Elity mówią po francusku

Język francuski – mowa arystokratów i dyplomatów, szczególnie upodobany przez wyższe sfery, artystów, a także polityków. Czy jest on dobrze znany w Polsce?

To już ostatni artykuł z cyklu o umiejętnościach językowych Polaków na podstawie testów wypełnionych w serwisie e-korepetycje.net. Od początku 2016 roku, odkąd pojawił się test z języka francuskiego, wypełniło go niewiele ponad 300 osób, co może świadczyć o małej jego popularności wśród Polaków.

Od dawna język francuski jest uznawany za mowę wyższych sfer. Chętnie posługują się nim dyplomaci i osoby z wysokim statusem społecznym. Mimo, że w Europie angielski uważany jest za język polityczny, osoby zajmujące rządowe stanowiska nie stronią od rozmów w języku francuskim. Bardzo często pojawia się on również w sztuce, architekturze i modzie.

Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem na świecie i trzecim w Polsce. W naszym kraju wchodzą w takie branże jak przetwórstwo przemysłowe, handel hurtowy i detaliczny oraz informacja i komunikacja. Każdy z nas zna takie marki jak Michelin, Decathlon, Orange czy BNP Paribas. Do tego pozycja Francji w Polsce stale rośnie, co może wskazywać, że inwestycje będą się powiększać, a tym samym inwestor będzie szukał większej ilości pracowników. Dlatego też inwestycja w naukę języka francuskiego będzie coraz bardziej opłacalna.

Jak zatem wypadły nasze testy? Otóż w przypadku języka francuskiego, rozkład procentowy osiągniętych poziomów jest mniej więcej równomierny i znajduje się w przedziale od 11 do 20% na każdy poziom. Najmniej użytkowników osiągnęło poziom A2 i A1 – było to po około 11 – 12%. Około 35% testowanych otrzymało wynik B, czyli średnio zaawansowany i wyższy średnio zaawansowany. Poziom C1 i C2 osiągnęły po około 20%.

infografika


                Wśród pytań we francuskim teście największy problem dla rozwiązujących stanowiło pytanie zdanie poniżej, na które błędnej odpowiedzi udzieliło ponad 66% testowanych.

Elles se sont _______ une maison dans une grande ville. (achetées, achetée, acheté)

Inne trudne zadania, które wystąpiły w teście, to:

La politique ? Non, je ne m' _______ intéresse pas du tout. (l', y, en)

La pharmacie se trouve en face _______ stade. (du, le, de la)

Voici les photos que j’ai _______ pendant les vacances. (faites, faite, fait)

J'ai donné les fleurs à Marie. Je les lui _______. (ai donnés, ai données, ai donné)

Z testów wynika, iż poziom umiejętności językowych z francuskiego nie jest jeszcze zadowalający. Warto jednak postawić na naukę tego języka jeśli mamy zamiar ubiegać się o wysokie stanowisko bądź przebywać w towarzystwie dyplomatów. 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Dźwięki Francji na każdy miesiąc - październik

Rozpoczynamy podróż po Francji przy akompaniamencie francuskich melodii. Wszystkie piosenki zawierają oryginalne teksty oraz polskie tłumaczenie.

Nauka języka obcego jako postanowienie noworoczne

Wśród wielu planów i postanowień, które zamierzamy zrealizować w nowo nadchodzącym roku, z pewnością znajdzie się nauka języka obcego od podstaw lub podszlifowanie już posiadanych umiejętności. O tym, jak ważna jest to umiejętność, jak przydatna w życiu codziennym i zawodowym, nikogo nie trzeba przekonywać. Jeżeli postanowisz, że w tym roku podejmiesz się tego wyzwania, pozwól że wskażemy Ci co zrobić, aby zamierzony cel osiągnąć.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport