Jak Gambit Królowej wpłynął na korepetycje z szachów?

"Gambit Królowej" to popularny serial, który miał premierę 23 października w serwisie Netflix. Opowiada o dziewczynce, która trafia do sierocińca. Tam woźny uczy ją gry w szachy. Kilkanaście lat później, pojawia się ona na pierwszych turniejach szachowych. Serial wzbudził wiele emocji i zanotował bardzo dobry wynik oglądalności.

Beth Harmon (główna bohaterka) uczy się gry w szachy najpierw w piwnicy sierocińca. Będąc nastolatką, udaje się na pierwszy turniej szachowy. Bez rankingu, bez żadnego doświadczenia wygrywa mistrzostwo stanu. Zaraz potem zdobywa kolejne osiągnięcia, stając się fenomenem i rywalizując już z arcymistrzami. Cały czas zmaga się przy tym ze stratą matki oraz uzależnieniami.

Ciekawostka: głównym przeciwnikiem bohaterki w serialu jest rosyjski szachista Vasily Borgov, w którego wciela się Marcin Dorociński.

"Gambit Królowej" szybko stał się fenomenem. Serwis "Netflix" pochwalił się danymi oglądalności serialu. W ciągu pierwszych 28 dni obejrzano go w 62 milionach gospodarstw domowych. To przełożyło się także na wzrost popularności gry w szachy. Do tego stopnia, że jak podawał "New York Times" sprzedaż zestawów szachowych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 125%. W serwisie eBay sprzedaż wzrosła o 215%. Rzecznik Międzynarodowej Organizacji Szachowej powiedział wprost, że społeczność pokochała ten serial.

Popularność gry w szachy widać także w Polsce - choćby przyglądając się temu, jak zwiększyło się zainteresowanie i liczba wyszukiwań słowa "szachy" w wyszukiwarce Google.

Jak "Gambit Królowej" wpłynął na korepetycje z szachów?

Przede wszystkim zobaczmy, jak zmieniła się liczba odsłon na podstronach w naszych serwisie, które związane są z grą w szachy. 

Widać na nim wzrost w listopadzie i w grudniu, szczególnie w stosunku do pierwszych miesięcy roku. Warto jednak porównać okres październik-grudzień 2020 do tych samych miesięcy z 2019 roku. Możemy wtedy zauważyć wzrost odsłon na podstronach o 76%. W związku z tym, że serial miał emisję w okresie pandemii, szczególny wzrost widać na liście wyszukiwań korepetycji z szachów w powiązaniu z online - wzrost wyniósł aż 579%.

Serial wpłynął na popularność i wyświetlanie stron powiązanych z szachami. Widzimy znaczący wzrost zainteresowania wśród osób, które chciałyby nauczyć się grać w pokazaną w serialu grę. 

Warto tu wspomnieć, że wśród korepetytorów ogłaszających się w naszym serwisie są arcymistrzowie, mistrzowie Międzynarodowej Federacji Szachowej i trenerzy gry w szachy. Po premierze serialu zauważyliśmy także zwiększenie aktywności wśród korepetytorów. Przede wszystkim w serwisie zarejestrowały się nowe osoby, które były zainteresowane uczeniem innych gry. Samych ogłoszeń korepetycji było więcej o niemal 10%.

Ciekawą rzeczą jest także to, że średnia stawka ogłoszeń dodanych po premierze serialu to około 40 zł za godzinę, a średnia stawka w ogłoszeniach, które były opublikowane przed emisją "Gambitu królowej" wynosiła około 52 złote. Warto więc zadać pytanie, czy obniżenie ceny za lekcję spowodowane jest większą konkurencją na rynku?

***

"Gambit królowej" bez wątpienia wpłynął na popularność gry w szachy. Widać to nie tylko w liczbie kupionych zestawów do gry, ale także na rynku korepetycji. Mamy do czynienia z większym zainteresowaniem wśród uczniów i wzmożoną aktywnością korepetytorów. Jest to ciekawy przykład, jak popkultura wpływa na edukację i tego, jak można wykorzystać popularność serialu w promocji swoich lekcji.

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Nowości w serwisie

Ze względu na rosnące zainteresowanie serwisem, udostępniliśmy nowe formy promocji.

Cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego

Tasiemiec uzbrojony jest pasożytem posiadającym elementy czepne pozwalające mu ze zdwojoną siłą umocować się wewnątrz ciała żywiciela. Poza typowymi przyssawkami, posiada on dodatkowo wysuwany wieniec haczyków.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023