Jak napisać - niecałe czy nie całe?

Niecałe czy nie całe?

Zapis tego wyrażenia uzależniony jest od użytego kontekstu. Jeśli chcemy zaakcentować, iż ktoś lub coś nie obejmuje wszystkich komponentów, nie ogarnia czegoś od początku do końca, to zgodnie z zasadą pisowni nie z przymiotnikami, zapisujemy łącznie.

np. Za niecałe dwa miesiące odbędzie się  koncert. Zapłacił niecałe dwa tysiące.

W sytuacji, gdy podkreśla się, że dany przedmiot nie stanowi całości, jest niekompletny w stosunku do tego, jaki powinien być, stosujemy zapis rozłączny.

 np. Kupiłem nie całe, ale potłuczone talerze. 

Architektura

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać - na co dzień czy na codzień?

Pomimo wakacji, my kontynuujemy krótkie artykuły na temat kłopotliwych wyrażeń, nad którymi głowimy się za każdym razem, kiedy musimy ich użyć.

Jak napisać list?

Czym jest list? To wypowiedź pisemna, w której autor zwraca się do wybranego odbiorcy. Celem listu jest powiadomienie go o czymś albo nakłonienie do konkretnych działań, zwykle w charakterze prywatnym. Jednakże listy dzielą się i na te prywatne, i te oficjalne, w zależności od okoliczności i wybranego odbiorcy.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport