Jak łączyć pracę korepetytora z inną?

Myślisz o tym, aby udzielać korepetycji? Pamiętaj, że to zajęcie, które możesz z łatwością połączyć z wykonywaniem innej pracy zawodowej. Wszystko dlatego, że uczenie innych daje Ci sporą elastyczność – to Ty decydujesz, kiedy i jak często udzielasz lekcji. Pytanie jednak: jak w praktyce połączyć dwie działalności zarobkowe, aby… nie zwariować? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Udzielanie korepetycji to dobre dodatkowe źródło zarobku. Nawet jeśli możesz na lekcje poświęcić tylko kilka godzin tygodniowo, masz szansę zyskać spore dochody, a jednocześnie rozwijać własną pasję. Pamiętaj bowiem, że wiedzę możesz przekazywać nie tylko ze szkolnych przedmiotów, ale również z wielu innych – także tych bardziej praktycznych. Jeśli więc masz pomysł na korepetycje, nie wstrzymuj się z jego realizacją ze względu na pracę zawodową – wszystko jest do pogodzenia.

Określ, ile czasu możesz poświęcić na lekcje

Aby dobrze pracować i nie odczuwać zmęczenia, musisz zachować zdrowy balans między działalnością zawodową a odpoczynkiem. Nie „porywaj się z motyką na słońce”, np. planując udzielanie 20 lekcji tygodniowo przy wykonywaniu pracy na pełny etat. Bardzo szybko wypalisz się, a Twoje zmęczenie odbije się na jakości zajęć. W efekcie szybko stracisz studentów, motywację do działania, a plan dodatkowego zarabiania „nie wypali”.

Co zatem w zamian?

  1. Określ, ile godzin poświęcasz na pracę zawodową – jeśli wykonujesz ją na pół czy trzy czwarte etatu, dobrym pomysłem jest jego „dopełnienie” korepetycjami. Jeżeli pracujesz na pełny etat, realistycznie na korepetycje możesz poświęcić kilka godzin tygodniowo.

  2. Zastanów się, kiedy byłby najlepszy czas na korepetycje. Pamiętaj: uczniowie szukają lekcji w niestandardowych godzinach, a więc np. wczesnym porankiem albo późnym popołudniem / wieczorem. Jeśli jesteś typem skowronka, zaoferuj lekcje np. o 7 rano, a jeżeli lepiej funkcjonujesz wieczorem – zaplanuj zajęcia np. na 19, 20, a nawet 21.

  3. Rozważ udzielanie lekcji w weekendy – to również popularny termin, w którym Ty będziesz mógł przystąpić do lekcji po odpowiednim wypoczynku.

Korepetycje online czy offline?

Jeśli korepetycje łączysz z pracą zawodową, zapewne lepiej będzie Ci ich udzielać za pośrednictwem Internetu. To będzie dla Ciebie duża oszczędność czasu. Chyba że… znajdziesz ucznia, który mieszka blisko od Twojego domu albo w miejscu, które mijasz, wracając z pracy. Wówczas pozostanie tylko dopracowanie godzin, które pozwolą Ci wygodnie połączyć jedno zajęcie z drugim.

Bądź pragmatyczny – postaw na jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie czasu.

Co z rozliczeniami?

Korepetycje jako zajęcie dodatkowe mogą być rozliczane w bardzo korzystny sposób, pod warunkiem, że z pracy zawodowej osiągasz minimalną pensję (w 2019 roku to 2250 zł brutto) – bez względu na to, na jaki etat pracujesz.

Jeżeli spełniasz to kryterium, od przychodów z korepetycji nie musisz odprowadzać pełnych składek ZUS – a jedynie tę zdrowotną. Dotyczy to zarówno sytuacji, w których otworzysz własną działalność, jak i tych, w których rozliczasz się za pośrednictwem umów cywilnoprawnych.

Jak widać, łączenie pracy zawodowej z korepetycjami jest prostsze niż myślisz. Wystarczy wygospodarować trochę czasu, być ekspertem w swojej dziedzinie i… zacząć działać. Jeśli będziesz dobrym nauczycielem, uczniów na pewno Ci nie zabraknie. Kto wie? Może z czasem korepetycje z dodatkowego źródła przychodu staną się tym głównym?

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Prymus – czy warto się wyróżniać na tle klasy?

W szkołach można znaleźć całą galerię postaci – średniaków, indywidualistów, buntowników, gwiazdy sportu... Wśród nich wyróżniają się jednostki wybitne, odznaczające się najlepszymi wynikami w nauce, czyli prymusi.Czy opłaca się przewyższać innych pod względem nauki i odcinać od reszty klasy?

Jak sprawnie powtórzyć materiał do matury?

Niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus podkreślał, że bez powtórek, po upływie 6 dni prawe nic się już nie pamięta. Największy spadek ilości informacji pojawia się już na samym początku, czyli zaraz po przyswojeniu materiału i dlatego ważne są pierwsze 24 godziny od zakończenia edukowania się. Jak szybko i efektywnie powtarzać materiał? Podpowiemy wam jak dokonać tego czynu.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji