Elity mówią po francusku

Język francuski – mowa arystokratów i dyplomatów, szczególnie upodobany przez wyższe sfery, artystów, a także polityków. Czy jest on dobrze znany w Polsce?

To już ostatni artykuł z cyklu o umiejętnościach językowych Polaków na podstawie testów wypełnionych w serwisie e-korepetycje.net. Od początku 2016 roku, odkąd pojawił się test z języka francuskiego, wypełniło go niewiele ponad 300 osób, co może świadczyć o małej jego popularności wśród Polaków.

Od dawna język francuski jest uznawany za mowę wyższych sfer. Chętnie posługują się nim dyplomaci i osoby z wysokim statusem społecznym. Mimo, że w Europie angielski uważany jest za język polityczny, osoby zajmujące rządowe stanowiska nie stronią od rozmów w języku francuskim. Bardzo często pojawia się on również w sztuce, architekturze i modzie.

Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem na świecie i trzecim w Polsce. W naszym kraju wchodzą w takie branże jak przetwórstwo przemysłowe, handel hurtowy i detaliczny oraz informacja i komunikacja. Każdy z nas zna takie marki jak Michelin, Decathlon, Orange czy BNP Paribas. Do tego pozycja Francji w Polsce stale rośnie, co może wskazywać, że inwestycje będą się powiększać, a tym samym inwestor będzie szukał większej ilości pracowników. Dlatego też inwestycja w naukę języka francuskiego będzie coraz bardziej opłacalna.

Jak zatem wypadły nasze testy? Otóż w przypadku języka francuskiego, rozkład procentowy osiągniętych poziomów jest mniej więcej równomierny i znajduje się w przedziale od 11 do 20% na każdy poziom. Najmniej użytkowników osiągnęło poziom A2 i A1 – było to po około 11 – 12%. Około 35% testowanych otrzymało wynik B, czyli średnio zaawansowany i wyższy średnio zaawansowany. Poziom C1 i C2 osiągnęły po około 20%.

infografika


                Wśród pytań we francuskim teście największy problem dla rozwiązujących stanowiło pytanie zdanie poniżej, na które błędnej odpowiedzi udzieliło ponad 66% testowanych.

Elles se sont _______ une maison dans une grande ville. (achetées, achetée, acheté)

Inne trudne zadania, które wystąpiły w teście, to:

La politique ? Non, je ne m' _______ intéresse pas du tout. (l', y, en)

La pharmacie se trouve en face _______ stade. (du, le, de la)

Voici les photos que j’ai _______ pendant les vacances. (faites, faite, fait)

J'ai donné les fleurs à Marie. Je les lui _______. (ai donnés, ai données, ai donné)

Z testów wynika, iż poziom umiejętności językowych z francuskiego nie jest jeszcze zadowalający. Warto jednak postawić na naukę tego języka jeśli mamy zamiar ubiegać się o wysokie stanowisko bądź przebywać w towarzystwie dyplomatów. 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Z dziejów maniaka komputerowego

Widziałem, jak moi uczniowie faktycznie się rozwijali i czułem, że poprawiałem jakość ich życia – nauczyli się efektywnie wyszukiwać ważne dla nich informacje w Google, ogarnęli Facebooka, zaczęli w końcu dorabiać na sprzedaży w sieci, opanowali skrzynkę mailową, wystawiali pierwsze aukcje na allegro, poznali pakiet Office (Word i Excel), nauczyli się nowoczesne tablety i telefony.

Świąteczne chochliki językowe

Zbliżają się święta, a tym samym dają znać o sobie coroczne… problemy językowe. Wielu z nas ma dylematy: „Jak to zapisać? Czy zacząć wielką literą? Odmienić czy zostawić niezmienioną formę?”. Zebraliśmy dla Was najczęściej pojawiające się chochliki  językowe związane ze okresem Bożego Narodzenia.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji