Jak Gambit Królowej wpłynął na korepetycje z szachów?

"Gambit Królowej" to popularny serial, który miał premierę 23 października w serwisie Netflix. Opowiada o dziewczynce, która trafia do sierocińca. Tam woźny uczy ją gry w szachy. Kilkanaście lat później, pojawia się ona na pierwszych turniejach szachowych. Serial wzbudził wiele emocji i zanotował bardzo dobry wynik oglądalności.

Beth Harmon (główna bohaterka) uczy się gry w szachy najpierw w piwnicy sierocińca. Będąc nastolatką, udaje się na pierwszy turniej szachowy. Bez rankingu, bez żadnego doświadczenia wygrywa mistrzostwo stanu. Zaraz potem zdobywa kolejne osiągnięcia, stając się fenomenem i rywalizując już z arcymistrzami. Cały czas zmaga się przy tym ze stratą matki oraz uzależnieniami.

Ciekawostka: głównym przeciwnikiem bohaterki w serialu jest rosyjski szachista Vasily Borgov, w którego wciela się Marcin Dorociński.

"Gambit Królowej" szybko stał się fenomenem. Serwis "Netflix" pochwalił się danymi oglądalności serialu. W ciągu pierwszych 28 dni obejrzano go w 62 milionach gospodarstw domowych. To przełożyło się także na wzrost popularności gry w szachy. Do tego stopnia, że jak podawał "New York Times" sprzedaż zestawów szachowych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 125%. W serwisie eBay sprzedaż wzrosła o 215%. Rzecznik Międzynarodowej Organizacji Szachowej powiedział wprost, że społeczność pokochała ten serial.

Popularność gry w szachy widać także w Polsce - choćby przyglądając się temu, jak zwiększyło się zainteresowanie i liczba wyszukiwań słowa "szachy" w wyszukiwarce Google.

Jak "Gambit Królowej" wpłynął na korepetycje z szachów?

Przede wszystkim zobaczmy, jak zmieniła się liczba odsłon na podstronach w naszych serwisie, które związane są z grą w szachy. 

Widać na nim wzrost w listopadzie i w grudniu, szczególnie w stosunku do pierwszych miesięcy roku. Warto jednak porównać okres październik-grudzień 2020 do tych samych miesięcy z 2019 roku. Możemy wtedy zauważyć wzrost odsłon na podstronach o 76%. W związku z tym, że serial miał emisję w okresie pandemii, szczególny wzrost widać na liście wyszukiwań korepetycji z szachów w powiązaniu z online - wzrost wyniósł aż 579%.

Serial wpłynął na popularność i wyświetlanie stron powiązanych z szachami. Widzimy znaczący wzrost zainteresowania wśród osób, które chciałyby nauczyć się grać w pokazaną w serialu grę. 

Warto tu wspomnieć, że wśród korepetytorów ogłaszających się w naszym serwisie są arcymistrzowie, mistrzowie Międzynarodowej Federacji Szachowej i trenerzy gry w szachy. Po premierze serialu zauważyliśmy także zwiększenie aktywności wśród korepetytorów. Przede wszystkim w serwisie zarejestrowały się nowe osoby, które były zainteresowane uczeniem innych gry. Samych ogłoszeń korepetycji było więcej o niemal 10%.

Ciekawą rzeczą jest także to, że średnia stawka ogłoszeń dodanych po premierze serialu to około 40 zł za godzinę, a średnia stawka w ogłoszeniach, które były opublikowane przed emisją "Gambitu królowej" wynosiła około 52 złote. Warto więc zadać pytanie, czy obniżenie ceny za lekcję spowodowane jest większą konkurencją na rynku?

***

"Gambit królowej" bez wątpienia wpłynął na popularność gry w szachy. Widać to nie tylko w liczbie kupionych zestawów do gry, ale także na rynku korepetycji. Mamy do czynienia z większym zainteresowaniem wśród uczniów i wzmożoną aktywnością korepetytorów. Jest to ciekawy przykład, jak popkultura wpływa na edukację i tego, jak można wykorzystać popularność serialu w promocji swoich lekcji.

 

Banner pod artykułem

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wyniki konkursu

W połowie miesiąca zaprosiliśmy Was o udziału w ankiecie, w której udział umożliwiał Wam otrzymanie atrakcyjnych nagród od serwisu.

Matury poprawkowe 2016

W dniu dzisiejszym rozpoczęły się maturalne egzaminy poprawkowe. Prawo do ponownego przystąpienia do tej części matury mieli abiturienci, którzy w maju nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej lub ustnej.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji