Idzie moda na język hiszpański?

czy mówisz po hiszpańsku?

Ogólnie powszechna informacja dotycząca języka hiszpańskiego głosi, że jest on łatwiejszy nawet od angielskiego. Nie zgadzają się jednak z tą tezą posługujący się nim. Hiszpański jest drugim pod względem popularności językiem na świecie. A czy w Polsce jest równie popularny?

Pomimo tego, że językiem hiszpańskim posługują się na świecie setki milionów ludzi, to w Polsce nie jest on aż tak popularny. Potwierdzają to również wyniki naszych testów. Na sprawdzenie swoich umiejętności w serwisie e-korepetycje.net, zdecydowało się jak na razie 327 osób (od stycznia 2016), co stanowi niecały 1 procent wszystkich wypełnionych testów.

Tendencje wskazują jednak, iż wśród Polaków zaczyna panować moda na naukę języka hiszpańskiego. Być może również dlatego, że w tym języku dogadamy się zarówno w Hiszpanii, jak i Portugali, a także w krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej. Mało tego, po hiszpańsku można porozumiewać się też w Anglii czy Irlandii. Wynika to ze specyfiki krajów żeglownych. Znajomość języka hiszpańskiego ma na polskim rynku pracy większe znaczenie, aniżeli angielskiego. Osoby znające tę mniej popularną mowę, są w stanie zarobić więcej na tym samym stanowisku niż osoby znające angielski. Dlatego też jest on coraz chętniej wybierany, jednak najczęściej jako drugi bądź trzeci język obcy.

Po przeanalizowaniu testów z naszego serwisu okazuje się, że znajomość języka hiszpańskiego jest na zadowalającym poziomie. Przeszło 28% użytkowników osiągnęło wynik na poziomie C1, czyli zaawansowany i ponad 20% poziom wyższy średnio zaawansowany. Dołączając do tego prawie 14% profesjonalistów, którzy osiągnęli wynik C2, w sumie daje to prawie 2/3 wszystkich osób, nie mających żadnego problemu z komunikacją w języku hiszpańskim. Pozostałe osoby otrzymały wyniki niższe - A1 - 12%, A2  - 15%, B1 - 10%.

wyniki testów z języka hiszpańskiego

Czy w testach z języka hiszpańskiego były jakieś trudne zdania, z którymi nie poradzili sobie Internauci? Tak. Niektóre zdania przysporzyły użytkownikom sporo problemów. Pięć przytoczonych poniżej zdań było najtrudniejszych, z czego trzy pierwsze miały odsetek błędu na poziomie ponad 60%.

_______ no apruebes este examen, no podrás ir a la fiesta de Carmen. (si, como si, como)

_______ que sean los motivos, no se puede justificar su comportamiento. (cualquieras, cualesquiera, cualquiera)

Participo en esta colecta porque quiero hacerlo y no porque me _______. (obligan, han obligado, obliguen)

"Pon tu corazón, mente y alma hasta la acción más pequeña que hagas. Este es el secreto del éxito." – ésta es una de las frases que no podemos dejar pasar _______ en nuestras vidas. (por encima, por alto, por arriba)

Hoy en día el uso del ordenador no se relaciona solamente con _______ de información. (el almacenamiento, la distribución, el manejo)

Język hiszpański nigdy nie będzie tak popularny w Polsce jak język angielski. Jednak jeśli ktoś go zna, to poziom tej umiejętności jest zwykle wysoki.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Trendy w nauce języków obcych

Świat zmienia się szybko. Jakimi językami najczęściej do nas mówi?

Jak zachować się we Włoszech, żeby nie popełnić faux pas?

Bel Paese, czyli piękna Italia, to częsty cel podróży polskich turystów i nie tylko - wyjeżdżamy tam też na przykład na studia i do pracy.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji