Jak być lepszym korepetytorem?

jak być lepszym korepetytorem

W dzisiejszym artykule omówimy kilka sposobów na udoskonalenie warsztatu korepetytora. Co możesz zrobić, żeby Twoje lekcje były efektywniejsze?

Żeby wyrobić sobie dobrą opinię u uczniów trzeba się postarać. Korepetytor, który prowadzi lekcje bez zapału i byle jak, może być pewien, że zastępy młodzieży nie będą do niego uderzać drzwiami i oknami. Dobrze przygotowane zajęcia to klucz do sukcesu. Co zrobić, aby prowadzone przez was lekcje były lepiej przyswajane i rozumiane przez kursowiczów? Poniżej znajdziecie kilka cennych wskazówek:

DOBRY START

Bardzo istotny jest początek współpracy i pierwsze spotkanie, bo wtedy uczeń decyduje czy jesteś dla niego idealnym korepetytorem. Ważne jest, żeby spragniony wiedzy osobnik określił swoje wymagania i oczekiwania względem ciebie, a ty powinieneś się wypowiedzieć czy podołasz zadaniu. Obustronna odpowiedź twierdząca jest dobrym początkiem owocnych i efektywnych lekcji.

PLAN DZIAŁANIA

Korepetytorze powinieneś planować każde spotkanie z uczniem, co po kolei będziesz z nim robił. Chaos i brak organizacji toku zajęć nie sprzyja zdobywaniu wiedzy. Nie musisz się kurczowo trzymać ustalonego schematu, bo tak naprawdę trudno przewidzieć jak się potoczy wasza relacja, ale niech on będzie dla ciebie wyznacznikiem, co powinieneś zrobić.

ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE

Zarówno mistrz, jak i uczeń powinni się przygotować do lekcji, aby nie marnować czasu na przypominanie podstaw, zarysowywanie ogólnego przedmiotu pracy itp. Korepetytorze odwiedź bibliotekę, zajrzyj do notatek, przygotuj sobie materiały, by sprawnie przekazać informacje. Uczeń powinien sobie utrwalić posiadaną już wiedzę, nauczyć się czegoś nowego, ale też zrozumieć analizowane kwestie.

KTO PYTA NIE BŁĄDZI

Poproś ucznia, żeby zadawał pytania, jeśli jakieś zagadnienia nie są dla niego zrozumiałe. Sam możesz zasięgać języka poprzez zwroty: „Czy wszystko jest dla ciebie jasne? Czy potrzebujesz wyjaśnień?”. Stawiane pytań pozwala na lepsze rozwikłanie rozpatrywanych treści, poznawanie nowych zagadnień.

AKTYWNE UCZENIE SIĘ

Suchy przekaz informacji nie przynosi tak dobrych rezultatów, jak aktywne zdobywanie wiedzy poprzez np. eksperymentowanie, słuchanie, dyskutowanie. Jesteście ograniczeni czasem, ale zawsze można dobrać odpowiednią metodę, by zapoznać ucznia z danym zagadnieniem. Dydaktyka myślenia coraz częściej zastępuje dydaktykę pamięci. Pamiętajcie, że uczeń zazwyczaj zapomina to, co usłyszał, zapamiętuje to, co zobaczył i będzie potrafił zrobić coś, co wykonał z nauczycielem.

CZAS GONI NAS

Bardzo ważna jest punktualność i trzymanie się ustalonych ram czasowych, ale jeśli zaistnieje potrzeba, żeby skupić się na czymś dłużej niż zadzwoni dzwonek, to poświęćcie uczniowi kilka minut dłużej. Nie okazujcie zniecierpliwienia i irytacji, bo być może wasza współpraca zaowocuje na długie lata.

TRZYMANIE SIĘ TEMATU

Korepetytor i uczeń spotykają się w konkretnym celu edukacyjnym i zaplanowana jednostka lekcyjna nie jest czasem na plotkowanie. Najpierw skupcie na przerobieniu materiału, a dopiero potem dyskutujcie o prywatnych sprawach, jeśli jesteście w bliższych relacjach.

HUMOR

Lekcje nie muszą się odbywać pod hasłem: „Bądź poważny. Nie śmiej się”. Trochę luzu i żartobliwości pomoże szybciej i płynniej przechodzić przez kolejne tomy i zawikłane zagadnienia.

Korepetytorze spróbuj wcielić w życie powyższe rady, a na pewno lekcje przez ciebie prowadzone zyskają pozytywną opinię u uczniów. Jeśli masz jeszcze jakieś inne pomysły, to śmiało je wykorzystuj, jeśli tylko sprawią, że nauka nie pójdzie w las, a młodzi ludzie z chęcią do ciebie wrócą.

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Koniec roku szkolnego – i co dalej?

Rok szkolny kończy się już dzisiaj. Jeśli jesteś korepetytorem, dla Ciebie oznacza to najpewniej zmniejszenie liczby godzin udzielanych lekcji. Zastanawiasz się, co zrobić, aby utrzymać swoje zarobki w wakacje, a jednocześnie jak najlepiej spożytkować ten czas? Oto kilka pomysłów, które mogą Ci się przydać.

Budżet korepetytora – wylicz, ile musisz zarobić

Udzielanie korepetycji jest jednym z Twoich głównych, a może nawet jedynym źródłem przychodów? Jeśli tak, musisz szczególnie uważnie kontrolować wysokość swoich zarobków – tak, abyś mógł bez problemu się utrzymać, a jednocześnie zachować zdrowy balans między życiem prywatnym a zawodowym. Co wziąć pod uwagę podczas wyliczaniu przychodu? Sprawdź nasze wskazówki.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023