Jak napisać - spod czy z pod?

spod czy z pod

spod czy z pod

To przyimek, który informuje o tym, że ktoś spogląda pod czymś (np. Babcia zerkała na nas spod słomianego kapelusza), wskazuje na pochodzenie lub przebywanie w pobliżu obiektu, o którym się wspomina (np. Moja rodzina pochodzi spod Krakowa), a także komunikuje o ruchu z miejsca położonego głębiej bądź niżej niż jakaś rzecz (np. Wyciągnął gazetę spod sterty książek). Inne skonkretyzowania to oznaczenie wspólnego podlegania jakiejś władzy (np. Uwolnił się spod władzy terrorystów) oraz przypisanie danej osobie konkretnego znaku zodiaku (Córka jest spod znaku Koziorożca).

Do 1936 r. obowiązywała pisownia rozdzielna z pod. Podkreślano, iż wynika to z etymologii. Według nowych zasad ortografii zapisuje się łącznie spod, podobnie jak sprzed, sponad, spomiędzy, spoza. 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać - na razie czy narazie?

Dzisiejszy wpis, to początek nowej serii krótkich artykułów o kłopotliwych wyrażeniach. Spotykamy się z nimi bardzo często i zawsze wahamy się, która wersja jest poprawna. Właśnie dlatego rozwiewamy wątpliwości.

Jak napisać - niecałe czy nie całe?

Kontynuujemy cykl trudnych wyrażeń językowych, z którymi możemy mieć problemy. Tym razem połączenie

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji