Elity mówią po francusku

Język francuski – mowa arystokratów i dyplomatów, szczególnie upodobany przez wyższe sfery, artystów, a także polityków. Czy jest on dobrze znany w Polsce?

To już ostatni artykuł z cyklu o umiejętnościach językowych Polaków na podstawie testów wypełnionych w serwisie e-korepetycje.net. Od początku 2016 roku, odkąd pojawił się test z języka francuskiego, wypełniło go niewiele ponad 300 osób, co może świadczyć o małej jego popularności wśród Polaków.

Od dawna język francuski jest uznawany za mowę wyższych sfer. Chętnie posługują się nim dyplomaci i osoby z wysokim statusem społecznym. Mimo, że w Europie angielski uważany jest za język polityczny, osoby zajmujące rządowe stanowiska nie stronią od rozmów w języku francuskim. Bardzo często pojawia się on również w sztuce, architekturze i modzie.

Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem na świecie i trzecim w Polsce. W naszym kraju wchodzą w takie branże jak przetwórstwo przemysłowe, handel hurtowy i detaliczny oraz informacja i komunikacja. Każdy z nas zna takie marki jak Michelin, Decathlon, Orange czy BNP Paribas. Do tego pozycja Francji w Polsce stale rośnie, co może wskazywać, że inwestycje będą się powiększać, a tym samym inwestor będzie szukał większej ilości pracowników. Dlatego też inwestycja w naukę języka francuskiego będzie coraz bardziej opłacalna.

Jak zatem wypadły nasze testy? Otóż w przypadku języka francuskiego, rozkład procentowy osiągniętych poziomów jest mniej więcej równomierny i znajduje się w przedziale od 11 do 20% na każdy poziom. Najmniej użytkowników osiągnęło poziom A2 i A1 – było to po około 11 – 12%. Około 35% testowanych otrzymało wynik B, czyli średnio zaawansowany i wyższy średnio zaawansowany. Poziom C1 i C2 osiągnęły po około 20%.

infografika


                Wśród pytań we francuskim teście największy problem dla rozwiązujących stanowiło pytanie zdanie poniżej, na które błędnej odpowiedzi udzieliło ponad 66% testowanych.

Elles se sont _______ une maison dans une grande ville. (achetées, achetée, acheté)

Inne trudne zadania, które wystąpiły w teście, to:

La politique ? Non, je ne m' _______ intéresse pas du tout. (l', y, en)

La pharmacie se trouve en face _______ stade. (du, le, de la)

Voici les photos que j’ai _______ pendant les vacances. (faites, faite, fait)

J'ai donné les fleurs à Marie. Je les lui _______. (ai donnés, ai données, ai donné)

Z testów wynika, iż poziom umiejętności językowych z francuskiego nie jest jeszcze zadowalający. Warto jednak postawić na naukę tego języka jeśli mamy zamiar ubiegać się o wysokie stanowisko bądź przebywać w towarzystwie dyplomatów. 

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Czynności, które pomogą Twojemu dziecku szybciej nauczyć się języka obcego

Nie trzeba siedzieć godzinami z dzieckiem i uczyć się z nimi języka obcego. Nie trzeba też od razu posyłać dziecko na żmudne korepetycje. Jak sprawić, by dziecko dobrze zapamiętywało nowe zwroty, a przy tym się nie nudziło?

Edukacja w Finlandii

Fiński system edukacji przeżył gruntowną i skuteczną reformę 40 lat temu. Skuteczność edukacji analizowana jest każdego roku poprzez poddawanie 15-letnich uczniów międzynarodowym interdyscyplinarnym badaniom sprawdzającym ich kompetencje w takich dziedzinach jak: czytanie i interpretacja, umiejętności matematyczne oraz rozumowanie w naukach przyrodniczych.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Poetycki kącik Korepetytora
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport