Jak piszemy — gżegżółka czy grzegrzółka?

Zapewne niejednokrotnie to słowo pojawiało się na sprawdzianach, które niektórym z nas wciąż śnią się po nocach ;) Poniżej wyjaśniamy, która forma jest poprawna.

Gżegżółka czy grzegrzółka? Jak piszemy? 

Pisownia tego słowa może stanowić trudność przede wszystkim ze względu na ortografię. Najczęściej pojawiają się błędy związane z użyciem liter u i rz. Zwłaszcza druga wątpliwość wprowadza w błąd, ponieważ istnieje reguła mówiąca, że po spółgłoskach P, B, T, D, K, G, CH i J powinna występować litera rz

Należy jednak pamiętać, w przypadku tego słowa zasada nie obowiązuje, dlatego nie możemy napisać grzegrzółka. Jeśli chcemy użyć słowa w znaczeniu nazwy ptaka — kukułki, mamy do czynienia z wyjątkiem ortograficznym. Jest to wyraz rodzimy i obecność litery ż jest w pełni uzasadniona.  Zatem po obydwu g w tym przypadku powinniśmy umieścić ż. Poprawny zapis to zatem: gżegżółka


Przykłady: 

Gżegżółka jest dość trudna do zauważenia, ponieważ jest drobna.
​Gżegżółka jest małym, kolorowym ptakiem.
Czy kiedykolwiek widziałeś gżegżółkę? 
Zobacz, jaka piękna gżegżółka! 

 

Żeby łatwiej było Ci zapamiętać, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.

O autorze

PR

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać rozprawkę?

Rozprawka jest jednym z zadań maturalnych w części pisemnej z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeżeli zdecydujecie się na jej napisanie ważne, abyście pamiętali o podstawowych zasadach, jakie obowiązują przy jej pisaniu.

Nieważne czy nie ważne - jak piszemy: razem czy osobno?

Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy dane wyrażenie powinniśmy napisać łącznie czy oddzielnie. Nie w każdym przypadku należy sugerować się autokorektą, ponieważ mogą zdarzyć się błędy przy modyfikacji tekstu. :) W kolejnym artykule z serii “Jak napisać” przyjrzymy się słowu, które jest częstą przyczyną błędów językowych. 

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023