Jak piszemy — gżegżółka czy grzegrzółka?

Zapewne niejednokrotnie to słowo pojawiało się na sprawdzianach, które niektórym z nas wciąż śnią się po nocach ;) Poniżej wyjaśniamy, która forma jest poprawna.

Gżegżółka czy grzegrzółka? Jak piszemy? 

Pisownia tego słowa może stanowić trudność przede wszystkim ze względu na ortografię. Najczęściej pojawiają się błędy związane z użyciem liter u i rz. Zwłaszcza druga wątpliwość wprowadza w błąd, ponieważ istnieje reguła mówiąca, że po spółgłoskach P, B, T, D, K, G, CH i J powinna występować litera rz


Należy jednak pamiętać, w przypadku tego słowa zasada nie obowiązuje, dlatego nie możemy napisać grzegrzółka. Jeśli chcemy użyć słowa w znaczeniu nazwy ptaka — kukułki, mamy do czynienia z wyjątkiem ortograficznym. Jest to wyraz rodzimy i obecność litery ż jest w pełni uzasadniona.  Zatem po obydwu g w tym przypadku powinniśmy umieścić ż. Poprawny zapis to zatem: gżegżółka


Przykłady: 

Gżegżółka jest dość trudna do zauważenia, ponieważ jest drobna.
​Gżegżółka jest małym, kolorowym ptakiem.
Czy kiedykolwiek widziałeś gżegżółkę? 
Zobacz, jaka piękna gżegżółka! 

 

Żeby łatwiej było Ci zapamiętać, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.

O autorze

PR

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Charakterystyka postaci - jak napisać?

O czym należy pamiętać pisząc charakterystykę? Zdradzamy kilka wskazówek, które mogą się przydać zawsze wtedy, kiedy musisz zmierzyć się z tą formą tekstu.

Jak napisać wywiad?

Wywiad to tekst złożony z pytań i udzielonych na nie odpowiedzi, to forma utrwalenia rozmowy z wybraną osobą. Wywiady przeprowadza się najczęściej z osobami publicznymi, w trakcie jakiegoś wydarzenia bądź na zadany temat. Najczęściej są to ludzie ze świata kultury i sztuki bądź specjaliści z konkretnych dziedzin.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
JĘZYK ROSYJSKI
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023