Jak utrzymać motywację do nauki języka obcego

 

Najważniejszą kwestią w wytrwałej nauce języka jest motywacja. Jeśli stracisz motywację, to będzie początek końca nauki. Każdy jednak ma inne sposoby na wytrwałe dążenie do celu. W krótkim artykule Mateusz Grzywiński - nauczyciel języka angielskiego, przedstawia kilka sposobów na podtrzymanie motywacji do nauki języków obcych.

1. Pomyśl dlaczego zacząłeś się uczyć

Co sprawia, że czujesz potrzebę dalszego pogłębiania znajomości języka. Czy jest to:

  • praca,
  • rodzina która wyjechała za granicę i z którą chcesz umieć się porozumieć,
  • lubisz kulturę konkretnego kraju i dlatego chcesz dowiedzieć się, jak porozumiewać się w tym języku,
  • chcesz oglądać filmy albo seriale bez napisów.

2. Wypisz sobie cele nauki na kartce

Możesz je także zapisać w notatce w telefonie. W trudnych chwilach gdy nie będziesz mieć ochoty na naukę, sięgnij do tej listy. Dobrze jeśli masz ją cały czas przed oczami, a więc możesz ją też wydrukować na kartce i powiesić na lodówce.

3. Spraw żeby to była zabawa nie nauka, coś przyjemnego

Nie traktuj nauki jak pracę, znajdź te rzeczy które Cię interesują, tylko że w innym języku. Na przykład, jeśli interesuje Cię piłka nożna, znajdź obcojęzyczne strony z wynikami meczów czy opisami graczy. Posłuchaj podcastów lub wiadomości sportowych dotyczących futbolu.

4. Znajdź osobę, która będzie pomagała Ci się uczyć

Niech to będzie Twój trener, który będzie Cię motywował. To przed tą osobą będziesz sprawozdawał czy słuchałeś czegoś w obcym języku, czy robiłeś zadania i uczyłeś się słówek. To naprawdę pomaga. Rolę takiej osoby najlepiej pełni własny nauczyciel, który jeszcze pokieruje Cię we właściwym kierunku lub poprawi ewentualne błędy. Takim nauczycielem może też być przyjaciel lub ktoś, kto też uczy się języka.

5.  Prowadź dziennik nauki

Wypisuj sobie pod koniec dnia, ile minut spędziłeś na nauce, ile czasu słuchałeś podcastów,  oglądałeś obcojęzyczne seriale, ile maili napisałeś, ile trwała twoja lekcja języka obcego. Niech to będzie Twój nawyk. Staraj się ustawić sobie cel tygodniowy i skrupulatnie go wypełniać, a następnie starać się, aby żaden dzień w zapiskach nie pozostał pusty.

6. Podziel się tym plikiem ze znajomym i razem sprawdzajcie swoje wyniki

Będziesz wtedy odpowiedzialny przed inną osobą, że podjąłeś jakieś postanowienie i wewnętrznie będziesz chciał je dotrzymać. Idealnie do tego nadaje się narzędzie Google spreadsheet gdzie możesz udostępnić znajomemu swój plik i odwrotnie.

7. Powiedz wszystkim wokół, że wziąłeś się za naukę języka obcego

Jest to wspaniała motywacja, gdy od paru dni, nic nie zrobiłeś w kwestii rozwoju swojego języka, a tu nagle koleżanka lub kolega z pracy (albo nawet szef) pyta, jak idzie Ci język obcy. Od razu bierzesz się w takim przypadku do nauki, a przy okazji może nadarzy się okazja użyć języka w pracy, gdy szef wie o Twoim postanowieniu. To niesamowicie przyśpiesza naukę.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Matura ustna z hiszpańskiego - 50 przydatnych zwrotów

Każdy, kto przygotowuje się do matury z języka hiszpańskiego bądź do certyfikatu DELE, wie, że bardzo ważną częścią egzaminu jest wypowiedź pisemna.

Sposób na pozyskanie nowych uczniów - blog

Zastanawiasz się, jak wzmocnić swoją markę i dotrzeć do nowej grupy klientów? Świetnym pomysłem może być prowadzenie bloga. Zobacz, dlaczego i jak się to tego zabrać.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Akademia Korepetytora start
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023