierze udział niewielu bohaterów, w toku wydarzeń powinno przybierać formę narastającą.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023