Jak mierzyć skuteczność swoich działań promocyjnych?

Jako korepetytorzy możecie prowadzić działania promocyjne za pomocą różnych kanałów - na Facebooku, w wyszukiwarkach czy w naszym serwisie e-korepetycje.net. Aby ocenić skuteczność tych działań powinniśmy badać ruch. Jak to zrobić? Można do tego wykorzystać tzw. utm-y.

Czym są utm-y?

To znaczniki, które możemy dodać do naszego linku. Dzięki nim, możemy potem sprawdzić, ile z danego miejsca było przejść na naszą stronę. Utm-y najczęściej wykorzystuje się do analizy ruchu zewnętrznego. Dla każdego miejsca możemy stworzyć unikalne znaczniki. 

Do naszego adresu możemy dodać 5 znaczników, ale obowiązkowe są dwa z nich. Aby dobrze dodać je do naszego adresu URL na jego końcu musimy wstawić znak “?” i potem zacząć wpisywanie znaczników. Pomiędzy konkretnymi elementami dodajemy znak “&”. Jakie znaczniki możemy wykorzystać?

utm_source - źródło naszego ruchu - np. Facebook, e-korepetycje.net czy Google
utm_medium - sposób lub format z jakiego przyszli w danym źródle. Na przykład na Facebooku mamy możliwość pozyskiwać użytkowników poprzez post organiczny (“post”) czy reklamę na kliknięcie (“cpc”).

Do znaczników nieobowiązkowych należą:
utm_campaign - nazwa kampanii, np. robimy promocję związaną z ceną korepetycji, więc naszą kampanię możemy nazwać np. Promocja wiosenna
utm_term - najczęściej powiązane z hasłem reklamowym
utm_content - wykorzystywany, gdy w danym kanale działamy z różnymi treściami, np. puszczamy reklamę z dwoma różnymi grafikami

Jak mogłoby wyglądać linki dla prowadzonych działań?

Przykładowe linki związane są z kampanią o nazwie “Promocja Wiosenna”. Pierwszy z nich będzie opublikowany w poście (utm_medium) na Facebooku (utm_source). Drugi z nich dotyczy tej samej kampanii, ale mierzymy w nim ruch z reklamy bannerowej (utm_medium) w serwisie e-korepetycje.net (utm_source).

Adres z utm możesz stworzyć ręcznie lub wykorzystać do tego zewnętrzne narzędzie oferowane przez Google -  Campaign URL Builder. Wpisujesz tu swój adres i poszczególne parametry, a narzędzie samo doda je do adresu.

Gdzie znaleźć wyniki kampanii?

Stworzyliśmy już link z znacznikami utm, wykorzystaliśmy je w kampanii, pozostaje jednak pytanie - gdzie sprawdzić ich efekty? Można to zrobić w usłudze Google Analytics, którą masz podpiętą do swojej strony internetowej (jest to usługa darmowa).

Po zalogowaniu do Google Analytics w lewym menu znajdziemy dział “Pozyskiwanie”, a w nim dwie części, które mogą nas zanteresować - “Cały ruch” i “Kampanie”.

Cały ruch

W tej zakładce znajdziemy m.in. Kanały i Źródło/medium. W pierwszym miejscu zobaczymy, skąd pochodzi ruch jeśli chodzi o kanały. W drugim zobaczymy konkretne informacje, zbierane przez Google Analytics po znacznikach. Po wejściu w Źródło/Medium od razu zobaczymy wyniki.

Musimy jednak pamiętać, że będą tu nie tylko dane z linków przez nas stworzonych, ale też automatycznie pobierane dane przez google. Na przykład, gdy na naszą stronę mamy wejścia z wyszukiwań organicznych w Google to w panelu zobaczymy wynik "google / organic".

Kampanie

W zakładce "Kampanie" możemy sprawdzić wyniki dla konkretnych kampanii. Po wyborze interesującej nas kampanii, możemy prześledzić wyniki wszystkich źródeł i mediów, w niej użytych.

Jak to robimy w e-korepetycje.net?

W serwisie e-korepetycje.net także wykorzystujemy znaczniki do mierzenia ruchu. Od 28 marca rozpoczynając kampanię bannerową w serwisie, zauważysz, że pod polem Adres Strony znajduje się podgląd linku z dołączonymi znacznikami utm.

Wasze kampanie reklamowe mogą być automatycznie uzupełnione przez nasz system. Dodajemy w nim następujące dane:

utm_source - e-korepetycje.net

utm_medium - banner

utm_campaign - pobierane jest z nazwy kampanii

Dzięki temu, nie musicie martwić się o właściwą konstrukcję adresu. Pamiętajcie także, że my nie mamy wglądu w statystyki Waszej strony.

Co w sytuacji, gdy dodacie adres ze znacznikami utm? Nasz system już nic do niego nie doda. Jeśli w adresie znajdą się znaczniki innych usług np. facebooka, ale zabraknie tych związanych z analizą ruchu na stronie, wtedy po innych znacznikach, dołożymy utm-y. Co istotne, jeżeli masz u nas trwającą kampanię - znaczniki także zostaną do niej dodane i będziesz mógł zobaczyc wyniki swoich działań od dnia dodania znaczników.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Plusy wynikające z korzystania z usług korepetytorów

Kiedyś korepetytorzy nie mieli za dużo pracy, ponieważ prosili ich o pomoc tylko ci, którzy nie radzili sobie w szkole, mieli duże braki w wiedzy. Teraz spotykają się z nimi słabsi uczniowie z jakiegoś przedmiotu, ale i prymusi, którzy chcą posiąść nową wiedzę zanim przerobią dany materiał na zajęciach szkolnych. Jakie są pozytywy, wynikające z korzystania z dodatkowych lekcji?

Wywiad video z Karolem Wójcickim

Karol Wójcicki - pasjonata astronomii, który chętnie się zgodził na wywiad video z serwisem E-korepetycje. Rozmawialiśmy o Wszechświecie, rakietach i podróżach kosmicznych.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023