Jak mierzyć skuteczność swoich działań promocyjnych?

Jako korepetytorzy możecie prowadzić działania promocyjne za pomocą różnych kanałów - na Facebooku, w wyszukiwarkach czy w naszym serwisie e-korepetycje.net. Aby ocenić skuteczność tych działań powinniśmy badać ruch. Jak to zrobić? Można do tego wykorzystać tzw. utm-y.

Czym są utm-y?

To znaczniki, które możemy dodać do naszego linku. Dzięki nim, możemy potem sprawdzić, ile z danego miejsca było przejść na naszą stronę. Utm-y najczęściej wykorzystuje się do analizy ruchu zewnętrznego. Dla każdego miejsca możemy stworzyć unikalne znaczniki. 

Do naszego adresu możemy dodać 5 znaczników, ale obowiązkowe są dwa z nich. Aby dobrze dodać je do naszego adresu URL na jego końcu musimy wstawić znak “?” i potem zacząć wpisywanie znaczników. Pomiędzy konkretnymi elementami dodajemy znak “&”. Jakie znaczniki możemy wykorzystać?

utm_source - źródło naszego ruchu - np. Facebook, e-korepetycje.net czy Google
utm_medium - sposób lub format z jakiego przyszli w danym źródle. Na przykład na Facebooku mamy możliwość pozyskiwać użytkowników poprzez post organiczny (“post”) czy reklamę na kliknięcie (“cpc”).

Do znaczników nieobowiązkowych należą:
utm_campaign - nazwa kampanii, np. robimy promocję związaną z ceną korepetycji, więc naszą kampanię możemy nazwać np. Promocja wiosenna
utm_term - najczęściej powiązane z hasłem reklamowym
utm_content - wykorzystywany, gdy w danym kanale działamy z różnymi treściami, np. puszczamy reklamę z dwoma różnymi grafikami

Jak mogłoby wyglądać linki dla prowadzonych działań?

Przykładowe linki związane są z kampanią o nazwie “Promocja Wiosenna”. Pierwszy z nich będzie opublikowany w poście (utm_medium) na Facebooku (utm_source). Drugi z nich dotyczy tej samej kampanii, ale mierzymy w nim ruch z reklamy bannerowej (utm_medium) w serwisie e-korepetycje.net (utm_source).

Adres z utm możesz stworzyć ręcznie lub wykorzystać do tego zewnętrzne narzędzie oferowane przez Google -  Campaign URL Builder. Wpisujesz tu swój adres i poszczególne parametry, a narzędzie samo doda je do adresu.

Gdzie znaleźć wyniki kampanii?

Stworzyliśmy już link z znacznikami utm, wykorzystaliśmy je w kampanii, pozostaje jednak pytanie - gdzie sprawdzić ich efekty? Można to zrobić w usłudze Google Analytics, którą masz podpiętą do swojej strony internetowej (jest to usługa darmowa).

Po zalogowaniu do Google Analytics w lewym menu znajdziemy dział “Pozyskiwanie”, a w nim dwie części, które mogą nas zanteresować - “Cały ruch” i “Kampanie”.

Cały ruch

W tej zakładce znajdziemy m.in. Kanały i Źródło/medium. W pierwszym miejscu zobaczymy, skąd pochodzi ruch jeśli chodzi o kanały. W drugim zobaczymy konkretne informacje, zbierane przez Google Analytics po znacznikach. Po wejściu w Źródło/Medium od razu zobaczymy wyniki.

Musimy jednak pamiętać, że będą tu nie tylko dane z linków przez nas stworzonych, ale też automatycznie pobierane dane przez google. Na przykład, gdy na naszą stronę mamy wejścia z wyszukiwań organicznych w Google to w panelu zobaczymy wynik "google / organic".

Kampanie

W zakładce "Kampanie" możemy sprawdzić wyniki dla konkretnych kampanii. Po wyborze interesującej nas kampanii, możemy prześledzić wyniki wszystkich źródeł i mediów, w niej użytych.

Jak to robimy w e-korepetycje.net?

W serwisie e-korepetycje.net także wykorzystujemy znaczniki do mierzenia ruchu. Od 28 marca rozpoczynając kampanię bannerową w serwisie, zauważysz, że pod polem Adres Strony znajduje się podgląd linku z dołączonymi znacznikami utm.

Wasze kampanie reklamowe mogą być automatycznie uzupełnione przez nasz system. Dodajemy w nim następujące dane:

utm_source - e-korepetycje.net

utm_medium - banner

utm_campaign - pobierane jest z nazwy kampanii

Dzięki temu, nie musicie martwić się o właściwą konstrukcję adresu. Pamiętajcie także, że my nie mamy wglądu w statystyki Waszej strony.

Co w sytuacji, gdy dodacie adres ze znacznikami utm? Nasz system już nic do niego nie doda. Jeśli w adresie znajdą się znaczniki innych usług np. facebooka, ale zabraknie tych związanych z analizą ruchu na stronie, wtedy po innych znacznikach, dołożymy utm-y. Co istotne, jeżeli masz u nas trwającą kampanię - znaczniki także zostaną do niej dodane i będziesz mógł zobaczyc wyniki swoich działań od dnia dodania znaczników.

Samouk - kampania (start)

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Zabójcy motywacji. Jak nie motywować siebie i innych?

​„Boże spraw, by nam się chciało, tak jak nam się nie chce” Zazwyczaj jak się słyszy te słowa, to od razu przychodzą na myśl mobilizujące hasła, które zachęcają do działania. Niektórzy nie mają świadomości, że niejednokrotnie swoim zachowaniem osłabiają swoją wolę i chęć odrzucenia stagnacji. Co jest zabójcą motywacji?

Dzień z życia rodzica - jak przetrwać w chaosie

Pogodzenie rodzicielstwa i pracy na pełny etat to nie lada wyzwanie. Każdy z nas radzi sobie jak tylko potrafi najlepiej. Czasem wychodzi lepiej, czasem gorzej. Chociaż nie potrafisz sobie wyobrazić, jak można wcisnąć w dobę taką ilość obowiązków, to jednak codziennie to robisz. Bo jesteś RODZICEM.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport