Jak dbać o dobrą opinię

Opinie zazwyczaj kojarzą się większości osób ze sklepem, produktem, zakupami. I zdecydowanie takich opinii w sieci jest najwięcej. Nie można jednak zapominać, że opinii podlegają również usługi. TY Drogi Korepetytorze jesteś właśnie dostawcą takich usług. Dlatego rzeczą normalną i naturalną będzie to, że konsument Twoich usług, czyli uczeń, może wystawić Ci opinię. Jaka ona będzie? To wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie.

Opinia – wcale nie łatwo ją napisać

To nic innego jak subiektywne wyrażenie wrażeń i odczuć wobec danego produktu, usługi, czy osoby. W przypadku sprzedaży produktów, które charakteryzują się określonymi parametrami technicznymi, mają jasną zasadę działania, kwestia sformułowania osądu jest dość prosta. Albo coś działa zgodnie z informacją producenta czy sprzedawcy, albo nie. Oczywiście nabywca ma również możliwość oceny samego sprzedawcy, jego podejścia do klienta, rzetelności udzielonych informacji, czy stopnia zadowolenia związanego z wysyłką towaru. Nieco inaczej wygląda sposób konstruowania opinii przez konsumenta usługi. Tutaj pierwsze skrzypce najczęściej grają emocje, osobiste odczucia, jak również jakość świadczeń. Trudność polega jednak na tym, że nie ma jasnych parametrów, względem których uczeń może zdecydować, czy usługa edukacyjna świadczona jest z należytą starannością i w najwyższej jakości.

Co wpływa na opinię, którą możesz dostać?

Praktycznie wszystko. Uczeń ocenia korepetytora zarówno jako człowieka, jak i jako nauczyciela. Korepetycje, które bardzo często prowadzone są w formie lekcji indywidualnych, umożliwiają Twojemu klientowi na wnikliwą obserwację Twojego zachowania. Nie licz na to, że podczas pisania opinii uczeń pozostanie w 100% obiektywny, a ocenie będzie podlegała jedynie merytoryczna część świadczonych przez Ciebie usług. Jak mówi powiedzenie „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Można być świetnym dydaktykiem, z ogromną wiedzą, doskonale przygotowanymi materiałami, ale…Wystarczy, że do tego obrazu idealnego mentora Twój podopieczny doda Twoje zachowanie, osobowość, obycie i ocena może nie wypaść już tak doskonale. Dlatego od samego początku współpracy należy zadbać o dosłownie wszystkie aspekty. Łatwe? Wręcz odwrotnie. Nikt nie jest idealny, nikt nie dogodzi wszystkim. Dlatego nie ma szans, aby absolutnie każda osoba, którą będziesz uczył, była zawsze zachwycona. Każdy z nas ma inną osobowość, dlatego zdarzyć się może, że ocenie wcale nie będą podlegać Twoje umiejętności czy wiedza, a subiektywne odczucia ucznia wobec Ciebie. I musisz być na to gotowy.

Daj szansę się oceniać

Jak potwierdza wiele prowadzonych ankiet, konsumenci przy wyborze produktu lub usługi nadal kierują się przede wszystkim opiniami innych.  Dlatego niezwykle ważne jest, abyś ogłaszając się w różnych miejscach, nie tylko na e-korepetycje.net, zadbał o swoje opinie. To często właśnie ich treść oraz ilość decyduje, czy dana osoba skontaktuje się z Tobą, czy też nie. Istotne jest, aby pozyskane opinie były treściwe, ale również prawdziwe. Uwierz, konsument potrafi odróżnić ocenę napisaną przez kogoś, od takiej, która została napisana przez samego korepetytora. Czasem bardziej wiarygodnym staje się profil, na którym dodane jest mniej opinii, lub nie wszystkie są z najwyższą oceną. Dlaczego? Ponieważ korepetytor pracuje z przeróżnymi ludźmi, którzy cenią różne aspekty jego pracy. Oznacza to, że nie zawsze każdy będzie super zadowolony. Nie jest także wyznacznikiem tego, że jesteś złym nauczycielem. Bardziej wiarygodnie wygląda np. 20 opinii ze średnią 4 czy 4,5 gwiazdki, niż 50 opinii składających się z samych ocen na 5. Również częstotliwość oceniania ma wpływ na odbiór ich przez ucznia. Wyobraź sobie sytuację, gdy oferujesz korepetycje z matematyki z przygotowaniem do matury. Na Twoim zaś profilu co kilka dni pojawia się pozytywna ocena. W takim razie oznacza to, że ciągle zmieniasz uczniów?  A może, że prowadzisz aż tyle zajęć. W takiej sytuacji, gdy Twój potencjalny klient szuka korepetytora do dłuższej współpracy i widzi profil z prawie codziennie wystawianymi ocenami, myśli:

- ma aż tyle uczniów na głowie, czyli możliwe, że będzie się gubił podczas prowadzenia zajęć i nie podejdzie do mnie indywidualnie;

- uczniowie przychodzą i zaraz odchodzą, czyli możliwe, że nie oferuje jednak dłuższej współpracy;

- te opinie są fałszywe i nie pochodzą od prawdziwych uczniów.

Oczywiście jest to pewne uproszczenie i wcale nie oznacza, że korepetytor z dużą ilością opinii zebraną w krótkim okresie czasu jest zły. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że Twój potencjalny nabywca usługi takie może mieć właśnie wyobrażenie o Tobie. Dlatego opinie tak, ale zawsze dodawane przez faktycznych uczniów, nie przez znajomych, rodzinę, czy Ciebie samego.

Dodawanie opinii na e-korepeycje.net

Pod każdym profilem korepetytora w naszym serwisie znajduje się przycisk do wystawienia opinii.

Po jego kliknięciu uczniowi wyświetlany jest formularz, w którym może on ocenić pracę korepetytora za pomocą gwiazdek oraz wprowadzić treść opinii.

Każda dodana przez ucznia opinia musi być przez niego dodatkowo aktywowana poprzez kliknięcie w link aktywacyjny, który otrzyma od nas w mailu. Zdarza się, że przycisk „Dodaj opinię” nie będzie aktywny. Są tego 3 powody:

  1. Korepetytor ma wyłączoną opcję dodawania opinii. Wówczas na jego profilu nie będą wyświetlone żadne opinie, nawet jeżeli już jakieś wcześniej otrzymał.
  2. Uczeń już w przeszłości wystawił opinię tej osobie i opcja ta jest zablokowana. Nie zezwalamy na wielokrotne ocenianie korepetytora przez jedną osobę.
  3. Jesteś korepetytorem i na swoim komputerze, z którego się logujesz na profil, opcja ta będzie niedostępna. Tu założyliśmy celowo blokadę, ponieważ nieuczciwość ze strony niektórych osób prowadziła do tego, że samodzielnie wystawiały sobie opinie na swoim profilu.

Po zakończeniu zajęć lub po kilku już lekcjach możesz poprosić swojego ucznia, aby w wolnej chwili zostawił parę słów z opisem, czy zajęcia się mu podobały, były przydatne, spełniły oczekiwania. To nic złego, aby poprosić wprost niż czekać, że może uczeń sam to zrobi. Kupując w sklepach internetowych często otrzymujemy później maile z prośbą o wystawienie oceny dla sprzedawcy lub ocenienie samego produktu. Dlaczego? Bo sami jako konsumenci często o tym zapominamy, że mamy taką możliwość. A każda opinia, nawet ta zła, to informacja zwrotna dla przedsiębiorcy, co jest dobre, a co jeszcze należy poprawić. Dlatego nie bój się poprosić swojego ucznia, aby publicznie ocenił jakość Twojej pracy.

Negatywna opinia – jak żyć?

Otrzymywanie pozytywnych ocen to samo przyjemność i powód do chwalenia się tym innym. Nikt natomiast nie lubi być krytykowany, źle oceniany. Musisz wiedzieć, że ludzie piszą swoje opinie często pod wpływem emocji. Jeżeli faktycznie opisywana przy negatywnym komentarzu sytuacja miała miejsce, nawaliłeś, coś poszło nie tak, posyp głowę popiołem i żyj dalej. Każdy jest tylko człowiekiem, zdarzają się różne sytuacje, różne kryzysy. Nie pozostawiaj jednak negatywnej oceny bez komentarza. Merytoryczne wyjaśnienie opisywanej przez ucznia sytuacji, a nawet zamieszczenie przeprosin jeżeli faktycznie dałeś plamę, będą sygnałem dla innych, że Ci zależy, dbasz o swój wizerunek, nie pozostajesz obojętny na ewentualne skargi czy zażalenia. Odpowiadając  pamiętaj, aby nie kierować się emocjami, nie pisać odpowiedzi pod wpływem impulsu, złości. Urządzanie słownej wojny do niczego dobrego nie prowadzi. I ta kwestia nie dotyczy tylko i wyłącznie ocen, które możesz otrzymać na swoim profilu naszego serwisu. Jeżeli prowadzisz swój profil na Facebooku czy YouTube, albo masz swoją własną stronę internetową z możliwością dodawania komentarzy, działa to tak samo. W przypadku, gdy opinia nie narusza Twoich dóbr osobistych, jest prawdziwa, mimo  że negatywna, nie usuwaj jej, a ustosunkuj się.

Gdzie możesz to zrobić w naszym serwisie?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których otrzymana negatywna opinia absolutnie nie ma nic wspólnego z prawdą, użytkownik obraża Cię, narusza Twoją godność. W takiej sytuacji napisz do nas koniecznie, zgłoś sprawę i dołącz krótkie wyjaśnienie sytuacji. Przeanalizujemy temat, skontaktujemy się z autorem opinii i postaramy się wszystko wyjaśnić.

Dbaj o swój wizerunek

Praca korepetytora jest ważna, odpowiedzialna, ale również bardzo trudna. Na co dzień spotykasz się z ludźmi o różnych poglądach, wymaganiach, oczekiwaniach. Każda z tych osób ma inny charakter, na co innego będzie zwracała uwagę. Istotne jest, abyś w swojej pracy zawsze zachowywał profesjonalizm. Nie znaczy to oczywiście, że masz być sztywniakiem niczym pani w urzędzie. Jednak podejście z szacunkiem do ucznia, niezależnie od jego wieku, czy stanu wiedzy sprawi, że i on będzie szanował Ciebie. Określenie na samym początku jasnych zasad współpracy pozwoli na wyeliminowanie niedomówień, pomyłek czy wzajemnego rozczarowania. Oczywiście nie raz jeszcze trafisz na sytuację, gdy ktoś oczekujący niemożliwego, niezadowolony z Twojego nauczania, umieści negatywny komentarz w sieci. Pamiętaj jednak, że sposób w jaki zareagujesz będzie świadczył tylko o Tobie. Jeżeli dasz się wciągnąć w dyskusję, szczególnie nie popartą argumentami, a jedynie w formie spersonalizowanych przytyków, stracisz Ty i Twój wizerunek. Zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie będzie pasowało. Jednak umiejętność odparcia takiego ataku, w którym pierwsze skrzypce grają emocje, a nie argumenty, to naprawdę sztuka. I nawet wielkie agencje marketingowe, które zatrudniają specjalnie przeszkolonych ludzi, czasem też nawalają i dają się wciągnąć w niepotrzebne dyskusje. Dlatego dbaj o swój wizerunek mądrze.

O autorze

MF

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Kiedy powinno się powiedzieć uczniowi „dość”?

Jeżeli lubisz to, co robisz, nie przepracujesz ani jednego dnia – w tej dobrze znanej maksymie jest wiele prawdy. A Ty? Lubisz przekazywać wiedzę innym? Jeśli m.in. właśnie dlatego zostałeś korepetytorem, prowadzenie lekcji musi być dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.  Co jednak w sytuacji, gdy współpraca z uczniem dostarcza Ci więcej frustracji niż radości? Kiedy powiedzieć „stop” i zakończyć współpracę z uczniem? Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć takie rozwiązanie.

Zadbaj o swoją promocję - nowość w serwisie

"Promuj się" - to nowa zakładka, która pojawiła się właśnie w panelach naszych użytkowników. Znajdziecie tam podpowiedzi dotyczące promocji swoich ogłoszeń i budowania marki korepetytora na rynku.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book