Jak napisać - na razie czy narazie?

na razie czy narazie

Dzisiejszym artykułem dotyczącym wyrażenia "na razie" rozpoczynamy cykl krótkich poniedziałkowych wpisów dotyczących pisowni wyrażeń, które sprawiają nam trudności. Wielu z Was z pewnością zawaha się przy pisaniu tego wyrażenia. Jak się powinno to pisać? Odpowiedź poniżej. 

na razie czy narazie?

To forma pożegnania (do zobaczenia, żegnaj itp.), a także określenie obecnego stanu aż do chwili, gdy coś ulegnie zmianie (np. Na razie mieszkam w Anglii). Zawsze notuje się rozdzielnie na razie. Niektórzy wskazują na konieczność zapisu tego wyrażenia łącznie w przypadku, gdy odnosi się do formy okazania rozłąki, czyli w znaczeniu cześć, do zobaczenia itp. Argument, jaki w tej kwestii wysuwają na pierwszy plan, to podkreślenie, iż jest to nowy twór językowy, taki jak np. nara, narazicho i powszechnie zaakceptowano ich nierozłączną pisownię. Za parę lat językoznawcy pewnie wyrażą zgodę na pisownię łączną, bo tak się zapisuje wszelkie skróty dwusylabowe, ale póki co, to klasyczne wyrażenie przyimkowe z typowym dla polszczyzny akcentem na przedostatniej sylabie rzeczownika i zachowuje się rozdzielną pisownię. Inaczej już wygląda sprawa ze skrótem od na razie - nara - tutaj stosuje się regułę połączenia obu członów. 

A czy Wam zdarza się popełniać błąd w tym wyrażeniu? 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wymyślić czy wymyśleć - jak napisać?

Wracamy z serią wpisów dotyczących poprawności językowej. Wskazujemy Wam i wyjaśniamy zasady pisowni, w których błędy pojawiają się najczęściej.

Na pewno czy napewno - jak napisać?

W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnymzwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy "na pewno" czy "napewno"?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji